Bu konuyu okuyanlar

Yücel Yenidoğan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhabalar SDN Ailesi bugün sizlere yaptığım bir hadiseden bahsedeceğim ve görüşlerinize başvuracağım. Öncelikle adım Yücel, konuşmak istediğim husus ta şu ki 4000 lira bandında bir bilgisayar toplama işlemi yaptım amatör halimle...

Kullandığım parçaları bir bir yazacağım ve hatta videosunu da çektim onu da altta paylaşırım, Sizce farklı bileşenler eklenebilir miydi? Pişman mı olmalıyım yoksa iyisini mi yapmışım. pc toplama hakkında pek bir geçmişim yok görüşlerinizi eksik etmeyin. Hemen konuya geçeyim.

Öncelikle sistem toplama m epey oldu ama bilgisayarı aldım evde kaldı o yüzden şuan aynı parçaların fiyatı dolar kuru etkisiyle yüzde 4-5 fazla çıkacaktır.

Ekran kartı olarak Asus GTX1060 6GB 192Bit GDDR5 ROG STRIX O.C GAMING Ekran Kartı ismi ile satışta olan ekran kartını tercih ettim. 1150Lira

İşlemcide AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz (Turbo 3.6GHz) 16MB Cache AM4 İşlemciyi kullandım. 850 Lira

Anakartım Asrock AB350 Pro4 Ryzen AM4 Socket, 3200+ MHz (OC), DDR4, Quad CrossFireX™, M.2 SSD, HDMI, DVI, VGA ATX Oyuncu isimli anakart 385 Lira

Ram kısmında Team DELTA 8GB(2x4GB) DDR4 3000MHz CL16 1.35V Kırmızı LED Dual Kit Ram Bellek kullandım 275 Lira ve,

WD 1TB Blue 3,5" SATA III 6Gbit/s 7200 RPM 64MB Cache ile Adata SU800 256GB 560-520MB/s SSD 195+250 Lira ekledim.

Tüm bunları Dark Ninja 600W USB 3.0 Kart Okuyuculu 3 Fanlı Pencereli Mid Tower Oyuncu Bilgisayar Kasası 260Lira içinde birleştirdim.

Başka bir şey dahil olmadan 4000 Lira tuttu. Şimdi sizden ricam şu parça yerine şu takılsa daha iyi performans alırdın ya da oyun bilgisayarı toplama bu fiyattan daha uyguna şu şekilde yapılabilirdi ya da ne bileyim daha az fiyatlara başka bir bilgisayar kasası toplayabilirdin ya da biraz daha ekleyip şöyle bir sistem toplama yapsaydın gibi yorumlarınızı bekliyorum.

Bilgisayar toplama ktan pek anlamıyordum açıkcası gerek bu forumdan gerek başka mecralardan farklı farklı pc toplama , bilgisayar toplama , oyun bilgisayarı toplama başlıklı konularda bilgileri birleştirip böyle bir kasayı toparladım. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Ayrıca dilerseniz oyun performansı için bir de video çektim. Benden sonra aynı kasaya niyetlenenler olursa bir bilgi vermiş olur.

Transistor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,085
Gayet iyi toplamışsın. Eksik göremedim.

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Sistem güzel hata rami 4x2 alman 8gb tek modül alman daha faydalı olurdu 8x2 kullanırdın şuanki oyunlar 8gb devrini kapatma peşinde keşke kasa ve güç kaynağını ayrı alsaydın darkın güç kaynaklarına pek güvenmiyorum ben highpower-fsp-corsair-seasonic-üst sınıfta coolermasterdan şaşmayın :) ama öylede uygun olmazdı 260 değilde 300 küsürlere çıkardı o senin bütçen tabi onun dışında gayet güzel uyumlu sistem. bios güncellemesi yap chipseti amd sitesinden 17.30 sürümünü indir kur :)

Transistor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,085
Sistem güzel hata rami 4x2 alman 8gb tek modül alman daha faydalı olurdu 8x2 kullanırdın şuanki oyunlar 8gb devrini kapatma peşinde keşke kasa ve güç kaynağını ayrı alsaydın darkın güç kaynaklarına pek güvenmiyorum ben highpower-fsp-corsair-seasonic-üst sınıfta coolermasterdan şaşmayın :) ama öylede uygun olmazdı 260 değilde 300 küsürlere çıkardı o senin bütçen tabi onun dışında gayet güzel uyumlu sistem. bios güncellemesi yap chipseti amd sitesinden 17.30 sürümünü indir kur :)
4x4 kullanır ilerde sorun yok.

ilkeraslantas

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Bu fiyatlara nereden topladınız acaba ekran kartı baktığımda 1800 . 2000 tl

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Asus ekran kartı yerine Galax alınırsa tahmini 200 TL daha kazanç elde edilir bunu da işlemci kısmına yatırabilirsiniz.Galax belki TR de çok bilinmeyebilir ama çok çok kaliteli bir marka tavsiye ederim.

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Asus ekran kartı yerine Galax alınırsa tahmini 200 TL daha kazanç elde edilir bunu da işlemci kısmına yatırabilirsiniz.Galax belki TR de çok bilinmeyebilir ama çok çok kaliteli bir marka tavsiye ederim.
Nasıl sağlayacak 1160tl ye almış ekran kartını galax 900tl mi 6gb olanı gidip bizde alalım.
4x4 kullanır ilerde sorun yok.
Hayır Quad channel desteklemiyor ve boşuna fazladan ram taşır biri bile bozulsa sorunu çözmesi uğraştırır 4 ramden hangisi diye 8x2 de hem dual channel taşıyor özellikle render adobe premiere gibi uygulamalarda ekstra ahım şahım olmasada fark atıyor arkadaş tek 8gb tercih etmesi daha doğru olurdu ayriyeten aldığı fiyatlar piyasa fiyatının çok altı 400 lira altı 3000mhz ram bulamıyoruz adam 275 e ekran kartını 1700-2000 bandında geziyor 1160 a almış zaten.

