6100 TL Fiyat / Performans / Kalite Sistem Toplama Rehberi!

Bu konuyu okuyanlar

AorusMaster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Selamlar dostlarım. Bu rehberimde 6100 TL bütçe için sistem toplama rehberi hazırladım. Hadi başlayalım.

Kasa
Kasa olarak fiyatına göre gayet güzel bir tasarım ve malzeme kalitesi sunan XPG Invander`i tercih ettim. Hem ucuz hem kaliteli bir kasa.

Güç Kaynağı
Sistemimizin en önemli parçalarından birisi olan güç kaynağını Zalman GigaMax 550W olarak seçtim. Hem kaliteli hem de sistemimizi rahat rahat besleyebiliyor. İsterseniz 50 TL fark ile 650W olarak tercih edebilirsiniz.

Anakart
Anakart olarak fiyatını hak etmeyen Prime veya aynı anakartın kırmızı boyalısı yerine en fiyat / performans B450 anakart olan B450M S2H tercih ettim.

İşlemci
İşlemci olarak şu sıralar çok fiyat / performans bir işlemci olan Ryzen 3 3100 işlemciyi tercih ettim. Overclock ile 2060Super bile besleyebildiğinden ve ayrıca stok fan ile overclock olduğundan gayet önü açık bir işlemci.

Ekran Kartı
Sistemimizin kalbi olan ekran kartını kaliteli seçmek istedim. O yüzden 1660 Super Gaming X ve 1660 Super Gaming O.C öneriyorum alacak olan arkadaşlara. Ancak isterseniz fiyatı düşürmek için Palit 1660 Super tercih edebilirsiniz. Palit tercih ederseniz fiyat yaklaşık 400 TL düşüyor. O yüzden daha ucuza gelmesi adına Palit tercih edilebilir , çünkü Palit markası da sizi üzmeyecek iyi bir marka.

RAM
RAM olarak en büyük yonga üreticilerinden olan Micron`un alt makrası Crucial`in ürettiği Ballistix model 3000 Mhz CL15 bellekleri seçtim. Siz fiyatı biraz daha düşürmek adına Neo Forza da seçebilirsiniz. Günümüz oyunlarında adam gibi bir performans için iki adet almanız gerekiyor.

SSD
SSD olarak bir M2 tercih ettim. 250 GB Kingston A2000 model bir M2. İsterseniz maliyeti düşürmek için Apacer Panther veya Patriot Burst seçebilirsiniz. Veya biraz daha bütçeniz varsa MX500 500GB ya da A2000 500GB bakabilirsiniz.

Özet
XPG Invander
Zalman GigaMax 550W
Gigabyte B450M S2H
Ryzen 3 3100
1660 Super Gaming X
Crucial Ballistix 3000 Mhz CL15 8x2
Kingston A2000 250 GB M2 SSD
-6100TL-

Ekran kartı olarak Palit tercih edip yanına da 8 GB RAM ve 240 GB SATA SSD ile alırsanız fiyat yaklaşık 800 TL düşüyor.

Dostlarım bence hem kalite hem fiyat hem performans bir sistem oldu. Gaming X ekran kartı , 8x2 16 GB Micron RAM ve M2 SSD kullandık. Kasa olarak dandik Gamebooster ve PSU olarak giriş seviye AHBC serisini kullanmadık. Ayrıca bazı özelleştirmeler ile fiyat 800 TL kadar düşebiliyor. Bence harika oldu. Sizce?

Görüşürüz <3
]

Son düzenleyen moderatör: