Haber ABD Meclisi, TikTok'u ülkede yasaklayacak yasa tasarısını kabul etti

barisbiyik

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,061
GLoCMxOWoAAMPru.jpg

ABD Meclisi, TikTok'u ülkede yasaklayacak yasa tasarısını onayladı. Eğer Senato'dan da geçerse, yasayı yürürlüğe koymak için sadece Joe Biden'ın imzası gerekecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nixc0r

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,262
Her ne kadar TikTok uygulamasını sevmesem bile bu karara asla katılmıyorum. Özellikle ABD gibi özgürlükler ülkesi olarak tanınan bir yerde yapılması büyük olay, unutmayın bu gün TikTok yasaklanır yarın başka bir uygulama.

barisbiyik

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,061
Her ne kadar TikTok uygulamasını sevmesem bile bu karara asla katılmıyorum. Özellikle ABD gibi özgürlükler ülkesi olarak tanınan bir yerde yapılması büyük olay, unutmayın bu gün TikTok yasaklanır yarın başka bir uygulama.
Öyle tabi, en azından belirli kişilere yasaklayabilirler örneğin askerlere falan ancak Tüm ülkede yasaklamaları özgürlüğü etkiliyor dediğin gibi

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Öyle tabi, en azından belirli kişilere yasaklayabilirler örneğin askerlere falan ancak Tüm ülkede yasaklamaları özgürlüğü etkiliyor dediğin gibi
Ne yalan söyleyeyim Tiktoku sevmiyordum eskiden, şimdi çok güzel futbol edit yapan sayfalar keşfettim, video indirme özelliği de var, indiriyorum bazen 😀

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,544
Arka planında çok şey dönüyordur hocam.

serj

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,961
Çin de Whatsapp ve Threads'i yasakladı veya yasaklayacaktı diye biliyorum. Birbirlerinin uygulamalarını kişisel bilgileri çaldığını iddia ederek kaldırıyorlar. Çin'in zaten Whatsapp gibi kendi yerel uygulaması var fakat Instagram ve Facebook'a dokunmamışlar.

Alanur Erdemir

Müdavim
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
19,152
İsteyen bakmaz/kullanmaz, yasak veya düzen kararlarını doğru bulmuyorum, sonuçta zorla TikTok kullandırmıyorlar.

Negan2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hepsini yasaklasınlar. İnstagram bile olmuş İnstahup.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Çok gariptir, TikTok uygulaması Çin'de kullanıldığında genellikle kişisel gelişim, matematik, bilim, evren, fizik vb. konularla alakalı videolar yoğunluklu, aynı zamanda 14 yaşın altındakiler için 40 dakika sınırı ile kullanılabiliyorken (Bu videoda konudan bahsediyor) dünyanın diğer ülkelerinde dans eden kızlar, absürt hareketler, absürt şakalar vb. tamamen dopamin döngüsünü bozan zararlı videolar daha yoğunlukta gösteriliyor. Bunun yanın uzun zamandır Amerika, Tiktok uygulamasının topladığı algoritmik verileri Amerika'daki yerel sunucularda tutmasını istemesine rağmen bunu uzunca bir zaman yapmadılar ve yapmayacakları da anlaşılınca bu toplu hipnoz ve küresel siber veri casusluğu uygulamasını cesur bir şekilde yasaklamak için girişimde bulundular. Bence Amerika adına olumlu bir gelişme. Evet özgürlükler ülkesi, ama bu veri toplayan uygulamaları legalize edemez. İtiraz eden arkadaşlar TikTok'un gizlilik politikasını bir okuyun derim, neleri logladığını görünce şok olacaksınız. Şu videodan da kısaca izleyebilirsiniz neleri logladıklarını. TikTok bir video uygulaması olmaktan çıkmıştır benim gözümde küresel bir kaos, kontrol ve beyin yıkama uygulamasına dönüşmüştür. Karar benim gözümde %100 doğrudur.

