Burak Özgen

Profesör
ABD'nin Birleşmiş Milletler(BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ülkesinin BM İnsan Hakları Konseyinden ayrıldığını açıklayarak, "Bu konsey ismine layık değil." dedi.


Haley ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, açıklamayı ABD Dışişleri Bakanlığında düzenledikleri ortak basın toplantısında duyurdu.
ABD Başkanı Donald Trump'ın bir yıl önce BM İnsan Hakları Konseyi içerisinde reform yapılmazsa ABD'nin çekileceğini belirttiğini hatırlatan Haley, bu süre içerisinde konseyde bir değişiklik olmadığı değerlendirmesinde bulundu. Konsey içerisinde bulunan Çin, Küba ve Venezuela gibi ülkelerin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu kaydeden Haley, konseyin İsrail'e karşı ise ön yargısının olduğunu söyledi.


ABD'nin konseyden ayrıldığını duyuran Haley, "Konseyin kronik bir İsrail ön yargısı var." dedi. Haley ayrıca, konseyin bünyesi içerisinde yapacağı yenilikler sonrasında ABD'nin tekrar katılabileceğini kaydetti.
Haley, "Bu konsey ismine layık değil." değerlendirmesinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ise konseyin insan hakları ihlallerini savunma noktasında "yetersiz" olduğunu ileri sürdü. Konseyin "insan haklarını ihlal eden ülkeleri kayırdığını" savunan Pompeo, İsrail'e BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yapılan eleştirilerin "iki yüzlülük olduğunu" savundu.
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyinden çekildiğini açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yaparak, '' Genel Sekreter, ABD'nin İnsan Hakları Konseyi'nde kalmasını tercih ederdi. BM İnsan Hakları mimarisi, dünya çapında insan haklarının teşviki ve korunmasında çok önemli bir rol oynamakta.'' değerlendirmesinde bulundu.
BM İnsan Hakları Konseyinin 2 Temmuz'da toplanarak Filistin-İsrail konusunu görüşmesi bekleniyor. Türkiye'nin gözlemci devlet statüsünde yer aldığı, insan hakları konularının görüşüldüğü Cenevre merkezli konseyin 47 üyesi bulunuyor.

Kaynak:Milliyet
 

Constantin87

Profesör
Birleşik devletler iyicene kafayı yedi çok güçlü uluslararası antlaşmadan çıkıyor ve kendini yalnızlaştırıyor.
 

mapavrili

Profesör
Bu bir one minute zaferidir, dünya 5 den büyüktür demişti reis hatırlayın. Bu daha başlangıç herkes hakkını ve haddini bilecek.
 

Constantin87

Profesör
Bu bir one minute zaferidir, dünya 5 den büyüktür demişti reis hatırlayın. Bu daha başlangıç herkes hakkını ve haddini bilecek.

Ne zaferinden bahsediyorsun :D :D Yahu adamlar rest çekiyor işine gelmeyenden çıkıyor. Bunu yalnızlaşma pahasına yapıyor. One minute zaferi diyorsun ancak israil yakın zamanda ülkemizin vetosunu kaldırdığı için nato tatbikatına katılabildi OECD vetosunu kaldırdığı için tam üye oldu hiç mi görmüyorsunuz bunları.
 

by efsane

Rektör
Yasaklı
Onursal Üye
"Dünyanın suskunluğu, çıkar denen illetten.
Para elin kiridir; Kirlenmiş milletler.
İçlerinde insan ölmüş zilletten;
İtin köpeğin sömürdüğü bir leşmiş milletler"
 
Üst