Öneri 55.000₺ - 65.000₺ arası gaming laptop önerisi

serdartoprak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Yazılım mühendisliği için sağlam bir laptop modeli bakınıyorum. Markası çok önemli değil esasen ihtiyaca göre modeller daha çok ön plana çıkıyor ve sürdürülebilirliği benim için çok önemli. Alacağım cihazın uzun vadede randıman verip sürdürülebilirlik açısında geleceğe dönük bir cihaz olmalı. Çok fazla oyun oynamayacağım için oyun odaklı olmadığını belirteyim. Kafamı bulandıran kısım yazılım için ekran kartımı yoksa işlemci mi daha baskın olmalı karar veremedim. İki gündür sağlam bir literatür taraması yaptım. Bazı marka ve modelleri ayıklayıp eksilerini not aldım. Ekran paneline önem veriyorum iyi çözünürlüklü canlı keskin olacak. Derlediğim ürünleri bırakıyorum. Önerebileceğiniz daha farklı modeller varsa eklemeniz iyi olur. Teknik bilgisi iyi olan arkadaşlarımın eleştiri ve önerilerini bekliyorum.

1. ASUS ROG STRIX G16 4070.
Bu model çok ön plana çıkıyor. Yaygın sorunlarından bir tanesi coil whine sorunuymuş. Bu da biraz şansa bağlı. Benim için eksi tarafı panel 1080p. Bunu alacak olsam 16 GB RAM sonradan mı eklemeliyim yoksa direkt 32 GB olanından mı alsam bilemedim. Çok fiyat farkı var maalesef sıcak bakamadım bu duruma.

2. Acer Predator Neo Helios i9 ve i7.
Acer da esasında iyi bir marka. Fiyat olarak ise i9 ve i7 işlemcili bu modelin fiyatları şaşırttı beni. Satın alan kullanıcılar memnun kalmış genelde. Artı tarafları fiyat ve ekran olarak 2K olması ön plana çıkartıyor cihazı. Eksik tarafı ise bazı kullanıcılara göre ekstrem sıcaklık sorunu varmış i9 işlemcili modelde. İ7 için böyle bir durum söz konusu değil. Genel olarak da ışık sızması problemleri de olabiliyormuş. Tabii bu kısım biraz şans işi. Işık ve piksel konusunda sorunsuz gelme ihtimali de var. Fiyat konusuna ek olarak i9 işlemci için N11 de 61 Hepsiburada'da 65 Teknosa'da 67 olarak eklenmiş. Satıcısı da aynı üstelik ne farkları var bilemedim.

3. Acer Predator Neo Helios i7 4060 RTX.
4070 stoklarda şu an tükenmiş görünüyor. Bunu da alma ihtimalim var.

4. Lenovo ThinkBook i9.
Cihaz IPS ekran ve çözünürlük 3200X2000. ekran kartı diğer modellere göre bir tık daha altı. İşlemcisi i9 ve ekran paneliyle daha çok ön plana çıkıyor. Kullanıcı deneyimlerine rastlayamadım. Eksileri artıları konusunda bilgim yok.

5. HP Omen 16 i7.
Bu cihazın fiyatı bana garip geldi nedense. İşlemci son nesil olarak ön plana çıkıyor. Ekran 1080p. Kronik sorunlarının çok olduğunu duydum.

6. Acer Nitro 4070.
Bir türlü Ryzen işlemcilere ısınamadım. Ön yargım kırılmıyor bir türlü.

7. Gigabayte Aorus 4060 RTX.
Gigabayte'nin Aorus markası hakkında genel olarak olumlu yorumlar okudum. 2K çözünürlük ve malzemesi sağlam. Isınma konusunda bilgim yok.

8. MSİ Sword RTX 4060.
MSİ dediğim gibi fiyat olarak bana abartılı geliyor ama bir o kadar da sempatim var. Katana modelinden kesinlikle uzak durulması konusunda görüş birliği var Türkiye'de. Yerel ölçekte mi küresel ölçekte mi bilemedim. Sanırsam Türkiye ölçeğinde bu durum böyle. Sword ile ilgili olumlu görüşler mevcut.

Gözüme çarpanlar bunlar. Esasında marka olarak ASUS ve MSI hastasıyım. Zira her şey markadan ibaret olmuyor. MSI fiyatları bana biraz abartılı geliyor. İsim yapmış bir polo tişört gibi imajı var. Ham madde, üretim, ulaşım ve pazarlama dahil üreticinin kendisine maliyeti çok mu da fiyatları bu yukarıda anlam veremedim. Sonuçta ASUS da bir Tayvan üretimi. Komünizmi istemeyen Çinli generaller tarafından kurulmuş bir ada ülkesi. Neyse çok dağıtmayayım konuyu. Bir diğer husus da siparişi hangi platformdan vereceğim konusu. Direkt kendilerinden mi sipariş versem yoksa aracı ticaret sitelerinden mi kararsızım. ASUS e-store'da satılıyor çünkü.

Son olarak arkadaşlar düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi paylaşmanız hem bana hem de bu konuda araştırma yapacak vatandaşlar için çok önemli olacaktır. Eklemek istediğiniz, bunlar değil de şunu alsan dediğiniz ürünleri muhakkak bekliyorum.