Son düzenleyen moderatör:

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,544
Çok gariptir, tiktok uygulaması Çin'de kullanıldığında genellikle kişisel gelişim, matematik, bilim, evren, fizik vb. konularla alakalı videolar yoğunluklu, aynı zamanda 14 yaşın altındakiler için 40 dakika sınırı ile kullanılabiliyorken (Bu videoda konudan bahsediyor) dünyanın diğer ülkelerinde dans eden kızlar, absürt hareketler, absürt şakalar vb. tamamen dopamin döngüsünü bozan zararlı videolar daha yoğunlukta gösteriliyor. Bunun yanın uzun zamandır America Tiktok uygulamasının topladığı algoritmik verileri amerika daki yerel sunucularda tutmasını istemesine rağmen bunu uzunca bir zaman yapmadılar ve yapmayacakları da anlaşılınca bu toplu hipnoz ve küresel siber veri casusluğu uygulamasını cesur bir şekilde yasaklamak için girişimde bulundular. Bence Amerika adına olumlu bir gelişme. Evet özgürlükler ülkesi, ama bu veri toplayan uygulamaları legalize edemez. İtiraz eden arkadaşlar Tiktok'un gizlilik politikasını bir okuyun derim, neleri logladığını görünce şok olacaksınız. Şu videodan da kısaca izleyebilirsiniz neleri logladıklarını.
Tiktok bir video uygulaması olmaktan çıkmıştır benim gözümde küresel bir kaos, kontrol ve beyin yıkama uygulamasına dönüşmüştür. Karar benim gözümde %100 doğrudur.
Kesinlikle katılıyorum.

barisbiyik

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,061
Bana göre çocuklara ve askerlere yasaklanması gerekiyor. Diğer türlü kişilere yasaklanması pek doğru değil, çünkü azınlıkta olsa faydalı kullananlar var.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Bana göre çocuklara ve askerlere yasaklanması gerekiyor. Diğer türlü kişilere yasaklanması pek doğru değil, çünkü azınlıkta olsa faydalı kullananlar var.
Hiç TikTok'un Terms of Service şartlarını okudun mu? Değil Amerika Türkiye'de şu an yasaklanmalı. Ama şu an bırak yasaklanmayı Türkiye deki android telefonlarda yüklü olarak geliyor. Akıllı olun arkadaşlar araştırın TikTok sizin sandığınız gibi masum bir 1 dakikalık video izleme uygulaması değil!

Nixc0r

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,262
Hiç Tiktok'un Terms of Service şartlarını okudun mu? Değil Amerika Türkiye'de şuan yasaklanmalı. Ama şuan bırak yasaklanmayı Türkiye deki android telefonlarda yüklü olarak geliyor. Akıllı olun arkadaşlar araştırın Tiktok sizin sandığınız gibi masum bir 1 dakikalık video izleme uygulaması değil!
Çok kısa bir göz gezdirdim ancak dikkatimi çeken bir şey olmadı abi. Nereye dikkat etmem gerektiğini söyleyebilir misin? Merak ettim.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Çok kısa bir göz gezdirdim ancak dikkatimi çeken bir şey olmadı abi. Nereye dikkat etmem gerektiğini söyleyebilir misin? Merak ettim.
Herkese kullanım koşullarını ve gizlilik koşullarını detaylıca okumasını şiddetle öneririm. En basitinden sadece şunu söyleyeyim. Android'te yazarken klavyende önerilen kelimeler senin kullanımına göre özelleşiyor. Örneğin "ya" yazdın klavye diyelim ki varsayılan olarak "yakın" öneriyor ama sen genelde "ya" diye yazmaya başladığında "yardım" yazıyorsun. Klavye de sana ona göre öneri yapıyor. Bu önerileri yapabilmesi için doğal olarak klavye senin tüm yazışma geçmişini modelliyor, bir anlamda yazdığın her şey loglanıyor denilebilir. İşte TikTok bunlara kadar erişiyor. Bu tek bir örnek. Yani tane tane ne yazdığına kadar. Şu video da adam incelemiş satır başlıklarını anlatıyor, yukarıda da vermiştim, bir izleyin derim. Sizin ne tür kadınlardan hoşlandığınıza, seksüel yönelimine vs. vs. kadar her şeyinizi modelleyecek veriye erişimleri tiktok sayesinde oluyor. Instagram falan halt etmiş yanında.

thruthreign

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
159
bizim de ihtiyacımız var,ama ondan önce şu tv dizilerine el atmaları lazım

