8Mb internette telefon kablosu sorunu

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Arkadaşlar ttnete geçen hafta başvurduk bugun gelip hem telefonu bağladılar hemde interneti.Paketim 8mb net limitsiz olandan.Fakat interneti bağlamaya gelen adamlar apartmanın girişinde ölçüm yaptı hız gayet normal evden ölçüm yaptı hız çok düşük..Apartman içindeki telefon hattının kabloları sorunluymuş.Şu an 8 mblik paketi en fazla 2 mb olarak kullanabiliyorum..Yeni telefon hattı kablosu mu çekmem lazım?? Ev 6. katta.bu kabloyu çekmek kolay mıdır ?? bilgisi olan var mı ??

CZC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ttnet'in sorumluluğu son kullanıcıya en yakın buatta (bağlantı noktasında) bitiyor bildiğim kadarıyla.
Dairenize kadar olan bölüm sizin sorumluluğunuzda. Ve hattı sizin çektirmeniz gerekiyor.
Türk Telekom tesisatı çekme sertifikası olan bir elektrikçi sizin işinizi halledecektir.
Bir tek şeye dikkat edin: Mümkün olduğunca eksiz bir bağlantı yapılsın. Çünkü her ek yeri veri girişini yavaşlatacaktır.

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bizim yan tarafta arkadaşlar var onlarda hiçbir sorun yok..8mb ile gayet hızlı bağlantıları var ve düşmüyor hız..Bizim şimdi boş yere masraf çıktı..Tabi yapılmama ihtimali de var herhalde..Çünkü ev 6.katta .Telefon kabloları acaba kolay bir yerde midir o bile belli değil..CEvabınız için teşekkürler

Darknes$

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
351
Cat5 mi cat6 mı o kablo ile değiştir aynı durum bende de vardı.

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Cat5 mi cat6 mı o kablo ile değiştir aynı durum bende de vardı.

arkadaşım maliyeti yaklaşık olarak ne kadar bir bilgi verebilir misin?? birde kabloyu kime çektirdin ?? telekoma başvurmak gerekiyor mu bunun için?

Darknes$

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
351
Sadece telefon kutusuna göre kadar karışıyormuş TTNET

Fiyata ve kaç metre alacağına göre değişir. Anlıyorsan sen bağlarsın yoksa elektrikçiler felan yaparlar

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
şimdi şöyle bende elektrik elektronik okuyorum az çok bişeler biliyorum. ben tam yapamam onu ama benim sorum şu.Telefon hatlarının bağlandığı yer apartmanın girişinde.Bizim evse 6.katta yani kablo duvarların içinden gelmiyor mu evlere.Bu kabloyu girişten eve kadar nasıl getireceğiz..?

Darknes$

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
351
Valla bende pek anlamıyorum ama baştan kablo çekmek zor iş olur, bina içinden veya dışarıdan balkondan pencereden içeriye almayı deneyebilirsin.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Çok büyütülecek bir şey değil.Elektirikçiye durumu anlatırsanız yardımcı olur.Ev 6 katta demişsin.Fark etmez eski kabloların geçtiği yoldan yenisini döşerler.Susta (tam hatırlamıyorum)adı verilen bir demirden kablo tarzı şeyleri var.Anın da hallederler.

Kendin de yapabilirsin.Binanın girişinde ki telefon kutusundan kendi kablonu bul yenisini tak sonrada evine kadar döşe.

Kablonun metresi 500 ila 750 krş arası değişiyor.Üste birazda servis ücreti koyarlar.Ona göre hesaplaya bilirsin.Sana tavsiye kaliteli kablo kullan her zaman değişmez bu kablolar ve Mutlaka pazarlık yap :)

Telekoma vs hiç bir yere başvurman gerekmez....

