500 Liraya Avrupa'yı Şaşkını Çevirdiler

Bu konuyu okuyanlar

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

20130223043324.jpg

UEFA’ya “Şimdi ne yapacağız” dedirten çılgın Fenerbahçeliler konuştu.

“50 kişilik bir gruptuk. Adam başı 10 TL vererek fişekleri aldık. Fişekleri maraton tribününün arkasındaki yolun karşısından attık. Sahaya düşeceğini ve bu kadar ses getireceğini tahmin etmedik.”

FENERBAHÇE, Bate Borisov’u eleyerek UEFA Avrupa Ligi’nde son 16’ya kalırken karşılaşma sırasında sahaya paraşütle düşen fişekler tartışma yarattı. Bu tablonun perde arkasını araştırdık ve öncelikle Fenerbahçe yöneticileri ve TFF yetkilileri ile görüştük. Ardından da fişek organizasyonunu yapan taraftarlara sorularımızı yönelttik. Öncelikle, Fenerbahçeli yöneticiler bu durumun emsalinin olmadığını ve UEFA’nın kendilerine ceza verip, vermeyeceğini bilmediklerini söylediler. UEFA’nın “Kulüpler stat dışından da sorumludur” dediğini ama böyle bir olayı öngörmediğini ve stat dışındaki kavgaları kast ettiğini söyleyen yöneticiler, ceza hakkında fikir sahibi olmadıklarını belirttiler.
Spor hukukçuları ise stat çevresinden Fenerbahçe’nin sorumlu olduğu için ceza alabileceğini ifade ettiler. Peki futbol tarihine geçen bu olayın kahramanları kimlerdi? Neden böyle bir işe girişmişlerdi? Amaçları neydi? Nasıl organize olmuşlar ve maliyeti nasıl karşılamışlardı. Dün uzun bir araştırmadan sonra şovu hazırlayanlardan S.G’ye ulaştık...

GÖRSEL BİR ŞOV PLANLAMIŞTIK AMA...

- Organizasyonu nasıl planladınız?
- 2-3 gün önce planladık. Facebook, twitter ve telefon yoluyla haberleştik.
- Böylesine bir etki yaratacağını düşünmüş müydünüz?
- Hayır. Aklımızın ucundan bile geçmedi. Bu kadar ses getireceğini tahmin etmedik
- Fişekleri nereden buldunuz? Maliyetlerini nasıl karşıladınız?
- Nereden alındığını bilmiyorum ama herkes 10 TL para verdi. Yaklaşık 50 kişinin ortak organizasyonuydu. Paralar toplandıktan sonra bir arkadaşa verdik. O arkadaş gidip topluca aldı. Sonra da bize dağıttı.
- Fişekleri nereden attınız?
- Maraton tribününün arkasındaki yolun karşısından attık. Fişekleri Salı Pazarı’ndan atmadık.

POLİSTEN ERKEN DAVRANIP, KAÇTIK

- Polis sizi gördü mü?
- Evet. Yaklaşık 50-60 çevik kuvvet polisi 100 metre gerimizden koşmaya başladı. Biz de Salı Pazarı’na doğru koştuk. Polisler bize yetişemeden oradaki kalabalık taraftar grubunun içine karıştık. Kalabalığın içinde kaybolunca kimse göz altına alınmadı.
- Fişeklerin sahaya düşmesini planlamış mıydınız?
- Hayır. Aklımıza bile gelmemişti. Zaten sadece 1-2 tane düşmüş. Biz sadece takımımıza destek vermek için bu fişekleri gökyüzüne gönderdik. Sahaya düşen fişekler tesadüf olmuş tamamen.
- Yaş ortalamanız kaçtı?
- 21-22 yaşlarındayız. Her gruptan kişiler vardı. Fenerbahçe’yi seven ve zarar vermek istemeyen taraftarlarız. Bu şovu yaparken zarar vermek aklımızdan bile geçmedi. Tamamen takıma moral vermek için yaptık.