Loutermilch

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,412
Adamlar hangi veriyi çalarsa çalsın Amerika'yı bilmem de Türkiye'de yasaklanmasın. Hayatımda bir kere telefonuma TikTok yüklememiş birisi olarak söylüyorum bunu. Burada buna yasak geldi mi bahane olur her şeye sıra sıra yasak gelir, kullanacak ne sosyal medya ne başka bir şey kalır. Askeriye'de yasaklanması yeterli.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Adamlar hangi veriyi çalarsa çalsın Amerika'yı bilmem de Türkiye'de yasaklanmasın. Hayatımda bir kere telefonuma TikTok yüklememiş birisi olarak söylüyorum bunu. Burada buna yasak geldi mi bahane olur her şeye sıra sıra yasak gelir, kullanacak ne sosyal medya ne başka bir şey kalır. Askeriye'de yasaklanması yeterli.
Bu düşünceye sadece şu şartla saygı duyarım. Eğer ki telefonuna bet sitelerinden mesaj gelmesini önemsemiyorsan, sana dair her şey her detay bilgi halka açık şekilde 7/24 ifşalanabilir kategorisinde olması sorun değilse, insanlar istediğinde çok cüzi ücretlerle internet üstünden TC-adres-telefon-eski şifreler-eski sevgililerin-konuştuğun kişilerin listesi vb. gibi verileri şak diye satın alabilmesi senin için olağan bir durumsa ve bu durumlardan hiç gocunmuyorsan bana saygı duymak düşer :D.

Elbette genç yaşta bunlar büyük sorun gibi gelmez ama ne zaman ki 30+ oluyorsun, evli çocuklu oluyorsun heh, o zaman mesele ciddiye biniyor. Demek istediğimi daha net anlamak için black mirror da bir bölüm var ismi shut up and dance, izlemeni öneririm.

Aslında bu konunun hafife alınmasını yargılamıyorum. Çünkü yangın söndürme sistemleri her zaman 1 kere yangında mal kaybedince takılır. Şirketler siber güvenlik önlemlerini 1 kere hacklenip maddi kayıp yaşadıktan sonra alırlar. Hırsız alarmı her zaman 1 kere ev soyulduktan sonra takılır. Benim söylediğimin doğruluğunu zaman gösterecek.

Loutermilch

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,412
Bu düşünceye sadece şu şartla saygı duyarım. Eğer ki telefonuna bet sitelerinden mesaj gelmesini önemsemiyorsan, sana dair her şey her detay bilgi halka açık şekilde 7/24 ifşalanabilir kategorisinde olması sorun değilse, insanlar istediğinde çok cüzi ücretlerle internet üstünden TC-adres-telefon-eski şifreler-eski sevgililerin-konuştuğun kişilerin listesi vb. gibi verileri şak diye satın alabilmesi senin için olağan bir durumsa ve bu durumlardan hiç gocunmuyorsan bana saygı duymak düşer :D.

Elbette genç yaşta bunlar büyük sorun gibi gelmez ama ne zaman ki 30+ oluyorsun, evli çocuklu oluyorsun heh, o zaman mesele ciddiye biniyor. Demek istediğimi daha net anlamak için black mirror da bir bölüm var ismi shut up and dance, izlemeni öneririm.

Aslında bu konunun hafife alınmasını yargılamıyorum. Çünkü yangın söndürme sistemleri her zaman 1 kere yangında mal kaybedince takılır. Şirketler siber güvenlik önlemlerini 1 kere hacklenip maddi kayıp yaşadıktan sonra alırlar. Hırsız alarmı her zaman 1 kere ev soyulduktan sonra takılır. Benim söylediğimin doğruluğunu zaman gösterecek.
Dedikleriniz de haklısınız fakat, bu ülkede yaşanan MERNİS sızıntısından sonra TikTok benim için pek bir şey ifade etmiyor. MERNİS sızıntısında benim verilerimin çalınması elimde değildi fakat TikTok belli bir noktaya kadar elimde. TikTok dediğim gibi bir kere bile yüklemediğim ve yüklemeyeceğim için beni aşırı bağlamıyor. Yükleyen zaten sözleşmeden dolayı kendisi onaylıyor. Ondan dolayı askeriye gibi kritik yerler dışında yasaklanması bence mantıklı değil, en azından işin Türkiye boyutunda.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Dedikleriniz de haklısınız fakat, bu ülkede yaşanan MERNİS sızıntısından sonra TikTok benim için pek bir şey ifade etmiyor. MERNİS sızıntısında benim verilerimin çalınması elimde değildi fakat TikTok belli bir noktaya kadar elimde. TikTok dediğim gibi bir kere bile yüklemediğim ve yüklemeyeceğim için beni aşırı bağlamıyor. Yükleyen zaten sözleşmeden dolayı kendisi onaylıyor. Ondan dolayı askeriye gibi kritik yerler dışında yasaklanması bence mantıklı değil, en azından işin Türkiye boyutunda.
Mernis datasında haftasonu gittigin cafe, izledigin videoların detayları (videolardan kastımı anladın) vs. vs... yok :)