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
aşağıda telefon panelinde kendi girişimizi biliyorum.telefoncular geldiklerinde üstüne adımın olduğu etiketi yapıştırdılar.Bunu en kısa zamanda halletmem lazım.paket 8mb ama en fazla 210 ile indiriyor.Çok sinir bozucu bişey..

---------- Post added at 23:26 ---------- Previous post was at 23:08 ----------

neyse arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler..Umarım düzeltebilirim bu sorunu..

evowinds

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
174
Bir soru, 8 Mbit mi yoksa 8 Mbite kadar mı? İkisinin arasında fark var.

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
internet 8 mbite kadar olandan.fakat bugun telekomdan geldiler cihazlarla ölçüm yaptılar binaya girişte 8mb evde 2 mb ..Aradaki kabloda sorun var dediler.bağlantı yavaşlıyor.Kabloyu değişin dediler..

CZC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Akşamki cevabı yazdıktan sonra hava almak için biraz dışarı çıktım. Telekom teknisyeni bir arkadaş rastladı, sohbet ettik havadan sudan. Senin konuyu toparlayalım istersen:
8 megabit'e kadar bir bağlantın var. Bina ana girişinde net 8 veriyorsa evdeki bağlantının daha düşük olması normalmiş en başta. Bina girişine gelen kablo cinsi ile iç tesisattaki kablo cinsi vs. değişikmiş. Ayrıca girişteki dağıtım kutusundan da düşme olurmuş.
Ama senin dediğin gibi dörtte bire düşmemesi gerekiyormuş hızın.
6. katta oturuyorsan büyük ihtimal birkaç ayrı noktada ek yiyor telefon kablosu. Başka bir arkadaşın da dediği gibi sen mevcut bağlantıları boşver ve doğrudan tek kabloyu yukarı çıkarmayı dene.
Kablonun bir ucuna soketi bastır ve kablonun kırılmamasına dikkat ederek doğrudan splitter kutusuna gir.
Bu şansın yoksa ek yerlerini kablo boşluğu bırakarak (gerilip kopma vs. olmasın diye) dikkatlice eklet.
Ama evdeki hızın 8 mbiti bulmayacağını bil ve hayal kırıklığı yaşama..
Kolay gelsin..

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
arkadaşım çok güzel bilgilendirmişşin..Çok teşekkürler..yarın bir elektrikçi bulmaya çalışacam yeni telefon hattı çekmek için gerekli şeyleri soracam..Biz öğrenciyiz..yani ev bize ait değil.Oturduğumuz binada bi katta 2 daire var ve karşı dairede de arkadaşlarımız kalıyor..Onlar bağlatalı 1 ay kadar oluyor onlarınkide aynı paketten ve onlar full 8 olarak kullanabiliyorlar.pek nadiren 5 ile 7 arasında düşüyor..Yani sorun telefon hattında ise yeni çekersek bende 8 ile internete bağlanmayı umuyorum :))

---------- Post added at 05:33 ---------- Previous post was at 05:22 ----------

Hatta speedtest sitesinden yaptığım hız sonucuda işte burda..

CZC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Rica ederim kardeş, ben de teknolojide sorun yaşayınca bu siteye sorup öğreniyorum.. Paylaşım iyidir..
Ama sorunun gerçekten büyükmüş.. Modemle aramda bir duvar var, kablosuz ve şarjsız kullanımda bile aldığım hız bu:
Ekli dosyayı görüntüle 6221

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benimde aynı sorun var ttnetten turkcelle gectım yine aynı sorun var her 20dk bi kesin net gidiyor telefon kablosundanda 3 4 tane ek var turk telekomdan geldiler dişardaki hattı ayarladılar sorun yok dediler içeriye hat çekin dediler 8mbe kadar bizimde ama 6mb geliyo en fazla değişiyo günden güne bu kabloyu alıp yapınca sorun bitermi?

Gozubuyukadir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bişi sorcam internet aşırı yavaş ve Teknik servislere göre hiç bir yerde sıkıntı yok