8 GB ve Üstü bilgisayara Swap ayrılmalı mı?

Bu konuyu okuyanlar

Ram_kafasi

Profesör
Özel başlık
Bırakmayı düşünüyor
8 GB ve Üstü bilgisayara Swap ayrılmalı mı? Gerçekten merak ediyorum. Swap ayrılması gerekiyorsa ne kadar ayrılmalı.
Ben 8GB bir PC'de 16 GB bir SWAP alanı kullanıyorum,normalde gereksiz bir işlem ama bana lazım olduğu için bir SD kartı komple takas alanı yaptım,stabil bir şekilde kullanabiliyorum hala.

Mert Şefik

Profesör
Özel başlık
‏‏‏‏‏‏‏‏
Ben 8GB bir PC'de 16 GB bir SWAP alanı kullanıyorum,normalde gereksiz bir işlem ama bana lazım olduğu için bir SD kartı komple takas alanı yaptım,stabil bir şekilde kullanabiliyorum hala.
peki ram dolarsa kendi otomatik oluşturmuyor mu swap,windowsta sistem kontrollü sanal bellek var ya onun gibi bisey var mi @Ram_kafasi

ScorFy

Doçent

Görkem Say

Imperator
Yönetici
Super Moderator
Editor
Özel başlık
That's what she said
Ama SDD olunca gereği var mı?
SSD olup olmamasının bir alakası yok. Swap alanı SSD'de olursa işlem daha hızlı yürür ama SSD'ler swap alanlarından fazla etkilenir ve ömürleri normale göre biraz daha çabuk azalır.

Swap alanı işletim sistemine de bağlı. Sistem nasıl geliyorsa öyle kalsın bence ellemeye gerek yok. 8 GB üstünde bir belleğe sahip olsan bile. Eğer macOS kullanıyorsan 16 GB belleğin dahi olsa swap alanı kullanıyor. Apple'a göre işletim sisteminin daha iyi çalışması için bilgisayarın swap alanına ihtiyacı var.

Castaft

Doçent
Yakında Linux Mint kuracağım HDD var 4 GB takas alanı ayırmayı düşünüyorum (8 GB RAM). Android Studio kullanacağımdan kilitlenmesini istemiyorum.

gnaremoob

Asistan
Özel başlık
administraktor
HDD'de azalttığı ömrün bir anlamı yok, ucuz donanımlar çünkü. Ne kadar azaltıyor şeklinde kesin bir rakam veremem ancak abartı bir ömür kısaltması değil elbette.
SSD'lerin omru katbekat daha uzun degil mi? HDD ile SSD'yi disk alani bakimindan karsilastirinca HDD ucuz ama yazma omru/fiyat bakimindan SSD'lerin fiyati daha uygun oluyor.

Görkem Say

Imperator
Yönetici
Super Moderator
Editor
Özel başlık
That's what she said
SSD'lerin omru katbekat daha uzun degil mi? HDD ile SSD'yi disk alani bakimindan karsilastirinca HDD ucuz ama yazma omru/fiyat bakimindan SSD'lerin fiyati daha uygun oluyor.
SSD'nin ömrü mekanik bir bileşen içermediği için daha uzun ama bu swap işleminin SSD ömründen yemediği anlamına gelmiyor.

gnaremoob

Asistan
Özel başlık
administraktor
SSD'nin ömrü mekanik bir bileşen içermediği için daha uzun ama bu swap işleminin SSD ömründen yemediği anlamına gelmiyor.
Yemedigini soylemedim, x miktar veriyi HDD'den daha ucuza ve daha hizli yazabilen cihazlar oldugunu soyledim.

Ortalama bir HDD ile Samsung 970 Evo NVMe SSD arasinda sadece 4-4.5 kat fiyat farki var ancak yazma hizi 15 kat daha iyi ve omru de en azindan 10 kat daha uzundur. Yani aslinda HDD kullanmak daha fazla etkiliyor ve RAM hizindan cok cok yavas oldugundan SSD kadar islevsel olmuyor. Yanlis mi biliyorum?

Görkem Say

Imperator
Yönetici
Super Moderator
Editor
Özel başlık
That's what she said
Yemedigini soylemedim, x miktar veriyi HDD'den daha ucuza ve daha hizli yazabilen cihazlar oldugunu soyledim.

Ortalama bir HDD ile Samsung 970 Evo NVMe SSD arasinda sadece 4-4.5 kat fiyat farki var ancak yazma hizi 15 kat daha iyi ve omru de en azindan 10 kat daha uzundur. Yani aslinda HDD kullanmak daha fazla etkiliyor ve RAM hizindan cok cok yavas oldugundan SSD kadar islevsel olmuyor. Yanlis mi biliyorum?
Olay yazma ve okuma hızındaki verimlilik ise zaten HDD ve SSD aynı kefeye konulamaz. HDD, daha fazla depolamayı daha ucuza sunuyor. Elinde 500-600 TL varsa ve 2 TB depolamaya ihtiyacın varsa, SSD isterse 30 kat daha verimli veya 20 kat daha uzun ömürlü olsun. Olay tamamen bütçeye bakıyor aslında.

Swap alanının SSD'den ve HDD'den çaldığı ömür arasında pek fark yok. Ancak bu çalınan ömür HDD'de göz ardı ediliyor çünkü ucuzlar. 200-300 TL verdiğin bir diskin 5 yıldan sonra bozulmasının pek bir anlamı yok nasılsa.

SDN Son Haberler