Haber ABD'de yaşayan birisi kaç günde iPhone 13 alıyor?

Bu konuyu okuyanlar

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Artık teknolojiye ulaşmak bu ülkede zor. Yakında dolar 20 veya 30 falan olunca daha çok kişi zor alır. Zaten öyle olunca satacak mağaza kalmaz hep dediğim gibi. En iyisi teknolojiyi kenara koymak. Karnınızı doyuruyorsanız gene iyi. Tabii ki her şeye zam gele gele o da zorlaşacak gibi. 200 veya 300 yıl önce telefon, bilgisayar veya oyun yokken insanlar nasıl yaşıyordu, hayatlarına halen normal devam ediyorlardı.
Zaten benim teknoloji falan pek umurumda değil. Neyse ki bağımlısı kölesi değilim böyle şeylerin. Her yıl telefon veya 2-3 yılda bir ekran kartı falan çıkarıyorlar. Bu ne zaman bitecek? İnsanlar farkına varınca. Ama o da zor gibi. Aynı şeyi alıp adını değiştiriyorlar az çok değişiklik yaparak. Oyunlarda da öyle. Mesela FIFA. FIFA 21, FIFA 22 ve benzeri. Aynı oyunu alıp 420 TL'ye yeni oyun diye satıyorlar. 60 Dolar bile vermem ben aynı oyuna.
Durum kötü ama kötü deyince de düzelmiyor maalesef. Hep böyle giderse ileride ne yapacağız bilmiyorum.

Son düzenleme:

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Anlamıyorum iPhone şartmı. Yaşam için gerekli bir şeymi. 2000 ₺ den başlayan bütçenize uygun bir sürü cihaz var. Bir sürü yerde okudum, seyrettim sanki dünya yıkılmış. Operatör den ayda 220₺ 12 ay taksitle bir telefon yeni aldım. Ne olmuş. Bir telefondan ne beklenirki. En fazla 4 sene sonra mecbur yeniliyeceksiniz. Paranız varsa harcayacak çok daha güzel şeyler var.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Anlamıyorum iPhone şartmı. Yaşam için gerekli bir şeymi. 2000 ₺ den başlayan bütçenize uygun bir sürü cihaz var. Bir sürü yerde okudum, seyrettim sanki dünya yıkılmış. Operatör den ayda 220₺ 12 ay taksitle bir telefon yeni aldım. Ne olmuş. Bir telefondan ne beklenirki. En fazla 4 sene sonra mecbur yeniliyeceksiniz. Paranız varsa harcayacak çok daha güzel şeyler var.
Bir insan neyden zevk alıyorsa ona para harcamak ister. Adam belki teknolojiye karşı çok ilgili, tek ilgi alanı teknoloji. Haliyle yeni ve üst seviye bir ürün alabilmek onu mutlu hissettirecek. iPhone şart değil ama lüks olmamalı burada demek istenilen bu.

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Bir insan neyden zevk alıyorsa ona para harcamak ister. Adam belki teknolojiye karşı çok ilgili, tek ilgi alanı teknoloji. Haliyle yeni ve üst seviye bir ürün alabilmek onu mutlu hissettirecek. iPhone şart değil ama lüks olmamalı burada demek istenilen bu.
Bir ürün sizin kazancınıza göre lüksdür yada değildir. Ama iPhone yada başka bir ürün ihtıyaç değildir. Paranız kadarına sahip olursunuz, sizin için lüks olanı elde edemediğiniz için üzülmezsiniz. Adamlar eğitime önem vermiş, teknoloji geliştirmiş, icat yapmış ve size sunmuş. Kendi ülkelerinde ucuz olabilir. Keşke bizde bunu yapsak onlar bizim ürünümüze pahalı dese. Ama bunlar konuşmakla değil çalışmakla, eğitimle olur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Bir ürün sizin kazancınıza göre lüksdür yada değildir. Ama iPhone yada başka bir ürün ihtıyaç değildir. Paranız kadarına sahip olursunuz, sizin için lüks olanı elde edemediğiniz için üzülmezsiniz. Adamlar eğitime önem vermiş, teknoloji geliştirmiş, icat yapmış ve size sunmuş. Kendi ülkelerinde ucuz olabilir. Keşke bizde bunu yapsak onlar bizim ürünümüze pahalı dese. Ama bunlar konuşmakla değil çalışmakla, eğitimle olur.
iPhone sadece kendi ülkelerinde mi ucuz? Gelişmiş tüm ülkelerde ucuz. Ayrıca, iPhone ABD veya Avrupa'da yaşayan kimse için lüks değil. Çalışıyorsan hiç değil zaten. Öğrenciysen de bir yerde sadece bir ay part time çalışarak iPhone 13 alabilirsin.

