75'lik hamaldan grevcilere: Bir de boş gezeni düşünün

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
75'lik hamaldan grevcilere: Bir de boş gezeni düşünün

Zonguldak'ta 75 yaşındaki hamal, grev yapan memur ve işçilere sert tepki gösterdi. 60 yıllık hamal, grevci işçilere, "Hükümetin verdiği para yetmiyormuş. Nasıl yetmiyor? Onlara bin 500 lira, 2 bin lira para veriyor devlet. Bir de boş gezeni düşünseniz ya. İşsizler ne yapacak?" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Zonguldak Madenci Anıtı önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen ve KESK'li memur ve işçiler, işe gitmeyerek grev yaptı. Halaylar çekip, çeşitli sloganlar atan ve maaşlarına zam yapmadığı gerekçesiyle hükümeti eleştiren grevciler, Gazipaşa Caddesi'nden yürüyerek valilik önüne geldi. Atatürk Anıtı önüne demokrasi çelengi bırakan KESK ve Türkiye Kamu-Sen'li eylemciler, olaysız bir şekilde dağıldı. Bu arada, bazı öğrencilerin de greve getirildiği görüldü.
Öte yandan 60 yıldır hamallık yapan 75 yaşındaki Murtaza Güneysu maaşlarını az bulduğu için işe gitmeme eylemi yapanlara sert tepki gösterdi. Güneysu, "Hükümetten kimse bir şey beklemesin, çalışsın. Ben 75 yaşında, 7. kata buzdolabı çıkarıyorum. Anladın mı, bu yaşta 7. kata buzdolabı çıkarıyorum. Hükümet versin biz yiyelim, yok öyle." diye konuştu. Hamal, grevle ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi: "Ne grevi be. Boş gezen o kadar millet var. Benim 2 tane oğlum var, boş geziyor. Üniversite mezunları boş geziyor. Hükümetin verdiği para yetmiyormuş. Nasıl yetmiyor? Onlara bin 500 lira, 2 bin lira para veriyor devlet, bir de boş gezeni düşünseniz ya. İşsizler ne yapacak? Bakın ben 75 yaşında hamallık yapıyorum." (CİHAN)

Kaynak

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
birde 10 milyon işsizi düşünsünler

Çok güzel söylemiş helal olsun . . .

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
hacı ozaman herkese 500 lira verelim..

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
yani herkese 500 verelim diye birşey söz konusu değil ama 500 liralık iş yapan adamla 1250 liralık iş yapan memur arasında çok büyük farklar var emin olun eşit işe eşit ücret diye bağırıyor memurlar memurlar bügün türkiye cumhuriyetinde en az çalışan işçi sınıfındadır bence bence birçok memur aldığı maaşı hak etmiyor bile ama sabah 7 akşam yedi ve cumartesi çalışan bir işçi taş çatlasın 800 lira maaş alıyor memursa sabah 8 akşam 5 ve kovulmak iştan atılmak diye bir korkusu olmadan 1250 çalışıyor..

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Mesleğim icabı resmi dairelere sürekli işim düşer. e-devlet uygulamasından sonra bir çok memur boşa çıkmış durumda. Geçenlerde vergi dairesine gittim mesela. Memurların yarısı kapı önünde sigara içiyor, diğerleri de dairede masalarında etrafında öbek öbek oturmuş sohbet ediyorlardı. Bu sıklıkla karşılaştığım bir tablo ve bir çok resmi kurumda bu böyle. Utanmadan kalkıp paramız az diyerek greve gidiyorlar. Gözünüz doysun ne diyim

Neanderthal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Grev yapanların hepsini atıcan işten işsiz memurları işe alıcaksın ozaman görücekler günlerini.

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Grev halkı mağdur ediyorsa çalışanın hakkı falan değildir !!!

keslok

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bizde hamal olalım 75 yaşına gelince 7. kata buzdolabı çıkartalım sonra devlet bizden vergi üstüne vergi alsın ota b.ka zam yapsın amelelikten kazandığımız parayı haksız yere devlete verelim sonrada herşeyi devletten beklemeyelim diyelim nasıl mantık süper...

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
grev kırmak için yapılan kolpa bir haber bence..
işi başka taraflara çekmeyelim
devlet elektriğe doğalgaza %30-%50 zam yapıp memuruna %2 zam veriyorsa
adamlar çatır çatır grev yapmakta sonuna kadar haklı..

leomessi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
grev bir haktır ve bu hakkın kullanılması kadar doğal birşey olamaz.

