ABD'de koladan ek vergi alınacak

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
abdde-koladan-ek-vergi-alinacak,IuM8JumVFUqvP0nWYrFfHg.jpg

ABD’nin Philadelphia şehrinde kola gibi gazlı ve sodalı içeceklere vergi getiren yasa tasarısı şirketlerin karşı çıkmasına rağmen geçti. Vergi şehre yıllık 90 milyon dolar ek gelir sağlayacak.

ABD’de tartışmalara neden olan bir yasa tasarısı uzun uğraşlar sonunda kabul edildi.

Kola ve gazoz gibi gazlı ve şekerli içecekleri vergilendirmek isteyen yetkililer büyük içecek şirketlerinin muhalif kampanyalarına rağmen tasarıyı 13’e karşı dört oyla kabul ettirmeyi başardı.

Pensilvanya eyaletinin en büyük ve ABD’nin beşinci büyük şehri olan 1 milyon 500 bin insanın yaşadığı Philadelphia’da kabul edilen yasa tasarısına göre gazlı içecek üreticileri litre başına 50 cent ek vergi ödeyecek. 2017 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek yasa tasarısının şehre yıllık 90 milyon dolar ek gelir getireceği tahmin ediliyor.

ap-16168691349266,vh3lCGSPrkSxRWq6crlhhQ.jpg

Vergiye karşı çıkanlar üzerinde NO SODA TAX (Vergiye Hayır) yazan tişörtlerle mahkeme salonuna geldi.​
YILLAR SÜREN MÜCADELE

ABD’de gazlı içecekleri vergilendirmek için uzun yıllardır mücadele veriliyor. Şimdiye kadar 30’dan fazla eyalet benzer vergi getirmek istese de başarılı olamamıştı. Philadelphia da daha önce iki kere vergi yasasını geçirmek istemiş ancak yeterli desteği bulamamıştı. Şimdiye kadar bu vergiyi sadece Californiya eyaletini Berkeley şehrinde kabul edilmişti. Philadelphia’da bu yasanın geçmesiyle birlikte ABD’nin en büyük kentlerinden birinde gazlı içecekler vergilendirilmiş oldu.

TAKTİK DEĞİŞİKLİĞİ

Philadelphia Belediye Başkanı Jim Kenney, uygulamadan elde edilecek yaklaşık 90 milyon dolarlık vergi gelirinin kreşler, devlet okulları ve çeşitli sosyal tesisler için harcanacağını, bu verginin gelecek için çok önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

Vergi tasarısı daha önceleri sağlık temelli bir kampanyayla tanıtılmış ve yeterli desteği bulamamıştı. Sağlıklı yaşamın teşviği için hazırlanan tasarı kabul edilmemişti. Belediye Başkanı’nın üçüncü tasarıda elde edilecek vergi gelirini ve kullanım alanlarını ön plana tutmasının yasanın kabul edilmesinin temel nedeni olduğu belirtiliyor. Philadelphia kentinde yaşayan gençlerin yüzde 68’i çocukların ise yüzde 41’i kilolu ya da obez olarak kabul ediliyor.

Jim Kenney, önceki hafta yaptığı konuşmasında Amerikan halkının sağlıklı yaşam tarzının dikte edilmesini sevmediğini ve bu nedenle yönetim olarak tasarıyı halka tanıtırken bu söylemlerden uzak durduklarını ifade etti. - ntv.com.tr

Son düzenleyen moderatör:

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Şu böcek suyunu nasıl içiyorlar anlamıyorum .

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Böcek? İçeriğinde böcek olacak ve bunu Türkiye'de Gıda kurumu satışına izin mi verecek sanıyorsun ?

Bir araştır istersen ham maddesini aslen boya yapımında kullanılan böcekten yapıyorlar yıllar önce tüketiciler coca cola ya dava açtılar içeriğini saklı tutamazsın diye yinede açıklamadılar gizlidir :) bu ülkede nelere izin verdiler arkadaşım yazsak roman olur ayrıca böcek olmasa bile çok zararlı olduğu bilim insanları tarafından söleniyor içmemek lazım.

ikfm9qef_250x250cutout.gif

Osman Er - COCA COLALARIN İÇİNDE NE VAR BİLİYORMUSUNUZ

Son düzenleme:

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
@okinkurt Haklısın ,hatta farenin ana yemeği de olan bir bitki de var ve farelerde arada presleniyor. Zaten insan sağlığına zararlı bu kola ama bizim milletimiz bize bir şey olmaz diye diye bu kadar rahatsızlık oldu ülkede. En az 10 senedir içmiyorum kola denen illeti.Türkiye'de Gıda kurumu hikaye,gdo direk bize girdi ne gıda koruması yahu boş.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
İçerik önceki mesajıma eklenmiştir.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Var mi yok mu tartismasina girmeyecegim ama, ben icmeyi biraktim. Yillardir litrelerce kola ictim o igrenc tadina ragmen asiti olmasa kimse agzina bile sürmez.

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Var mi yok mu tartismasina girmeyecegim ama, ben icmeyi biraktim. Yillardir litrelerce kola ictim o igrenc tadina ragmen asiti olmasa kimse agzina bile sürmez.

Hocam yoksa bile çok zararlı ben onun bir testlerini izledim et koyuyorlar içine hayvan bacağı onu bile eritiyor kesinlikle içilmemesi gerek bence.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bir araştır istersen ham maddesini aslen boya yapımında kullanılan böcekten yapıyorlar yıllar önce tüketiciler coca cola ya dava açtılar içeriğini saklı tutamazsın diye yinede açıklamadılar gizlidir :) bu ülkede nelere izin verdiler arkadaşım yazsak roman olur ayrıca böcek olmasa bile çok zararlı olduğu bilim insanları tarafından söleniyor içmemek lazım.

ikfm9qef_250x250cutout.gif

Osman Er - COCA COLALARIN İÇİNDE NE VAR BİLİYORMUSUNUZ
Böcek yalan. Bu içecek zarrarlıdır, zararlı değil diyen pek yoktur sanırım. 2 yıldır içmiyorum evde içirtmiyorum.

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Böcek yalan. Bu içecek zarrarlıdır, zararlı değil diyen pek yoktur sanırım. 2 yıldır içmiyorum evde içirtmiyorum.

Firma bunu yalanlıyacak sağlam emare koymadı sadece içeriği açıklıyamayız diyorlar şimdi böle olunca bu yazıları göz ardı etmek zor ben inanıyorum şahsen baya bi makale okudum mantıklı noktalar var herkes inanmak zorunda değil saygı duyarım .

Son mesajlar