ABD'de kamusal alanda alkole ceza yağmuru

Bu konuyu okuyanlar

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Yaz aylarının gelmesiyle New York polisi de kamusal alanlarda ve parklarda alkollü içki içen New Yorkluların peşine düştü. Uygulamalar ise bizde olsa yer yerinden oynar

Yaz aylarının gelmesiyle New York polisi de kamusal alanlarda ve parklarda alkollü içki içen New Yorkluların peşine düştü. Kaldırımlar, parklar dahil bütün kamusal alanlarda alkollü içki içişinin yasak olduğu şehirde her yıl on binlerce kişi bu yasağı çiğnediği için para cezasına çarptırılıyor. Bira dahil tüm alkollü içkilerin açıktan ve görünür şekilde taşınması (içilmiyorsa bile) da cezalandırılıyor. Şehirde açık alanda alkollü içki içmenin ya da şişesini açıktan taşımanın cezası 100 dolar. Suç tekrarında, cezanın türü de değişiyor.

New Yorkluların sağlığına yönelik keskin uygulamalarıyla bilinen Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 2008 yılından beri sadece alkollü içki yasağını ihlal edenleri tespit için özel polis grupları görevlendiriyor. Bu polisler, yasağın en fazla ihlal edildiği dünyaca ünlü Central Park ve diğer kamuya açık park ve alanlarda sivil olarak dolaşarak yasağı ihlal edenleri tespit edip ceza kesiyor.

2008 yılında 137 bin 142 kişiye ceza yazılırken 2010 yılında 153 bin 303 New Yorkluya açık alanda alkol tükettikleri için polislerce ceza yazıldı.

New York’ta bakkalarda sadece bira satılmasına izin verilirken, diğer alkollü içkilerin ‘liquor store’ denilen dükkanlar dışında satışı kesinlikle yasak. Bu dükkanlar da gece yarısı ile sabah 9:00 saatleri arasında satış yapamıyor. Pazar günleri ise sadece öğle12:00 ile akşam 9:00 saatleri arasında açık olabiliyorlar. Şehirde 21 yaşından küçüklerin barlara girişi ve gençlere alkol satışı kesinlikle yasak. Bu yasağı ihlal eden sadece dükkan sahibi değil satışı yapan kasiyer de cezalandırılıyor.

New York Belediyesi alkolle savaşında son olarak geçen hafta New York Eyalet Kongresine başvurarak, genel olarak ‘alcopop’ olarak adlandırılan ve yüzde 10 civarı ve altı alkollendirilmiş Smirnoff, Hard Lemonade gibi içeceklerin de bakkalarda satışının yasaklanmasını istedi. Yasağın gelecek yıl başlaması öngörülüyor.

Kaynak:Haber7

yarışçı

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
haber7'yi bu yüzden pek sevmiyorum.
insan bir resim koyar bu ne yaw
103220110513011410828.jpg

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dogru bir yol türkiyeyede olsa böyle birsey park alanlarında içilmemese piknikte içilmese birahane ve meyhanelre içilse ne güzel olurdu....

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Aha ABD elden gidiyor(!)

Hocam hiç sorma bu irtica varya hiç rahat durmuyorlar hemde hiiiiç.Adamlar USA ya kadar el uzattılar onlara bizim danıştay gibi bir danıştay lazım gör nasıl hizaya geliyorlar...:)

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
boyle haberler yalnizca haber7 de olur komik olmus

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Burada olsa cumhuriyet gazetesinin atacağı manşeti tahmin edebiliyorum,
Neyse daha fazlası iğrenç siyasi muhabbetlere gebe olabilir en iyisi burada durayım.

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Alkol, Zina gibi bataklik mediniligin cöküsü oldugunu Amerika bile farkina varip gerekeni yapiyor, bizde elimizden özgürlük gidiyor diye isyan ederiz.

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ben bu şartlarda içkinin kamusal alan [çok çirkin bir tabir]da veya herhangibir yerde içilmesinin yasaklanmasına karşıyım.Parasını veren istediği yerde içer bu onun cibiliyetinin bileceği bir iştir
Mİ ACABA
Siz dinin haram kıldığı bir ürün ve eylemde devleti tekel yapacaksınız devler onu imal edecek ithal ve ihraç edecek tanıtımını yapacak ve pazarlıyacak.Sonra neymiş efndim yasakla içilecek yeri belirle
Riyakarlığın tavan yaptığı bir olay.
Bu aynı genelevde birleşmek
faiz almak
kumar oynamak
gibi.Devlet haramdan vergi alacak onu beyt-ül mala yani hazineye aktaracak sonrada orada içemezsin şurada iç diyecek
Kur'an ve hadisleri araştırdım emin belde mekke haricinde şurada içilemez şu gün içilemez diye bir şey yok
çünki:içilmesi taşınması satılması sunulması haramdır haram hükmü varsa mütalaa yapılamaz edebtendir.Yer zaman durumu değiştirmez ancak cezayı katlar.Bu islam üzerine olanlar içindir
sayfalarca hadis tefsir vermeyeceğim zararlarındanda bahsetmeyeceğim
sadece bir tavsiye içen kardeşlerimiz haramdır ama içiyorum diyerek içsinler inşaallah tevbe nasib olur ameli hata dır velevki haram değil derlerse itikadı hata olur ki tevbe olunmaz
bu anlattıklarım islam üzerine olanlar içindir
Abd de durum farklıdır aşılamayan ve devamı gelen kuşağa aktarılan vietnam sendromu vardır.insan değil dolar merkezli yaşantı insanları yanlızlığa itmektedir yanlızlık içkiyi getirir ahlak değerleri sıfırlanmıştır.bu tür önlemlerle önüne geçilemez

magnet

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Dogru bir yol türkiyeyede olsa böyle birsey park alanlarında içilmemese piknikte içilmese birahane ve meyhanelre içilse ne güzel olurdu....
Tamamiyle aynı fikirdeyim. 2 saat kadar önce koca sitenin ortasında 15 16 yaşındaki gençler içiyordu. Pişmiş gibi kalkarken tüm yediklerini içtiklerini parkın bankında bıraktılar. Zorla toplattırdım attırdım çöpe hepsini. Sabah küçük çocuklar oynuyor orada. Aile terbiyesinden yoksun insanlar yapar ve görüldüğü gibi yapıyorlar.

Burada olsa cumhuriyet gazetesinin atacağı manşeti tahmin edebiliyorum,
Neyse daha fazlası iğrenç siyasi muhabbetlere gebe olabilir en iyisi burada durayım.
+1 bende durduğun yerdeyim =)

mehmet_497

Asistan
Reaksiyon puanı
0
boyle haberler yalnizca haber7 de olur komik olmus
hocam damardan girmişsin başka verebilecek kanal/site yoktur (?)
haber haber değil ve bizine abd'de ki içki yasağından adamlar huzuru sağlamak istiyorlar olabilir böyle bir yasa bizde de olsa çocuk parklarında içki içip etrafa sataşanlar olmaz.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Eyvah amerikada laiklik elden gidiyor, obama herhalde şeriatı getirip krallığını ilan edecek.:D:D

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

Allah[cc]ben insi binni ve insanları yanlızca bana kulluk ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor ve burada illa ya'budun kullanıyor yani emir sigası yani kıvırma şansınız yok diyor
o zaman Allah[cc]dünyayı meyhane veya....hane olarak yaratmamış seccade olarak yaratmıştır o seccadenin üstünde yaradılışına muhalif Allah[cc]a düşman bilemiyorum Allah[la harb etmeyi nasıl düşünebiliyor insan

Son mesajlar