Yücel Yenidoğan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Haklısınız hocam o gün için fazlaca araştırma yapmama rağmen bu konuda bir fark var diyen kimseyi bulamamıştım sonra bir yerde okudum dediğinizi, biraz eskiteyim yükselteceğim, ilk toplama önemli sonrasında para oldukça ekleriz bir şeyler

Bu fiyatlara nereden topladınız acaba ekran kartı baktığımda 1800 . 2000 tl
Aynen üstad teknobiyotikten topladım. Dolar 3.57ydi doları direk koyuyorlar ithal mal olduğu için alacaksanız kuru takip etmenizi öneririm sırf bu yüzden ben 2-3 ay geç almıştım sistemi.

Aynen üstad çok bir fark yok hepsi aslında nvidianın sistemi ek parça kalitesi biraz fark ettirir açıkcası benim eklediğimde sitede yoktu Galax ama şuan var fiyatı da asusun altında

Nasıl sağlayacak 1160tl ye almış ekran kartını galax 900tl mi 6gb olanı gidip bizde

Hayır Quad channel desteklemiyor ve boşuna fazladan ram taşır biri bile bozulsa sorunu çözmesi uğraştırır 4 ramden hangisi diye 8x2 de hem dual channel taşıyor özellikle render adobe premiere gibi uygulamalarda ekstra ahım şahım olmasada fark atıyor arkadaş tek 8gb tercih etmesi daha doğru olurdu ayriyeten aldığı fiyatlar piyasa fiyatının çok altı 400 lira altı 3000mhz ram bulamıyoruz adam 275 e ekran kartını 1700-2000 bandında geziyor 1160 a almış zaten.
1160a aldığımda dolar kuru düşüktü üstad şuanda da Strixlerin fiyatı dolar kuruna göre bir artışı mevcut zam yok aslında aynı fiyat hatta biraz düştü. Parça alacaksanız tavsiyem dolar kurunu takip edin.

Çeşitli yorumlar yapmışsınız, çok sağolun olumsuz bir yorum görmedim içim biraz olsun rahatladı. Teşekkür ederim hepinize... Sistemi toplamayı düşünen olursa teknobiyotikten aldım ilk mesajda video da alım aşaması ve oyun testi var, dileyen bakabilir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,095
kutular hatıra olarak saklaman biraz fakrlı düşünce gibi.
Kutu saklaman en iyi durumda PC bileşenlerini veya tümlükle Sattığında işine çok yarayacaktır.
İkinci el almadığının ispatı gibi.

Video iyi olmuş Eline sağlık :) Kendin de Depodan gidip götürmeni taktir ettim. Ben ne kadar kargo kullanamasam da Kendi ürünlerimin arkasıyca kendim gitmeyi tercih ederim. Yolda sağlam getirdiğime emin olayım diye.

Yücel Yenidoğan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
kutular hatıra olarak saklaman biraz fakrlı düşünce gibi.
Kutu saklaman en iyi durumda PC bileşenlerini veya tümlükle Sattığında işine çok yarayacaktır.
İkinci el almadığının ispatı gibi.

Video iyi olmuş Eline sağlık :) Kendin de Depodan gidip götürmeni taktir ettim. Ben ne kadar kargo kullanamasam da Kendi ürünlerimin arkasıyca kendim gitmeyi tercih ederim. Yolda sağlam getirdiğime emin olayım diye.
Teşekkür ederim güzel yorumun için , aynen öyle garantiye göndermek icap eder ya da gün olur satarsın müsait yer varsa kutuları faturaları ürünü elden çıkarana kadar tutmakta yarar var.

gokhangur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Haklısınız hocam o gün için fazlaca araştırma yapmama rağmen bu konuda bir fark var diyen kimseyi bulamamıştım sonra bir yerde okudum dediğinizi, biraz eskiteyim yükselteceğim, ilk toplama önemli sonrasında para oldukça ekleriz bir şeyler

Aynen üstad teknobiyotikten topladım. Dolar 3.57ydi doları direk koyuyorlar ithal mal olduğu için alacaksanız kuru takip etmenizi öneririm sırf bu yüzden ben 2-3 ay geç almıştım sistemi.

Aynen üstad çok bir fark yok hepsi aslında nvidianın sistemi ek parça kalitesi biraz fark ettirir açıkcası benim eklediğimde sitede yoktu Galax ama şuan var fiyatı da asusun altında

1160a aldığımda dolar kuru düşüktü üstad şuanda da Strixlerin fiyatı dolar kuruna göre bir artışı mevcut zam yok aslında aynı fiyat hatta biraz düştü. Parça alacaksanız tavsiyem dolar kurunu takip edin.

.

Dolar kurunu bekliyorum bende...
En geç 2020 de pc toplayacam ben...

Zaten GTA5 i pc de oynayaya kadar GTA6 çıkar...
Almışken 32 gb ram ister...

O zaman hiç almayız olur biter. :)

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Yararlı olmuş... Elinize sağlık. :)

İyi Forumlar...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı