4500 TL Monitör Dahil Sistem Toplama

Bu konuyu okuyanlar

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese Merhabalar,
Önceleri forumda Dell N5110 ikinci nesil işlemci ile alakalı olarak paylaşım yapmıştım. Haberler iyi Anakart yandı galiba Laptop şimdi sizlere ömür...

En son sistem toplamayı 2011 de Amd Athlon x4 640 ile yapmıştım . Haliyle oynadığımız en son oyun Mafia 2 olmuştu. 7 senedir ikinci nesil ile idare etmeye çalıştık şimdi ise artık yeni sistem zamanı geldi.;)
Şimdi, niyetim var almaya lakin hem yeni sistemler ile güncel bilgi sahibi değilim hemde haddinden fazla tavsiye-öneri söz konusu.. Hal böyle olunca karar verme noktasında zor durumda kaldım sizden yardım istiyorum.

-Azami bütçe 4250 Tl.(Az buçuk bütçe aşabilir) Elimde ne kasa ne ekran ne de klavye ve fare mevcut.

-Intel ile AMD Ryzen arasında seçim yapacak kadar bilgim yok. Yani Ryzen 1500 ile i5-8400 arasında ayrım yapacak bilgim yok.
- Kullanım amacım ekseriyetle oyun ve İnternet amaçlı. Overclock daha evvel hiç yapmadım ama icap ettiği takdirde yapabilirim.

- Uzun vadede kullanmak istiyorum. Ki öncekileri 7 sene idare ettim. Sistemden alınabilecek en yüksek performansı yakalamak ve sonrasına ise ileride yükseltme yapmaya uygun bir sistem olsun istiyorum.
Her daim alınmıyor sistem. Bi de benim için bir aylık maaş kadar olunca pc fiyatları aldık mı ilerisi için güncel ve yarayışlı olsun

- Monitörler hakkında hiç bilgim yok.. Bu noktada yorum dahi yapmadan tavsiyeleri dikkate alıcam.
-Son olarak elimde 250 GB Samsung Evo mevcut.
Uzun yazdım kusura bakmayın, haliyle 7 sene geçince insan bir hayli heyecanlı oluyor.
Sürçü lisan ettiysek affola...

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merakımı mazur görün bilmediğim için soruyorum.
-Ram mhz hızları yüksek olması çok farkeder mi? 3000 mhz alsak f/p açısından ne derece doğru olur?
- ilk defa bu işi yapacağım için acaba parçaları kendim temin edip sistem toplamak fiyat yönünden çok fark yaratır mı?
- Son olarak ise ekran kartının ülkemizde şu an için satışı mevcut değil! Ki bende ilk defa duydum. Ürünü Tercih maksadınız ne yönde oldu
Sizi eleştiri veya sorgulamak maksadıyla sormuyorum.
Hakkımda değil haddime değil
Muradım bunca sene sonra almışken doğru karar vermek istiyorum. Onun için zaten size danışma gereksinimi duyarak hareket ediyorum

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merakımı mazur görün bilmediğim için soruyorum.
-Ram mhz hızları yüksek olması çok farkeder mi? 3000 mhz alsak f/p açısından ne derece doğru olur?
- ilk defa bu işi yapacağım için acaba parçaları kendim temin edip sistem toplamak fiyat yönünden çok fark yaratır mı?
- Son olarak ise ekran kartının ülkemizde şu an için satışı mevcut değil! Ki bende ilk defa duydum. Ürünü Tercih maksadınız ne yönde oldu
Sizi eleştiri veya sorgulamak maksadıyla sormuyorum.
Hakkımda değil haddime değil
Muradım bunca sene sonra almışken doğru karar vermek istiyorum. Onun için zaten size danışma gereksinimi duyarak hareket ediyorum
Öncelikle elbetteki soru sormak hakkınız. Zaten biz sizlere yardımcı olmak için buradayız.

Sorularına gelirsek
1- Ram mhz hızlarının yüksek olması bilgisayarını olumlu etkiler.

2- Sistemi Teknobiyotik, İtopya gibi makul fiyatlı sitelerden alırsanız kendinizin toplamanıza gerek yok.

