400'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Yetmez koy koy, en az ek vergi %20 ama nedense enflasyon %10 o nasıl oluyor? Gerçek enflasyon verilerini veren TÜİK çalışanları geçen ay kovulmuştu.... Yersen.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Yetmez koy koy, en az ek vergi %20 ama nedense enflasyon %10 o nasıl oluyor? Gerçek enflasyon verilerini veren TÜİK çalışanları geçen ay kovulmuştu.... Yersen.
Laziko, kimin kovulduğunu falan bilmem ama enflasyonun konulan vergilerle değil, pazarlar ve piyasa şartlarında oluştuğunu ikimizde gayet iyi biliyoruz değil mi? :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Laziko, kimin kovulduğunu falan bilmem ama enflasyonun konulan vergilerle değil, pazarlar ve piyasa şartlarında oluştuğunu ikimizde gayet iyi biliyoruz değil mi? :)
Seyyahcım bir ürüne gelen vergi fiyatını arttırır. Şuan pazara çık mark et çık geçen 5 ay önce 2 birime aldığın ürün 2,5 veya 3 olması mı? En az %30 fark var. Bunu sen ve kreşmiş görebilir. Her üründe görülen bu artışta nasıl enflasyon %10 çıkar?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
İnsanın sinirleri bozuluyor ya :))))))
Kral ya da padişahın biri ekonomiye katkı olsun diye bütün mallara zam koymuş. Sonra vezirlerinden birini salmış piyasaya, "Git bak" demiş, "Millet ne yapıyor?!"

Vezir tebdil-i kıyafet gezmiş piyasayı... Dönüp raporunu vermiş: Millet ağlayıp sızlanıyor efendim, demiş. Padişah: "O zaman zamma devam, biraz daha yüklenin demiş. İkinci kez zamlar yüklenmiş. piyasa raporu ise biraz daha ağlayıp sızlanmadan dem vurmuş. Padişah 3. kez, 4. kez, derken 5. kez zam yükledikten sonra tekrar piyasa raporunu beklemiş. Gelen rapor: Efendim millet çok kızgın, burnundan soluyor olmuş. Lakin tınmamış padişah, 6. kez bindirmiş zamlarını...

Son gelen piyasa raporu ise çok farklı olmuş: Efendim, millet gülmeye başladı!!!

Padişah: Eyvah demiş, işte bu olmadı. Derhal yarı yarıya indirime gidin, çünkü bu bir tehlike işaretidir demiş.

Sevgili Samet, senin sinirlerin bozulduktan sonra tebessüm etmen bana bu hikayeyi hatırlattı! :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Seyyahcım bir ürüne gelen vergi fiyatını arttırır. Şuan pazara çık mark et çık geçen 5 ay önce 2 birime aldığın ürün 2,5 veya 3 olması mı? En az %30 fark var. Bunu sen ve kreşmiş görebilir. Her üründe görülen bu artışta nasıl enflasyon %10 çıkar?
Pazar, market işleri bizim mutfak müdüründe, ona sormam lazım! ☢ :D

Son düzenleyen moderatör:

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Muharrem İnce'den yeni gelen gümrük vergilerine tepki: ?
Screenshot_20200628-130605_Instagram.jpg

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Haberin İçeriğindede yazdığı gibi zam gerekçesi...

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

( Sevinsek mi üzülsek mi bilemedim ama zamların sadece İTHAL ürünlerde olması ve 30 Eylül'e kadar bu zamların olması üstüne zam alacak ürünleri içinde temel ihtiyaç veya Temel tüketim malzemesi olmaması bir nebzede olsa iyi birşey gibi .)

Bu arada Muharrem İnce Tekrar aday olacak heralde. Hergün Tweet atmaya başladı. Deviremesede gene genel başkanlığa aday olacak kendini bu sefer iyice bitirecek bu gidişle...

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Değerli büyüğümüz Kemal Sunal'ın bir filmi vardı, o aklıma geldi şimdi. Zamlardan dolayı deliriyordu, sanırım yakında o duruma düşeceğiz gibi.. :) Allah göstermesin..

