400 kilogram ağırlık kaldırma denemesinde dizlerini böyle kırdı!

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında World Raw Powerlifting Federation (WRPF) Avrupa Şampiyonası'nda yarışan halterci Alexander Sedykh, 400 kilogram ağırlık kaldırma denemesinde canlı yayında dizlerini kırdı.

Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=gGQbOmc2pig

KAYNAK: Rus halterci 400 kilogram kaldırmaya çalışırken dizlerini kırdı

CharliesBoth

Asistan
Reaksiyon puanı
60
400 kg iddali bir ağırlık

Son düzenleyen moderatör:

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
İzleyen ve dikkatten kaçan arkadaşlar için söylüyorum. Eğer dikkat ederseniz adamın dizi kırıldıktan sonra adamı ağlatması 1 saniye bile sürmüyor. O kadar kas yapısı olan, kemiği güçlü kişi 1 saniye içinde acıdan kıvranacak duruma geliyor. Çok zor deneme yapmış, gerek var mıydı tartışılır ama işte... O acıdan sonra ölmemiştir umarım sırf acı yüzünden ölen insanlar var ama yani bu öyle bir derecede mi bilmiyorum.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Halter sporunun kuralları dışında yapılan bir kaldırış bu. Silkme ve koparma branşlarında kaldırışlar böyle olmuyor tabi. Ama belli ki adam resmiyet dışında bir gösteri yapmak istemiş, lakin onu da yüzüne gözüne bulaştırmış. :)

Reaksiyon puanı
2,554
Adam squat yani çömelme yapmış kaldırış diyince ben de deadlift yapacak sandım.Kendi kendime Allah Allah nasıl kaldırış yaparken dizini kırmayı becerebilir ki insan diye düşündüm.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Hocam kusura bakmayın halter sporu ile uzaktan yakından ilgim yok ama ne gibi bir kuralı ihlal ediyor merak ettim?
Benimde pek bilgim yokta gördüğüm halter yarışmalarına göre yerden kaldırıyor olması lazım. Yerden kaldırırken çekiyorlar bir süre sonra çömelir gibi bir anda barı göğüse yaslıyorlar sonrasında itme hareketiyle halteri yukarı basıyorlar.
Yani kısaca ilk kavrayışta avuş içleri kendine bakarken sonrasında yukarı itme hareketi yaparken avuç içleri karşıya bakıyor.
Bu arkadaş direk squata girişmiş olmalı. Ağırlığı yukarıdan alıyor.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benimde pek bilgim yokta gördüğüm halter yarışmalarına göre yerden kaldırıyor olması lazım. Yerden kaldırırken çekiyorlar bir süre sonra çömelir gibi bir anda barı göğüse yaslıyorlar sonrasında itme hareketiyle halteri yukarı basıyorlar.
Yani kısaca ilk kavrayışta avuş içleri kendine bakarken sonrasında yukarı itme hareketi yaparken avuç içleri karşıya bakıyor.
Bu arkadaş direk squata girişmiş olmalı. Ağırlığı yukarıdan alıyor.
Normalde dediğiniz gibi başlanıyor evet ama bu bana sadece teknik değiştirmiş gibi geldi öyle kural ihlal edecek bir duruma benzemiyor. Belki onun da kuralı vardır hiç bilmiyorum işte.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Normalde dediğiniz gibi başlanıyor evet ama bu bana sadece teknik değiştirmiş gibi geldi öyle kural ihlal edecek bir duruma benzemiyor. Belki onun da kuralı vardır hiç bilmiyorum işte.
Bir diğer gözüme çarpanda şu oldu. Kuvveti yön değiştirmek için halteri göğüse alırken bir bacak geri atılıyor gücü bacaktan almak için. Bu arkadaş direk paralel eğilmiş. Aynı zamanda halter ensede. Buda omuzlara fazla yük bindirir

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
"Asıl mesele şu ki iki ay boyunca yatakta hareketsiz yatmam gerektiğidir. Ondan sonra tekrar nasıl yürüyeceğim öğretilecek."
"İyileşmek zaman alacak. Kuadrisepsileri (üst bacak kaslarımı) yeniden diktirdim ve dizlerimi bir araya getirttim." (Halterci Alexander Sedykh) kaynak: Powerlifting Champ Fractures Both Knees In Horrifying 800-Lb Squat Attempt

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Bağ dokusu değil, direkt eklemler gitmiş, diz eklemini parçalamış, aniden boşuğa düşmesinin sebebi bu yüzden. Düzelse bile yürümesi mucize olur onun. Geçmiş olsun

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
İzleyen ve dikkatten kaçan arkadaşlar için söylüyorum. Eğer dikkat ederseniz adamın dizi kırıldıktan sonra adamı ağlatması 1 saniye bile sürmüyor. O kadar kas yapısı olan, kemiği güçlü kişi 1 saniye içinde acıdan kıvranacak duruma geliyor. Çok zor deneme yapmış, gerek var mıydı tartışılır ama işte... O acıdan sonra ölmemiştir umarım sırf acı yüzünden ölen insanlar var ama yani bu öyle bir derecede mi bilmiyorum.
Hocam gerek var mıydı demişsin de.. Adam halterci. Adamın işi bu. Risklerini bilerek girmiştir bu spor dalına. Hem kaldı ki bu tür kazalar bir tek onun başına gelmedi. Bu spor dalıyla uğraşanlar bilir. Herkes işin riskini bilerek kabul ediyor ve sorumlulukta tamamen kendine ait oluyor

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam gerek var mıydı demişsin de.. Adam halterci. Adamın işi bu. Risklerini bilerek girmiştir bu spor dalına. Hem kaldı ki bu tür kazalar bir tek onun başına gelmedi. Bu spor dalıyla uğraşanlar bilir. Herkes işin riskini bilerek kabul ediyor ve sorumlulukta tamamen kendine ait oluyor
Hocam bu dediklerinizin farkındayım evet ama insanların kendilerini büyük risklere atmalarına bir anlam veremiyorum. Yani bir insan bir proje yapar ve onun için risk alır ama sırf adını rekor kitabını yazdırmak için değmez şahsi düşüncemce. (Belki o insan yapsaydı sponsor vs. maddi olarak bir şeyler kazanırdı onu bilemiyorum artık ama yine de böyle büyük bir riske değeceğini şahsi olarak düşünmüyorum.)

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Çok kötüydü ya.Sınırlarımızı bilmek gerek.

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Artık yüksek ağırlık kaldırması hayal oldu yürürse şükretsin

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İnsan denemeden sınırını nerden bilecek?
Belki 10 kg ya da 1 kg aşağısındaki ağırlık kaldırma denemesinde bile aynı olay yaşanmış olabilirdi. Yaşanmayacağının garantisini kimse veremez. Gerçi; bu saatten sonra, aynı işi tekrar yapabilmesi bile zor!