3- Ekran kartının belleği 8 GB, size darboğaz yaşatmaz. Ama bunun yerine GTX 1060'lı bir sistem de alabilirsiniz.

Bu bilgisayar içinize sinmedi ise başka bir bilgisayar önerebilir veya size bir sistem toplayabilirim.

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cyb3r_K1hl41d1st: 4399546 dedi ki:
Öncelikle elbetteki soru sormak hakkınız. Zaten biz sizlere yardımcı olmak için buradayız.

Sorularına gelirsek
1- Ram mhz hızlarının yüksek olması bilgisayarını olumlu etkiler.

2- Sistemi Teknobiyotik, İtopya gibi makul fiyatlı sitelerden alırsanız kendinizin toplamanıza gerek yok.

3- Ekran kartının belleği 8 GB, size darboğaz yaşatmaz. Ama bunun yerine GTX 1060'lı bir sistem de alabilirsiniz.

Bu bilgisayar içinize sinmedi ise başka bir bilgisayar önerebilir veya size bir sistem toplayabilirim.
Değerli tavsiyeleriniz için minnettarım.
İşin doğrusu pek içime sinmedi.
Karar verirken evvela istişare yapıp sonrasında eyleme geçiyorum.
Onun için sizler gibi işin ehli olan 2-3 kişi ile diyolag halindeyim.
Muradım şöyle, işi bilenlerden fikir alıp en makul sisteme karar verdikten sonra parçaları temin etmek. (doların azıcık daha düşmesini bekliyorum)
Şuan ki vaziyet şöyle kafamıza yatan, ki sizin de fikriniz benim için önemli,

İlk olarak; i5-8400,MSI 370, gtx 1050 ti 4 Gb ve 8GB DDR4 3000 MHZ

Bi de, Screenshot böyle bir sistem var. Sizinle müzakere etmek istedim bu sistemler hakkında

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Muradım şöyle, işi bilenlerden fikir alıp en makul sisteme karar verdikten sonra parçaları temin etmek. (doların azıcık daha düşmesini bekliyorum)

Bi de, Screenshot böyle bir sistem var. Sizinle müzakere etmek istedim bu sistemler hakkında
Ekran görüntüsündeki sistem gayet iyi onu da alabilirsin ama bir SSD eklemeni öneririm. Zira SSD'nin okuma ve yazma hızları HDD'ye nazaran daha hızlı. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada sistem 4000 TL olmuş. Monitör için bütçe az kalmış, mümkün ise biraz daha monitöre bütçe ayırabilirmisin.

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekran görüntüsündeki sistem gayet iyi onu da alabilirsin ama bir SSD eklemeni öneririm. Zira SSD'nin okuma ve yazma hızları HDD'ye nazaran daha hızlı. :)
Bu arada sistem 4000 TL olmuş. Monitör için bütçe az kalmış, mümkün ise biraz daha monitöre bütçe ayırabilirmisin.
Şöyleki üstadım elimde samsung evo 250 GB SSD mevcut. Yukarıda mesajlarda vardı gözden kaçmış ;)
Biraz aştık amma ilk defa toplayınca razı olacaz artık :)
Üstadım zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Lakin monitör hakkında bilgi istesem inşallah çok sizi yormuş olmam...
Azami 700 tl olabilir

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Üstadım zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. inşallah çok sizi yormuş olmam...
Azami 700 tl olabilir
Öncelikle bunu cevaplayım.
Ben zaten sizlere yardımcı olmak için buradayım. Estağfirullah beni yormuş olmazsınız.

Lakin monitör hakkında bilgi istesem
Azami 700 tl olabilir

21.5" bir monitör isterseniz;
AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR

Ya da 23.8" bir monitör isterseniz;
LG 23,8" 24MP59G IPS Full HD HDMI GAMING MONITOR

Bu iki monitörün özellikleri aynıdır. Sadece birisi 21.5" diğeri 23.8" bir monitördür. Seçim sizin. :)

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle bunu cevaplayım.
Ben zaten sizlere yardımcı olmak için buradayım. Estağfirullah beni yormuş olmazsınız.