Batuhan Sertol

Bank of Base
Reaksiyon puanı
489
Belki de çoğumuzun adından bile haberdar olmadığı Faroe Adaları, Lüksemburg, Liechtenstein bu ülkeler iPhone üretimi yapmıyor diye biliyorum. Bu ülkelerde neden acaba insanlar bu tür ürünlere kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyorlar? Eğitim konusunda birçok insanın kendini geliştirmediği konusunda bende aynı düşünüyorum. Fakat iPhone almak bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum, ahahahah.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bende gidip de İphone'a binlerce TL vermem. Zaten versem boşuna vermiş olurum. Uygulama veya oyun gibi şeylerle uğraşmayacağım için. Sadece aramak ve konuşmak için kullanırım telefonu ben. Ama bazı insanların sevdiği beğendiği bir şey olabilir. Adamın iyi bir işi vardır ve almak isteyebilir. Kendisi beğenir alır ona bir şey diyemem. Ama bu kadar pahalıya da ben de olsam para vermezdim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Bizim insanımızıın kendini Amerika ile eş tutmaya çalışması veya ora ile kıyaslaması gerçekten saçmalık.

Bizim dengimiz ülkeler Rusya- Brazilya- Arjantin Tayvan Meksika Endonezya flan...

Tüm parametreleri kattımı ABD ekonomik olarak bizim neredeyse 100 katımız daha büyük bir ekonomiye sahip...

Reaksiyon puanı
3,027
Arkadaşlar sizin anlamadığınız nokta iPhone'un standart bir telefon olduğu. Lüks değil yani. Binlerce lira olmasının sebebi Türkiye. Bakın ABD'de 800 dolar mesela. Bir asgari ücretle çok rahatlıkla alabilirsiniz o telefonu. 2000 TL diye yetiyor dediğiniz pek telefon yok ama var diye sayayım, 2000 TL dediğiniz telefonlar ABD'de 100 dolar civarı. Belki daha az. Bir asgari ücretli düz hesapla 20 tane alabilir o telefondan. Burada olay sizin alım gücünüz, hangi telefonu tercih ettiğiniz değil.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
iPhone herhangi bir cihaz. Bu kadar paralar dokmek cidden sacmalik.
Zaten olay o. Bu herhangi bir cihaz neden bu kadar pahalı?

Bizim insanımızıın kendini Amerika ile eş tutmaya çalışması veya ora ile kıyaslaması gerçekten saçmalık.

Bizim dengimiz ülkeler Rusya- Brazilya- Arjantin Tayvan Meksika Endonezya flan...

Tüm parametreleri kattımı ABD ekonomik olarak bizim neredeyse 100 katımız daha büyük bir ekonomiye sahip...
Yahu kimse sadece ABD ile kıyaslamıyor. Estonya, Polonya'da da durum aynı. Genel ekonomik hacmine göre gelir adaletsizliğinin en fazla olduğu ülke olabilir Türkiye.

