9. Sınıfım, Nedir bu sorumluluk sınavı??

Bu konuyu okuyanlar

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
Arkadaşlar ben 9. sınıfım, bu gün rehberlik dersinde kaldığımız derslerden birdahaki sene sorumluluk sınavına girmek zorunda olduğumu öğrendim.
Şu anda sadece edebiyat dersinden kalma ihitmalim var bir de meslek derslerimden belki kalabilirim malum uzaktan eğitimin yüzyüze sınavını olduğumuz için çok bişey yapamadım.
Eğer belirttiğim derslerden kalırsam,10. sınıfta sorumluluk sınavına mı gireceğim nasıl olacak bu iş? Bilen birisi aydınlatırsa sevinirim
Teşekkürler

Reaksiyon puanı
10,560
Sistem değiştimi bilmem 2015 mezunuyum. En doğru cevabı hocalarından öğrenmelisin.

Yılsonu puanın 50 nin altında kalıyorsa ve 3 ten fazla dersin zayıfsa sorumluluk sınavına öyle giriyorsun. Yani 1 2 dersin zayıf geldiğinde ortalaman 50 üzerindeyse sorumluluğa girmezsin.
1 2 Zayıfım olmasına rağmen hiç sorumluluğa kalmadım.

Baraj dersi diye geçen dersler öğrencileri sıkıntıya soktuğunu hatırlıyorum.
Eskiden dil ve anlatımdı sanırım şimdi edebiyat. Meslek lisesindeki mesleki dersler baraj dersleri arasındamı bilmiyorum.

Sorumluluk sınavına kalırsan da okulun belirlediği gün ve saatte gidip sınava girip çıkacaksın. Bu tamamen okula ait bir şey. Bizim lisede yıl sonu ve okul açılmadan hemen önce yapıldığını hatırlıyorum.

Son düzenleme:

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
Sistem değiştimi bilmem 2015 mezunuyum. En doğru cevabı hocalarından öğrenmelisin.

Yılsonu puanın 50 nin altında kalıyorsa ve 3 ten fazla dersin zayıfsa sorumluluk sınavına öyle giriyorsun. Yani 1 2 dersin zayıf geldiğinde ortalaman 50 üzerindeyse sorumluluğa girmezsin.
1 2 Zayıfım olmasına rağmen hiç sorumluluğa kalmadım.

Baraj dersi diye geçen dersler öğrencileri sıkıntıya soktuğunu hatırlıyorum.
Eskiden dil ve anlatımdı sanırım şimdi edebiyat. Meslek lisesindeki mesleki dersler baraj dersleri arasındamı bilmiyorum.

Sorumluluk sınavına kalırsan da okulun belirlediği gün ve saatte gidip sınava girip çıkacaksın. Bu tamamen okula ait bir şey. Bizim lisede yıl sonu ve okul açılmadan hemen önce yapıldığını hatırlıyorum.
tamam şimdi daha iyi anladım teşekkürler

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Cevap bu:

Sorumluluk sınavı, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre liselerde öğrenim gören 9, 10, 11, 12. sınıf ortaöğretim öğrencilerine ders yılının ikinci döneminin başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez yapılmakta olan sınava denir. Lise öğrencileri sorumluluk sınavlarına dönem içinde başarısız oldukları derslerden geçmek için girerler.

Reaksiyon puanı
8,023
Geçen sene mezun oldum meslek lisesinden. Edebiyat ve bölüm derslerin baraj dersi. Eğer bu derslerden kalırsan seneye sınavda veriyorsun.

Matematik , Tarih gibi derslerden kalırsan sadece ortalaman yetse de belge alamazsın. Onlarda sorumluluk yok.

Son mesajlar