4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi

Bu konuyu okuyanlar

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Madde 6 – Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.
Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticari faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

(1) 2/7/2005 tarihli ve 5388 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle burada yer alan "ilgililerin talebi üzerine“ ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

d) Belirli bir piyasadaki hakimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.

WhatsApp'a açılan soruşturmanın ilgili kanun maddesi. siz ne düşünüyorsunuz?

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
valla bence çok iyi oldu devletin el atması,umarım bu gizilik olayı iptal olur

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
İnsanlar verilerinin bu amaçlarla kullanıldığını ilk defa mı farkediyor acaba?
yoo ben bunun farkındaydım :D mesela bir örnek geçende yanımda bir arkadaşımla sohbet ediyordum bana dedi ki knka adidas bir ayakkabı alacağım falan filan 15-20 dk sonra instagrama girdiğimde karşıma adidas marka ayakkabıların reklamları çıkmaya başladı :p

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
6 ay inceleme süresi varmış rekabet kurumunun bu süre içinde whatsappa abonelerine dayatma yapmaması gerektiğini bildirecekmiş ve inceleme süresi bitene kadar verileri paylasmasına izin verilmeyeckmiş