Batuhan Sertol

Bank of Base
Reaksiyon puanı
489

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-11-26 at 17.01.31.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-26 at 17.01.31.jpeg
    91 KB · Görüntüleme: 69

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Türkiye'de de uygun olabilir ama şimdilik Türkiye'de olan durumdan dolayı kolay gibi gözükmüyor. Evet ABD'de üretiliyor diye ucuz ama orasıyla burası aynı yer değil. Bilgisayar fiyatları bile pahalı değil.
Ama bizde çok vergisi var zammı var. Orada uygun olan şey burada pahalı maalesef. Bir de durmadan TL hızlı bir şekilde değer kaybediyor. Dolar ve Euro falan artıyor, sonra da zamlar yağmur gibi hemen yağıyor.
Keşke bu kadar çok vergi ve zam olmasa ya da burada da üretebilsek ne güzel olurdu her şey. Hiç pahalı diye şikayet etmezdik. Başka ülkelerle kıyaslamaz ve karşılaştırmazdık. Lüks değil rahat bir şekilde alınan sıradan şeyler olurdu her şey. Ama sadece söylüyorum işte. Söylemekle olmuyor, yapan birileri ve de onları destekleyen birileri olması lazım.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Yahu kimse sadece ABD ile kıyaslamıyor. Estonya, Polonya'da da durum aynı. Genel ekonomik hacmine göre gelir adaletsizliğinin en fazla olduğu ülke olabilir Türkiye.

Gene bu söylediklerinde YANLIŞ KIYASLAMA.

Estonya Polanya AB üyesi ülkeler oldu. Euro bölgesindeler. Kendi paraları Euro üstünden sabitleniyor. Aynı şey Bulgaristan İçinde geçerli.

Avrupa içinde serbest seyahat ve serbest ticaret yapıyorlar üstüne paraları Euro kuru ile kabitlenince otomatikman değer kazanıyor.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
Eskiden en iyi telefon maksimum 2k civarıydı. Sony Ericsson ve nokia varken. İnsanlarda para vardı da almazlardı. Bir ülke için ekonomi alım gücü en önemli şey. İstediğini alabilme özgürlüğü olmalı. Asgari ücret bile bunu karşılayabilmeli. Mesela orta halli bir araba alabilmeli. Yaşam standartları ne kadar zayıf olursa o ülkede herşey yaşanır. İnsanların dengesi oynar herşey bozulur. Abd yıllardır oyunlarını oynadı ülkemiz de yaptıkları bütün oyunları yedi. İnsanlar da balık hafızalı çoğu yapılan şeyleri çabuk unutuyorlar. Bop devamıdır bu birazcık gözünü açan durumdan anlar. Takım tutar gibi siyasi parti desteklenmez. A kişisi b kişisi partisi hepsi gelir geçer. Herkes yaptıkları ile anılır. Koca dünyada sadece ufak bir anıyız belkide hiç birşey değiliz. Yüzyıllar asırlar geçecek geriye ne kalacak ?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,329
Gene bu söylediklerinde YANLIŞ KIYASLAMA.

Estonya Polanya AB üyesi ülkeler oldu. Euro bölgesindeler. Kendi paraları Euro üstünden sabitleniyor. Aynı şey Bulgaristan İçinde geçerli.

Avrupa içinde serbest seyahat ve serbest ticaret yapıyorlar üstüne paraları Euro kuru ile kabitlenince otomatikman değer kazanıyor.
N'apalım? Afrika ülkeleriyle mi kıyaslayalım?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Almanya bizi kıskanmıyor muydu? Onlarla karşılaştıralım o zaman.

Konumuz ile bu videonun ne alakası var !

O videonun neresinde geçiyor Almanya bizi kıskanıyor diye ! Kendiniz çalıp kendiniz oynayıp kendiniz eğleniyorsunuz hee ...

Not: Siz işi ucuz siyasete çekmeye çalışıyorsunuz ben dünya gerçeklerinden bahsediyorum. Ekonomik parametlereler var rakamlar var sayılar var. Öyle anlamsız saçma hesaplar yapıyorsunuz... Dünya devi ile bizi kıyaslamaya çalışmak normal değil.

Not2: Siyaset bölümü dışında siyaset yapmak bir bize yasak heralde geri kalan herkese serbest.

Reaksiyon puanı
3,027

O videonun neresinde geçiyor Almanya bizi kıskanıyor diye ! Kendiniz çalıp kendiniz oynayıp kendiniz eğleniyorsunuz hee ...