21.5" bir monitör isterseniz;
AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MOTLTOR

Ya da 23.8" bir monitör isterseniz;
LG 23,8" 24MP59G IPS Full HD HDMI GAMING MONITOR

Bu iki monitörün özellikleri aynıdır. Sadece birisi 21.5" diğeri 23.8" bir monitördür. Seçim sizin. :)
Üstat biri şöyle bir sistem tavsiye etti. İntel işlemci üzerine
İşlemci : İntel i3 8100 - 563 TL
Anakart: Asus Prime Z370-P - 671 TL
Ekran Kartı : GALAX 1060 6GB EXOC - 1.501 TL
Bellek : Team T-Force DDR4 2400Mhz - 462 TL
HDD : Seagate Barracuda 1 TB - 247 TL
Kasa : Aerocool LS-5200 600W 80+ Bronze - 453 TL
Toplam:3.908 TL
Ekseriyetle oyun oynamak ve İnternet için kullanacak olursam hangisini seçmek mantıklı olur?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Üstat biri şöyle bir sistem tavsiye etti. İntel işlemci üzerine
İşlemci : İntel i3 8100 - 563 TL
Anakart: Asus Prime Z370-P - 671 TL
Ekran Kartı : GALAX 1060 6GB EXOC - 1.501 TL
Bellek : Team T-Force DDR4 2400Mhz - 462 TL
HDD : Seagate Barracuda 1 TB - 247 TL
Kasa : Aerocool LS-5200 600W 80+ Bronze - 453 TL
Toplam:3.908 TL
Ekseriyetle oyun oynamak ve İnternet için kullanacak olursam hangisini seçmek mantıklı olur?
Yukarıdaki sistem daha iyi. İşlemciye 560 TL verip, anakarta 670 TL vermek mantıksız olur. :)

Bir de monitörler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Monitör olarak bunu önerebilirim.Biz evde kullanıyoruz aşırı memnunuz.AOC da iyidir ama ben bunu kullandığım için tavsiye ediyorum :).Onun haricinde yukarıdaki sistem güzel.

-http://www.hepsiburada.com/viewsonic-vx2457-mhd-23-6-1ms-75hz-analog-hdmi-display-amd-freesync-full-hd-oyuncu-monitor-p-BD804851
Tavsiyenizden ötürü teşekkür ederim.
Yukarıdaki derken kastınız intel mi yoksa Ryzen 5 1600 olandan mı bahsettiniz?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Valla abi bende arkadaşın yalancısıyım ;)
Cevaben de izahatı şöyle :
"Giriş seviyesi olarak i3 8100 ile giriş yapabiliriz ileride upgrade yapabileceğiniz için Z370 anakart sizin için en ideali olacaktır. İlerleyen zamanlarda overclock isterseniz i5 8600K veyahut i7 8700K işlemci ve iyi bir soğutma sistemi yaparak rahatlıkla bu sistemi kullabilirsiniz. İstediğiniz sistem oyun odaklı olduğu için işlemciyi düşük tutmak en mantıklısı."
Bana kalırsa arkadaşınızın seçtiği anakart iyi ama RX580 hemen hemen aynı fiyata sahip olmalarına karşın GTX1060 dan daha önde bir kart.Bu sebeple Z370 anakartınız iyi ama bunun yanına RX580 almak daha mantıklı.Birde Ryzen işlemciler iyi ama daha oturmuş bir platform değil.Oyun konusunda Intel den biraz daha geride özellikle 8. ile kıyaslarsak.