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
devlet lojman versin oğretmen evi ve msleğine göre sosyal tesis versin işe gitmeye servis aracı temin etsin dolmuşa beleş binsin sosyal haklar ve özlük hakları versin takım elbiseden aşağısını gıymesın devlette çıkan yemeği beğenmesin sanki babasının evinde görmüüş gibi

hastahane çocukları için okul memur çocuğu indirmi aylık ikramiye üç aylık ikramiye emeklilik ikramiyesi daha neler neler ver ver ver ver ver ver verrrr çok iş ypanlar gibi.

ya öğretmenler senenin 6 ayı çalışmazlar 3 ay yaz tatılı sçmstre tatili yok bayram yok seyran yookresmi bayramlar yok yıllık izin bide tabi doktordan 40 rapor.yuhhh ya allah gözünüzü doyursun.

biz napalım teröristmi olalım.devleti resmen haraca bağlamışlar

BUNA DEVLET Mİ DAYANIR HALKMI DAYANIR.???????DAHA HEPSİNİ YAZAMIYORUM

cemolokko

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İnsanımız işte bu yüzden yoksulluğa mahkum oluyor koyun gelip koyun gidiyor.Malesef ülkemizde hakkını arayanlar vatan hayinliği ile suçlanacak neredeyse.Beraber memuru işçisi işsizi el ele verip birbirine destek olup beraber yükselmek yerine,birbirine ihanet edip yerin dibine çekmeye çalışıyor ve buna sebep olan sistemi ekonomiyi yönetenleri suçlamıyorlar...Vay benim durumum daha kötü seninki de beter olsun diyor kuyudan çıkmaya çalışanı yerin dibine geçirmek istiyor ama niye kuyunun içindekiler biziz ve üstümüze toprak atanlar kimler diye sorgulamıyor...Oysa bugün ona destek ol yarın da o sana destek olsun beraber çıkalım bu kuyudan.Ama nerdeee...Halkımızda birbirine destek olma anlayışı yokedilmiş durumda...Benzer bir eylem fransada oldu.Orda ne oldu?İnsanlar destekledi haklarını aramalarında...Burda sorun böyle bir grevin yapılcağını bile bile insanların lades olması.Biraz daha gazete okuyun hayatı takip edin sırf bencilliğimizle birbirimizin de sonunu getiriyorz...Asıl suçlular tepede ve bize kıskıs gülüyorlar,beyler açın gözünüzü bizler dayanışma içinde olmalıyız birbirimize köstek diil...ANLAYANA...

keslok

Asistan
Reaksiyon puanı
3
devlet lojman versin oğretmen evi ve msleğine göre sosyal tesis versin işe gitmeye servis aracı temin etsin dolmuşa beleş binsin sosyal haklar ve özlük hakları versin takım elbiseden aşağısını gıymesın devlette çıkan yemeği beğenmesin sanki babasının evinde görmüüş gibi

hastahane çocukları için okul memur çocuğu indirmi aylık ikramiye üç aylık ikramiye emeklilik ikramiyesi daha neler neler ver ver ver ver ver ver verrrr çok iş ypanlar gibi.

ya öğretmenler senenin 6 ayı çalışmazlar 3 ay yaz tatılı sçmstre tatili yok bayram yok seyran yookresmi bayramlar yok yıllık izin bide tabi doktordan 40 rapor.yuhhh ya allah gözünüzü doyursun.

Birader lojmanlarda iktidar yalaklarından memura yer yok kalmadı.Kaç devlet memuru servise binebiliyorda konuşuyorsun.En son ne zaman devletten çıkan yemeği yedin yeseydin bunu söylemezdin.Vay vay ikramiyeler maaşlar havada uçuşmuş hangi ikramiyeden bahsediyo arkadaş bana bir tane gösterirmisin şu adam devlet memuru olarak 20 yıl çalışmış 3 ayda bir ikramiyesi var onların hepsi yaa kovuldu ya da zorunlu istifaya sürüklendi. Hangi öğretmen dediğin gibi bol keseden izin yapıyor izin günlerinde bir okula git bakalım öğretmenler izindemiymiş görürsün. Bu ülkede terorist olsan daha fazla hakkın olur teröriste iş var teröriste tokiden ev var varda var. Her zaman çamur atması kolaydır (senin yaptığın gibi) ama çıkarması zordur