Disiplin Kurulu’na sevk edildiler

UEFA, Fenerbahçe’yi BATE Borisov karşılaşmasında saha dışından maç oynanırken stat içine atılan yabancı maddeler nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevk etti. Sarı lacivertlilere nasıl bir ceza geleceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

FENER’E CEZA GELİR Mİ ?

Eşi benzeri yok
Selçuk DERELİ (Eski hakem)

TEMSİLCİLER o meşaleyi sahaya atanların taraftar olduğunu tespit ettiyse mutlaka Fenerbahçe’ye bir disiplin işlemi uygulanacaktır diye düşünüyorum. Dünya üzerinde eşine ender rastlanacak bir durum.

Para cezası gelir
Mustafa ÇULCU(MHK Eski Başkanı)

HAKEM havai fişek nedeniyle oluşan sis yüzünden oyunu durdurdu. Yani oyun durduğu için yapılan bu eylem kayıtlara geçti. Bu nedenle gözlemciler bu gelişmeleri UEFA’ya rapor edecek. Para cezası muhtemel.

Saha kapama zor
Bülent YAVUZ (MHK Eski Başkanı)

SAHAYA atılan meşale ile F.Bahçe’ye ceza getiren olaylar birbirinden farklı. Ben UEFA’nın Fenerbahçe’ye atılan bu birkaç meşale nedeniyle saha kapatma cezası vereceğini düşünmüyorum. Küçük bir para cezası gelebilir.

Kaynak

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
hemen saha kapatma , o kadar kolaydı. :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Seyircisiz oynadığı bir maçta seyircisi yüzünden ceza alan ilk takım olmak üzere Fenerbahçe.

Bilmiyorum ama UEFA büyük ceza verecek bence.
Bu maçta ceza var, taraftar olmayacak açık ve net. Ancak taraftar yüzünden maç duruyor. UEFA nın bunu sempatik bir gözle bakacağını düşünmüyorum.

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Tabi tabi hatta diskalifiye bile ederler arkadaşım (!)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Adamlar dünyada bir ilki gerçekleştirdiler kolay değil tabi :D

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Seyircisiz oynadığı bir maçta seyircisi yüzünden ceza alan ilk takım olmak üzere Fenerbahçe.

Bu maçta ceza var, taraftar olmayacak açık ve net. Ancak taraftar yüzünden maç duruyor. UEFA nın bunu sempatik bir gözle bakacağını düşünmüyorum.

katılıyorum

leonfrt

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Tarih bunu da yazar :)

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
5 yıl avrupa kupalarından men oluruz.!

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Son Dakika!

Fenerbahçe taraftar grubu henüz hiçbir yerde kullanılmamış yeni bir saha kapattırma yöntemi üzerinde çalıştıklarını duyurdu...

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
[MENTION=51495]trnc[/MENTION] anlayamadım açıklar mısın son haberi :D

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
sahaya düşmesini hedeflememişler ama o paraşüte bağlamak niye onu anlamadım havai fişek at hava da patlasın paraşüt neden :)

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Saha kapatma olmaz,göstermelik ceza verilir,o da ertelenir.

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
sahaya düşmesini hedeflememişler ama o paraşüte bağlamak niye onu anlamadım havai fişek at hava da patlasın paraşüt neden :)

patlayıp sönen bir şey değil, yanmaya devam ediyor. Hava da da yanarak süzülmesi istenmiş.

jestercat

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bir de hiç bir şeyi başaramıyoruz hep taklit ediyoruz diyorsunuz alın size muhteşem bir buluş :)

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bu taraftar diye geçinenlerin direk hapis cezası alması lazım, aynı şekilde takımlara da çok büyük caydırıcı cezalar ile birlikte stadyumların her tarafı kamerayla donatılırsa kimin ne yaptığı zaten rahatlıkla çıkar ortaya. Ama nerde..

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Hemen kapatın sahayı.
Sökün koltukları.
Stadıda dinamitleyin gitsin.

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Burda asl olan amaçtır, amaç zarar vermek ve ceza'ya sebep olmak değil fakat işte durum öyle olmamış.Hakkımızda hayırlısı olsun tarihe şlk olabilmek marifet değil, tarihte varolabilmek esas olandır.