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Ne güzel her gün her gün vergi ya , ülkeye bak ne duruma getirdiler

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Kral ya da padişahın biri ekonomiye katkı olsun diye bütün mallara zam koymuş. Sonra vezirlerinden birini salmış piyasaya, "Git bak" demiş, "Millet ne yapıyor?!"

Vezir tebdil-i kıyafet gezmiş piyasayı... Dönüp raporunu vermiş: Millet ağlayıp sızlanıyor efendim, demiş. Padişah: "O zaman zamma devam, biraz daha yüklenin demiş. İkinci kez zamlar yüklenmiş. piyasa raporu ise biraz daha ağlayıp sızlanmadan dem vurmuş. Padişah 3. kez, 4. kez, derken 5. kez zam yükledikten sonra tekrar piyasa raporunu beklemiş. Gelen rapor: Efendim millet çok kızgın, burnundan soluyor olmuş. Lakin tınmamış padişah, 6. kez bindirmiş zamlarını...

Son gelen piyasa raporu ise çok farklı olmuş: Efendim, millet gülmeye başladı!!!

Padişah: Eyvah demiş, işte bu olmadı. Derhal yarı yarıya indirime gidin, çünkü bu bir tehlike işaretidir demiş.

Sevgili Samet, senin sinirlerin bozulduktan sonra tebessüm etmen bana bu hikayeyi hatırlattı! :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Pazar, market işleri bizim mutfak müdüründe, ona sormam lazım! ☢ :D
Biliyorum abi o hikayeyi ?

Reaksiyon puanı
6,381
Ozan Bingöl yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir şey demişti, "Parayı Lidyalılar, vergiyi Sümerliler, verginin vergisini Trükler buldu" (Yanlış yazdıysam düzeltin lütfen).

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,931
Bu vergilere sebep salgın dan dolayı etkilenen ülke ekonomisi ve yerli üreticiyi korumak olduğu yazıyor. Ama bu durum bu ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olacak ki? Bu krizden halk olarak daha çok etkilendik artık moral verici haberlere ihtiyacımız var

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ama bu durum bu ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olacak ki

İthal ürün alınması azalsın onun yerine muhadili yerli alınsın veya dışarı Dolar çıkmasın diye yapılmış bir işlem. Bu 400 kalem zam gelen ürünü neredeyse sıradan vatandaş ne olduğunu bilmez bile. Çoğu çok değişik ve uç ürünler.

Reaksiyon puanı
6,381
Benim en çok merak ettiği Çin'e ne olacak? Özellikle de koronadan sonra herkes deliye döndü, özellikle de Trump. "Çin virüsü" diyordu. Ve bu korona da son nokta oldu diyorlar. Bu Çin' ne olacak ne yapılacak?

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Rahmetli Levent Kırca'nın bir skeçteki sözü aklıma geldi. :tearsofjoy:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Benim en çok merak ettiği Çin'e ne olacak? Özellikle de koronadan sonra herkes deliye döndü, özellikle de Trump. "Çin virüsü" diyordu. Ve bu korona da son nokta oldu diyorlar. Bu Çin' ne olacak ne yapılacak?
Çin'e hiçbir şey olmaz merak etmeyin, Çin bayrağı Amerikan devraldı bundan sonra Amerika ne yaparsa yapsın Çin'e birşey yapamaz. Adamlarda Teknoloji var işgücü var kalifiye yetişmiş adam desen gırla.
CPU / GPU dahi üreten 3-4 firmaları var. Şimdi onlar düşünsün...

Gümrük vergisi oranları zaten çok düşüktü artırılması çok iyi olmuş ama yetmez % 40 - % 50 vergi mi olur artırın % 200 yapın siz de rahatlayın bizde artık birşey almayalım bakalım nasıl vergi toplayacaksınız o zaman.

Birileri bu siyesilere iktidara gelmeden önce bir süre Simcity oynatsın da azıcık resmin bütününü görmeyi öğrensinler.