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Yukarıdaki sistem daha iyi. İşlemciye 560 TL verip, anakarta 670 TL vermek mantıksız olur. :)

Bir de monitörler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Valla abi bende arkadaşın yalancısıyım ;)
Cevaben de izahatı şöyle :
"Giriş seviyesi olarak i3 8100 ile giriş yapabiliriz ileride upgrade yapabileceğiniz için Z370 anakart sizin için en ideali olacaktır. İlerleyen zamanlarda overclock isterseniz i5 8600K veyahut i7 8700K işlemci ve iyi bir soğutma sistemi yaparak rahatlıkla bu sistemi kullabilirsiniz. İstediğiniz sistem oyun odaklı olduğu için işlemciyi düşük tutmak en mantıklısı."
Bana kalırsa arkadaşınızın seçtiği anakart iyi ama RX580 hemen hemen aynı fiyata sahip olmalarına karşın GTX1060 dan daha önde bir kart.Bu sebeple Z370 anakartınız iyi ama bunun yanına RX580 almak daha mantıklı.Birde Ryzen işlemciler iyi ama daha oturmuş bir platform değil.Oyun konusunda Intel den biraz daha geride özellikle 8. ile kıyaslarsak.
Valla bizde işin ehli olmadığımız için pek yorum yapmak da uygun olmuyor. Sadece işin ehli olanlardan tavsiye alıyorum.
Sizin dediğinizin doğrulayan biri daha olmuştu. O i5-8400, MSI 370 anakart ile tavsiye etti hatta.
Piyasada o kadar çok satıldığı için stoklarda i5-8400 bulamamıştım. Haliyle geri Ryzen 5 1600 dönüş yaptık.

Valla bizde işin ehli olmadığımız için pek yorum yapmak da uygun olmuyor. Sadece işin ehli olanlardan tavsiye alıyorum.
Sizin dediğinizin doğrulayan biri daha olmuştu. O i5-8400, MSI 370 anakart ile tavsiye etti hatta.
Piyasada o kadar çok satıldığı için stoklarda i5-8400 bulamamıştım. Haliyle geri Ryzen 5 1600 dönüş yaptık.

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bah
Görkem hocam dediklerinizi bir sistem üzerinden toparlayıp tavsiyede bulunmanız mümkün mü?
Karar verme noktasında benim için iyi olur

canburger

Asistan
Reaksiyon puanı
94
İşlemci : AMD Ryzen 3 1300X Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.5GHz-3.7GHz 8MB 65W 14nm İşlemci - AMD Ryzen 3 1300X Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.5GHz-3.7GHz 8MB 65W 14nm İşlemci - 662 TL
Anakart : MSI B350M GAMING PRO AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart - MSI B350M GAMING PRO AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart - 431 TL
Bellek : Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Tactical DDR4 3000MHz CL15 1.35V Ram - Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Tactical DDR4 3000MHz CL15 1.35V Ram - 735 TL
Ekran Kartı : MSI RX580 GAMING ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı - MSI RX580 GAMING ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı - 1710 TL
HDD : Elinde Samsung evo 250 gb varsa, şimdilik almana gerek olmayabilir.
Kasa : CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-01 80PLUS 600W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA - CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-01 80PLUS 600W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA - 470 TL

Toplam : 4000 TL

Monitör : VIEWSONIC 23.6" VX2457-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR - VIEWSONIC 23.6" VX2457-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR - 762 TL - Fp olarak iyi bence
Daha küçük ekranlı : AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR - AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR - 600 TL

Bence seni uzun süre rahatlatır bu sistem.

Hayırlı olsun alacağın yeni bilgisayar şimdiden.

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İşlemci : AMD Ryzen 3 1300X Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.5GHz-3.7GHz 8MB 65W 14nm İşlemci - AMD Ryzen 3 1300X Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.5GHz-3.7GHz 8MB 65W 14nm İşlemci - 662 TL
Anakart : MSI B350M GAMING PRO AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart - MSI B350M GAMING PRO AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 Anakart - 431 TL
Bellek : Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Tactical DDR4 3000MHz CL15 1.35V Ram - Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Tactical DDR4 3000MHz CL15 1.35V Ram - 735 TL
Ekran Kartı : MSI RX580 GAMING ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı - MSI RX580 GAMING ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı - 1710 TL
HDD : Elinde Samsung evo 250 gb varsa, şimdilik almana gerek olmayabilir.
Kasa : CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-01 80PLUS 600W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA - CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-01 80PLUS 600W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA - 470 TL

Toplam : 4000 TL

Monitör : VIEWSONIC 23.6" VX2457-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR - VIEWSONIC 23.6" VX2457-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR - 762 TL - Fp olarak iyi bence
Daha küçük ekranlı : AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR - AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR - 600 TL

Bence seni uzun süre rahatlatır bu sistem.