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
İnsanımız işte bu yüzden yoksulluğa mahkum oluyor koyun gelip koyun gidiyor.Malesef ülkemizde hakkını arayanlar vatan hayinliği ile suçlanacak neredeyse.Beraber memuru işçisi işsizi el ele verip birbirine destek olup beraber yükselmek yerine,birbirine ihanet edip yerin dibine çekmeye çalışıyor ve buna sebep olan sistemi ekonomiyi yönetenleri suçlamıyorlar...Vay benim durumum daha kötü seninki de beter olsun diyor kuyudan çıkmaya çalışanı yerin dibine geçirmek istiyor ama niye kuyunun içindekiler biziz ve üstümüze toprak atanlar kimler diye sorgulamıyor...Oysa bugün ona destek ol yarın da o sana destek olsun beraber çıkalım bu kuyudan.Ama nerdeee...Halkımızda birbirine destek olma anlayışı yokedilmiş durumda...Benzer bir eylem fransada oldu.Orda ne oldu?İnsanlar destekledi haklarını aramalarında...Burda sorun böyle bir grevin yapılcağını bile bile insanların lades olması.Biraz daha gazete okuyun hayatı takip edin sırf bencilliğimizle birbirimizin de sonunu getiriyorz...Asıl suçlular tepede ve bize kıskıs gülüyorlar,beyler açın gözünüzü bizler dayanışma içinde olmalıyız birbirimize köstek diil...ANLAYANA...

yavf bırak yavf 600 tl ile gecinen aileler var senin yaptıgın grevin sadece sana yararı var hadi dökülelim yollara işcilerin maaşlerı artsın gelecekmisin yok anca konuşun gazete okuyu hayatı takip edin vayy be 600 tl maaş alan amcam nerden bilsin tv nasıl izlesin akşam 8 e kadar calışıyor sonra yatıp uyuyor sabah erken kalkıp işe gec kalmasın die 1 ekmek olmuş 50 kuruş(ankarada) bir gazetede 50 kurş adam ekmek alır daha zamanın pek gerisinde kalmışsın

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Tayyibin yeirnde olayım greve gidenlere karşı olarak yasal hakkı devreye sokar lokavt ilan ederim. Hallerinden memnun olmayanların yerine de hallerinden memnun olacak yeni memurları yerleştiririm ki görsünler anyayı konyayı...

Sen istanbuldan yolcuyu al, götür taa alakasız bir şehirde treni durdur. neymiş grevmiş. hiç kaldırmasaydın treni o zaman. Ne yapacak o millet orada? Ben çok iyi biliyorum ki bu grevin arkasında muhalefet iç güdüsü var. Hükümeti içlerine sindirememenin derdi var. Yedikleri kaba pisletme kültürü var.. Alayına çıkış vereceksin faydasızların..

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
grevde sonuna kadar haklılar ama zamanı yanlış. bayram önü millete eziyet çektiriyorlar. kendilerini düşündükleri kadar halkı da düşünmek zorundalar. ne olurdu yani bayramdan 3-4 gün sonra veya bayramdan 3-4 gün önce olsa bu grev.

keslok

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Her ne olursa olsun sonuna kadar destekliyorum grevi insanlar haklarını arıyolar bundan daha dolay ne olabilir.

astute

Asistan
Reaksiyon puanı
5
sapla samanı karıştırmayalım arkadaşlar.işini yapan memur var yapmayan memur var.burdaki bazı arkadaşların dediği gibi öyle her memur rahat ve boş değil her memur salla başını modunda değil.olanlar var onlar yüzünden tüm memurlara aynı gözle bakılıyor maalesef.

grev tabiki memurun en doğal hakkıdır.ama bunu yaparken de dikkatli olmak lazım kimsenin maddi manevi zarar görmemesi lazım.hastaneye gidiyorsun acil bir durum var ve doktor yok ya da sayısı az beklemek zorundasınız bir düşünsenize bu durumu...

Hammers

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bu grev yapanların hepsini atacaksın işten. Sokakta işsiz bir sürü insan var. İnsanlara bayram öncesi eziyet çektiriyorlar.

