ABD'de rakamlar açıklandı; dolar fırladı

nailasmu

Profesör
ABD'de açıklanan verilerin ekonomi açısından olumlu gelmesi üzerine dolar yeniden yükselmeye başladı, borsa düştü.Dolar 2.2350 düzeylerinden 2.24 lirayı da aşarak, 2.25 liraya kadar çıkarken, Borsa İstanbul Endeksi de yüzde 0.36 artışla 86 bin 550 puandayken, yüzde 0.6 eksiye geçerek 85 bin 703 puana düştü.

ABD Merkez Bankası'nın faiz artışına başlamak için büyük önem verdiği, işsizlik oranı beklendiği gibi yüzde 5.8 düzeyine indi.

Bunun yanında, ABD'nin dış ticaret açığı da Ekim'de 43.4 milyar dolar ile 41 milyar dolar dolayında olan beklentilerin üzerinde açıklandı.

Günün bir başka verisi ABD tarım dışı istihdamı da Kasım'da 321 bin artarak Ocak 2012'den bu yana en yüksek düzeyde yükseldi.

ABD ekonomisinde canlanmanın devam ettiğini gösteren bu veriler, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına beklenenden erken başlayacağına işaret olarak kabul ediliyor. ABD'nin faiz artırımına başlaması da, Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilere kaynak akışını durduracağı için, dolara talep gelirken, hisse senedi gibi varlıklardan çıkış hızlanıyor.

Kaynak
 

nailasmu

Profesör
ABD'de tarım dışı istihdamın beklentilerin çok üzerinde gelmesinin ardından dolar/TL 2,26'nın üzerine çıktı.

ABD'den gelen tarım dışı istihdam verisi sonrası dolar yükselişe geçti. Beklentilerin çok üzerinde gelen veriyle dolar/TL, 2,2650'ye kadar yükseldi.

Dolar böylece 12 Kasım'dan bu yana en yüksek düzeyi gördü. Dolar karar öncesinde 2,2365 seviyesinde bulunuyordu. TL'nin dolara karşı değer kaybı bu hafta yüzde 2'ye yaklaştı. ABD'de Kasım ayında tarım dışı istihdam 230 binlik artış beklentisine karşın 321 bin artış kaydetti. Verinin iyi gelmesi ABD Merkez Bankası'nın faiz artışını erken yapabileceği endişelerini doğuruyor. Bu da gelişmekte olan ülke para birimlerinden çıkışı körüklüyor.

http://www.turkishny.com/economy-news/7-economy-news/167899-dolar-226yi-asti#.VIMu3FnzPqA
 
Üst