Not: Siz işi ucuz siyasete çekmeye çalışıyorsunuz ben dünya gerçeklerinden bahsediyorum. Ekonomik parametlereler var rakamlar var sayılar var. Öyle anlamsız saçma hesaplar yapıyorsunuz... Dünya devi ile bizi kıyaslamaya çalışmak normal değil.

Not2: Siyaset bölümü dışında siyaset yapmak bir bize yasak heralde geri kalan herkese serbest.
Bu siyaset değil ki, alım gücümüzden şikayet ediyoruz. Ayrıca sen de buna dahil oluyorsun, olma diye kimse demiyor. Eğer bahsettiğimiz şey siyaset olsaydı iPhone alan da vatan haini olurdu.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
iPhone hiçbir ülkede ucuz değil. Önce bu yanlışı düzeltmemiz gerekiyor. Bir asgari ücretle, iki asgari ücretle alınabilen hiçbir ürün ucuz değildir. Bir veya iki aylık emeğinizden bahsediyorsunuz. Telefonun bizde bu fiyatta olması bizim ülkemizle alakalı bir durum ve herkesin bildiği bir husus o yüzden onu geçiyorum. Fakat siz Avrupa ve diğer memleketlerde hayat maliyetleri bir yana, bir kişinin 1000-2000 USD/Euro için "çok ucuzmuş" dediğini göremezsiniz. Çünkü bir telefonun fiyatının 1000 birim ve üzerinde gezmesi, insanların ekseriyetinin tek geçim kaynağı olan maaşlarının belli bir kısmına tekabül ediyor. Ve çokça alternatifi de mevcut bu telefon denen cihazın. Haliyle oradaki standartlara göre de bu alet ucuz değil. Almak isteyenler elbette ülkemiz gibi memleketlere kıyasla çok çok rahat şekilde bu ürünleri temin edebiliyorlar. Ama bu o ürünü ucuz yapmıyor. Kısaca orada çok ucuz değil, bizde çok pahalı.

Jarvisit

Tech is my home
SDN
Reaksiyon puanı
2,837
iPhone hiçbir ülkede ucuz değil. Önce bu yanlışı düzeltmemiz gerekiyor. Bir asgari ücretle, iki asgari ücretle alınabilen hiçbir ürün ucuz değildir. Bir veya iki aylık emeğinizden bahsediyorsunuz. Telefonun bizde bu fiyatta olması bizim ülkemizle alakalı bir durum ve herkesin bildiği bir husus o yüzden onu geçiyorum. Fakat siz Avrupa ve diğer memleketlerde hayat maliyetleri bir yana, bir kişinin 1000-2000 USD/Euro için "çok ucuzmuş" dediğini göremezsiniz. Çünkü bir telefonun fiyatının 1000 birim ve üzerinde gezmesi, insanların ekseriyetinin tek geçim kaynağı olan maaşlarının belli bir kısmına tekabül ediyor. Ve çokça alternatifi de mevcut bu telefon denen cihazın. Haliyle oradaki standartlara göre de bu alet ucuz değil. Almak isteyenler elbette ülkemiz gibi memleketlere kıyasla çok çok rahat şekilde bu ürünleri temin edebiliyorlar. Ama bu o ürünü ucuz yapmıyor. Kısaca orada çok ucuz değil, bizde çok pahalı.
Yurt dışında aylık 50 dolara iPhone 13 Pro Max alabiliyorsun, her yeni iPhone modelinde de cihazı verip yenisini alıyorsun, o da 60 dolar olsun aylık.

Bir iki aylık maaş vermeden telefon dışında da hiçbir şey alınmıyor. Yurt dışında 300-400 dolar olan donanımlar burada 5-6 bin TL. Bence sen karşılaştırmayı iyi yap. Yurt dışında 150 dolara neredeyse 1 aylık erzak alıyorsun, Türkiye'de 5 kalem ürün alıyorsun 150 TL tutuyor.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Yurt dışında aylık 50 dolara iPhone 13 Pro Max alabiliyorsun, her yeni iPhone modelinde de cihazı verip yenisini alıyorsun, o da 60 dolar olsun aylık.

Bir iki aylık maaş vermeden telefon dışında da hiçbir şey alınmıyor. Yurt dışında 300-400 olan donanımlar burada 5-6 bin TL. Bence sen karşılaştırmayı iyi yap. Yurt dışında 150 dolara neredeyse 1 aylık erzak alıyorsun, Türkiye'de 5 kalem ürün alıyorsun 150 TL tutuyor.
Aylık 60 dolar bir seferlik mi acaba? :) Adı üzerinde "aylık". Bu ürün taksitle ödenince ürünün kendisi ucuz mu oldu? Ürünün bedelinin tamamını ödeyene kadar taksit ödüyorsunuz. Bu da ürünü pahalı bir ürün yapıyor. Ciddi bir problem görüyorum burada ürün bedelinin ne olduğunu anlama konusunda :)

Erzak karşılaştıran kim? 1000 birim dünyanın her yerinde tek bir ürün için pahalıdır. Özellikle muadilleri de mevcutken.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
Birazda iş gücü ve alım gücü anlamında bakmak lazım. Sen 10 yıl çalışıp sabah akşam deliler gibi durmadan para yapsan. Aradaki giden vergi elektrik su gaz şu bu fatura da içinde. Yaşamak için gereken yiyecek içecek birçok şey. Bunları da sayarsak Avrupa'daki adam mı daha çok şey yapabilir ev alabilir yatırım yapabilir yoksa ülkemizdeki biri mi yapar ? İyice düşünün. Uzun vadede bakmak lazım olaya. Oradaki pizzacı veya garson buradaki mühendisten çok kazanıyorsa iki kere düşünmek lazım. Vahşi kapitalizm ve kölelik değil midir bu ? Hadi herşeyden vazgeçtik sadece yaşamak için yaşıyorsak. Hastanelerde organ bekleyen hastaların ne günahı var. Hasta çocukların ilaç bulamayanların. Devletin karşılaması gerekmez mi ? Sokakta çöp toplayanlar mı dersin çocuğunun giyecek ayakkabısı olmayanlar mı dersin ? Birisi yardım ediyor mesela tamam güzel birşey ama ülke olarak iyiysen kimse açıkta kalmaz hasta insan sayısı da kalmaz. İskandinav ülkelerine bakın. Herşeyi normalleştirmemek lazım.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Zengin ülkelerdeki garsonların "TL ile çarpalım en iyisi, oradaki mühendisten fazla kazanıyoruz" diye düşünmesini bekleyen bir mantıkla olaya yaklaştığınız için bu cümleler normal.
iPhone ABD'de pahalıdır. Bunu ne yazık ki mesajıma cevap veren teknoloji editörü de bilmiyor. Bakalım CNN, iPhone X'in 1000 dolar olma ihtimaline nasıl bir haber yapmış?

Telefonu defalarca pahalı olarak nitelendiren haberde insanlar aynı zamanda taksitle alınabildiğini de biliyor merak etmeyin, belirtmişler onu da :)

"But is anyone going to pay such a high price for an iPhone? You bet."

"Without an aspirational product, it assumes there's no value in a phone beyond its utility," Dediu said. "But some people want to buy expensive things to feel good about themselves, because they want to give expensive gifts or feel powerful or influential."

"People have become more comfortable spending lots of money on their phones."

Elin Amerikalısı kendi parası ile neyin pahalı olduğunu bile bilmiyor fakat biz bildiğimizi iddia ediyorsak dönüp kendimize bakalım derim :)

Wozniak bile 1000 dolara pahalı demiş. Haberde mevcut. Ama TL ile çarpıp buradaki şartlar ile karşılaştırıp "ne pahalısı çok ucuz" diyorsunuz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993

İstediğin kadar inkar et, desteklediğin kişi kendi seçmenini salak yerine koyuyor ve yurt dışında çok farklı bir ekonomik seviye varmış gibi davranıyor. Sen diyorsun ya ekonomik parametereler rakamlar var, desteklediğin kişi onları takmıyor işte. Kendi seçmenine yalan söylüyor. Avrupa bizi kıskanıyor, ABD bitik halde dediğini herkes biliyor zaten.

Son mesajlar