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Hadi az Para alan memuru geçtim

Çok para alan memurda bunlar sayesinde izin yapıyor greve gidiyor

Çok Para alan da daha çok almak için bağırıp çağırıyo

Nasıl iş bu ?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117

Cahil yorumu, boş yorum dedikleri bu olsa gerek. Öğretmenlik mesleğini ağzına alırken dikkatli ol. 6 ay tatil... 3 ay yaz tatiliymiş. Rapormuş... Genel kültür olsun diye söylüyorum öğretmenlerin tatili 1 Temmuz'da başlar 1 Eylül'de biter. Bir de bayramda sadece öğretmen mi tatil yapıyor?

Kutsal bir meslek olan öğretmenlik senin gibilerin ağzında sakız oluyor ya ona acıyorum.

keslok

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bu grev yapanların hepsini atacaksın işten. Sokakta işsiz bir sürü insan var. İnsanlara bayram öncesi eziyet çektiriyorlar.

Necisin bilmem ama işçi olursunda bu söylediğini aynen geri iyade ederim sana işten atıcakmış peeh. Hee birde şuda var memur greve gitti diye bırak işten atmayı uyarı alsa bile en şanslı memur odur gider avrupa insan hakları mahkemesine çatır çatır tazminat paralarını alır devletten

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Türkiyedeki sorun memur değil sendika sorunu.Türkiyede kürt açılımı yapabilirsin,apoyuda asabilirsin hatta avrupa birliğine bile rest çekip sırtını dönebilirsin, hatta hatta derin devleti bile çökertebilirsin ama asla hiç bir hükümetin gücü sendikalara yetmez.

işçiyi sendika sömürür ve işverene karşıda hem silah hemde kalkan olarak kullanır.İşçiler sendikadan korktukları kadar işverenden korkmaz onun içindir ki grev lerde sadece kuru kalabalık görebilirsin sendikalar ve işçi temsilcileri.

Kimse memur az para alsın demiyo ama el insaf,insanlar memur olabilmek için 15 sene hedef koyuyo kendine sonra torpiller hatırlı dostlar ardından atama ve sevimç gözyaşları ve ertesi gün yetmiyo açız.Türkiye memmur dan ibaret değil hele hele levent kırca skeçlerindeki gibi memur aç değil.

600 lira maaşla çalışsa bayram edeecek yüzbinlerce insan var,devletten daha fazla ilgi bekleyen.ama devlet memurdan yakasını kurtarabilirse altta kalanlarlada ilgilenir elbet birgün.Cesur bi araştırmacı çıkıp araştırsın memurlar ve şahsen kendilerine sorsun hallerini, durumundan hoşnutsuz olan sadece küçük bi azınlık kalır ortada gerisinin hiçbir sıkıntısı yok maaşı yada sosyal haklarıyla.Ay'da yaşamıyoruz bizde bu toplumun içindeyiz eylem yapan memura(bu yasal hakkı olsada) küfür eden memur bile var.

Hep bana hep bana olmaz insaflı olmak lazım.Bir kaza olduğunda gelen doktor önce durumu acil olanla ilgilenir ama bizim durumumuz farklı.işsizlik yüzde 12-13 civarına gelmiş,dünya gördüğü en büyük krizle cebelleşiyo,asgari ücret 700 tl bile değil ki bu maaaşın altında çalışan milyonlarca insan var,sigortasız işçi ordusu sokaklarda ve biz hala durumu kendini idare edecek durumda olanların aldığı zammın azlığıyla ilgili konuşuyoruz.

Vicdanlar köreldi.

Hammers

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Necisin bilmem ama işçi olursunda bu söylediğini aynen geri iyade ederim sana işten atıcakmış peeh. Hee birde şuda var memur greve gitti diye bırak işten atmayı uyarı alsa bile en şanslı memur odur gider avrupa insan hakları mahkemesine çatır çatır tazminat paralarını alır devletten

Yavaş alsın parayı. Bir sürü insanı madur ediyorlar. Grev hakkı var ama doğru düzgün zamanlarda olur. İnsan hakları mahkemesi böyle şeylere dikkat eder. Para almaya gidecem diye tazminat ödemesin sakın.

cemolokko

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yavf bırak yavf 600 tl ile gecinen aileler var senin yaptıgın grevin sadece sana yararı var hadi dökülelim yollara işcilerin maaşlerı artsın gelecekmisin yok anca konuşun gazete okuyu hayatı takip edin vayy be 600 tl maaş alan amcam nerden bilsin tv nasıl izlesin akşam 8 e kadar calışıyor sonra yatıp uyuyor sabah erken kalkıp işe gec kalmasın die 1 ekmek olmuş 50 kuruş(ankarada) bir gazetede 50 kurş adam ekmek alır daha zamanın pek gerisinde kalmışsın

Ben işsizim arkadaşım ama hakkını arayanları da nankörlükle suçlamam aksine onlar adına sevinirim.Sen de eminimki o 600 lira kazanan amcayı diil iktidarı savunuyorsun,alın bi de burdan yakın ortaklaşa zenginden alıp fakire verelim beraber kalkınalım demek yerine bi de birbirimize sağı solu diye çelme takıyoruz...