Hayırlı olsun alacağın yeni bilgisayar şimdiden.
Çok teşekkür ederim hem vakit ayırıp alakadar olduğunuz hemde iyi niyet temennileriniz için.
Mahsuru yoksa tavsiyenize binaen şunları sormak isterim;
-Evvela işlemcinin sonuna gelen X ifadesi overclock masasına mı geliyor?
Şayet öyleyse böyle bir sitemin bana ne gibi artıları olacaktır (overclock hakkında hiç bilgim yok :(
-Sonrasında ise monitörlereki free sync özelliğinin kullanımı nasıl olmaktadır

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Çok teşekkür ederim hem vakit ayırıp alakadar olduğunuz hemde iyi niyet temennileriniz için.
Mahsuru yoksa tavsiyenize binaen şunları sormak isterim;
-Evvela işlemcinin sonuna gelen X ifadesi overclock masasına mı geliyor?
Şayet öyleyse böyle bir sitemin bana ne gibi artıları olacaktır (overclock hakkında hiç bilgim yok :(
-Sonrasında ise monitörlereki free sync özelliğinin kullanımı nasıl olmaktadır

Overclock ile işlemci hızını arttırabilirsin. Ram frekansını arttırabilirsin.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bah

Görkem hocam dediklerinizi bir sistem üzerinden toparlayıp tavsiyede bulunmanız mümkün mü?
Karar verme noktasında benim için iyi olur
Hocam şuan dışarıdayım eve gidince toplarım.

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Overclock ile işlemci hızını arttırabilirsin. Ram frekansını arttırabilirsin.
Normalden daha fazla hız artışı sağlamak ne zaman uygulanması gereken bir işlem? Biz buna ne zaman ihtiyaç duyarız.
Bi de
Yanlışım varsa düzeltin, bu işlemin uygulanabilmesi için ek bir işlemci soğutucusu gerekli mi?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bunun fiyatı piyasaya göre uygun değil mi, neden böyle ya :)

Normalmiş, şimdi farkettim :)
Evet Teknobiyotik, İtopya gibi siteler gayet güzel fiyatlarla satış yapıyor. Bu iki sitede güvenilirdir.
Normalden daha fazla hız artışı sağlamak ne zaman uygulanması gereken bir işlem? Biz buna ne zaman ihtiyaç duyarız.
Bi de
Yanlışım varsa düzeltin, bu işlemin uygulanabilmesi için ek bir işlemci soğutucusu gerekli mi?
Bi de
Ekstradan soğutucuya gerek yok ama soğutucu alırsanız fena olmaz. Overclock'u istediğiniz zaman yapabilirsiniz. İllaki şu zaman yapılır diye bir şey söyleyemem. Mesela oyunlarda biraz daha fazla FPS almak için yapılabilir. Ama büyük bir artış olmaz. En fazla 10 FPS artar. :)

Ahmet güllü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet Teknobiyotik, İtopya gibi siteler gayet güzel fiyatlarla satış yapıyor. Bu iki sitede güvenilirdir.

Ekstradan soğutucuya gerek yok ama soğutucu alırsanız fena olmaz. Overclock'u istediğiniz zaman yapabilirsiniz. İllaki şu zaman yapılır diye bir şey söyleyemem. Mesela oyunlarda biraz daha fazla FPS almak için yapılabilir. Ama büyük bir artış olmaz. En fazla 10 FPS artar. :)
Üstat en son bu sistem olur gibi amma sen ne diyon? Nacizane tavsiyelerini bizimle paylaşır mısın?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Sistem gayet iyi ama bütçeni biraz daha zorlayıp sisteme SSD eklemeni öneririm.

AlfaWolf-sama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Hocam Screenshot daki Sistemi Hangi Siteden Topladınız Merak Ettim Orda GBP görünce Şaşırdım :D Lütfen Söylerseniz Beni Mutlu Edersiniz İyi Günler.