Burda bence de tek kötü olan nokta tam bayram öncesine denk getirilmesi.

Buarada bide bile bile lades dediğim olay sadece vatandaşa ait diil,geliri olmayanlara ne ala zaten o maaşla bayram gezmesine diil evlerinin geçimine adicaklardır kendilerini ya neyse
ama diyelimki geliri de var bu insanların ve hadi takip etmesinler burda devletin umursamazlığı var,böyle bi eylem yapılcak bellii ohalde insanları neden perişan ediyosunuz???Tabiki olay insanlarımızın birbirine çelme atma merakını sömürme ve işin kolayına gitme anlayışı.Oraya bikere ya biletleri satmıyacaktı ya da insanların madur olmaması için özel olarak otobüs seferleri ayarlicaktı...Yeterki halkının madur olmamasını istesin bir hükümet çözüm çok ama birbirine kırdırmak varken ve bukadar insanımızda birbirini dibe çekme merakı varken tabiki bunları kullanacaklar.Müstehaktır bunlara nasılsa birbirine kırdırcaz inşallah çok eziyet çekkerler dicekler ve siz de destekleyin aynen devam edin oyüzden gerçekleri görmek yerine..
Üstelik işin asıl kötüsü,siz sırf bu yüzden de hep böyle yaşamaya mahkum olcaksınız ama malesef bizleri de beraberinizde sürükliceksiniz...
Üstelik anlamadığınız,ben ülkemdeki insana gözünü toprak doyursun demem veya kalkıp nankörsünüz okadar maaş alıyosunuz demem huzur içinde sürecek bir gelir ve sağlıklı emeklilik sunmadıkça çünkü hep halkımın daha refah içinde yaşamasını isterim arzularım,sizler gibi ebedi olarak fakir ucuz emek gücü olarak kalmasını istemem halkımın işte sizin tam da yaptığınız buna giriyor güya fakiri savunuyosun ya yok öyle bişey arkadaşım sen bilakis halkımızın fakirliğe ebediyen mahkum olmasını istiyosun...(genel diyorum bu düşünceye)

Dilerim doğru anlatabilmişimdir düşüncemi.Yarından tezi yok maden ocakları da haklarını aramalı ona da tam destek ama sizin düşünce yapınızın diceği belli: maden çıkmasın da ülkemiz geri mi kalsın kesin amerikanın işidir bu...hey allahım heyy...İnsanımıza yazık ediyosunuz gelin şu insanımızı sömüren anlayışı değiştirelim önce beraber güzel günleri görebiliriz birbirimize destek olarak...

agkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar memur maaşlara öyle sanıldığı gibi 1500-2000 TL değildir. 1000 - 1200 TL arası. Milletvekilleri maaşlarından feragat etsinler...

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
grev yasal bir halktır arkadaşlar fakat öyle kafana göre ben greve gidiyorum diyemezsin. devlette siz bir günlük grev yaptınız bende lokavt yapacam diyemez kafasına göre. taraflar toplu sözleşmede anlaşamazlarsa (tabi arabulucularda devreye girdikten sonra) o zaman grev yapabilirler.

grevin bayramda yapılmasını aslında mantıgına uyuyor. halk etkilenecek ki halktan destek alabilsinler, devlete baskı yapabilsinler.

ayrıca aihm bizi bağlamaz ilk olarak türkiye anayasası bağlar.

en düşük memur maaşıda düz lise mezunu için diyorum 1200 liradır

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Yasal haklarını kullanıyorlar. Yalnız her istediğinde kafasına göre iş bırakıp diğer insanları mağdur etmek hiçte akıl kârı değil.

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Sen işe girerken maaşın belliydi.Beğenmesen de girdin bu senin maaşa razı olduğun
anlamına geliyor.Şimdi niye grev yapıyorsun ki??