3G'nin ömrü ne zaman doluyor?

uydu3405

Doçent


4.5G'ye karşı mesafeli olan birçok kullanıcı, kullanıcıların bir kısmının 4.5G'ye geçişinin ardından 3G'nin hızlandığı yönünde bildirimlerde bulunmuştu.

Ancak 3G'nin de bir ömrü var. Konuyla ilgili açıklamayı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan yaptı.

BTK tarafından 4,5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Sayan Türkiye'de 2G, 3G, 4,5G için toplamda 130 binlere varan baz istasyonunun bulduğuna dikkati çekti ve 2G ile 3G şebekelerinin son kullanım tarihlerini verdi.

Sayan, "2G hizmeti 2026ya, 3G hizmetinin 2029'a kadar sürecek. Yaptığımız bu ihale teknoloji nötr bir ihale. 4,5G ile aslında biz 5G'nin de altyapısını hazırlamış oluyoruz. Her gün artmakla birlikte 14 bin 172 4,5G baz istasyonu mevcut. Bunların da 6 bine yakını online aktif durumda bulunuyor" dedi.
 

kmurat

Dekan
Microsoft (eski Nokia) 2 G destekleyen (Gprs ) telefonlar üretiyor. Bazı web mağazalarında da en çok satanlar arasındalar.
 

Creative

Patr10
Yönetici
Admin
56fedfaccbbf342f50776298.jpg

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) operatörlerinin ortak çalışmaları sonucunda ilk gün itibariyle 4.5 milyondan fazla tüketici 4.5G bağlantı teknolojisiyle tanıştı.

An itibariyle ülke genelinde 81 ilin merkezinde 4.5G teknolojisinden faydalanmak mümkün. Peki 4.5G’nin gelişi 3G’nin sonu mu oluyor?

Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan bir habere göre 4.5G teknolojisiyle birlikte 3G teknoloji rafa kaldırılacak, kullanım dışı bırakılacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan konu hakkında açıklama yaptı.

Yapılan konuşmada 2G ve 3G bağlantı teknolojilerinin son kullanma tarihi açıklandı. Ömer Fatih Sayan, kademeleri olarak 2026 ve 2029 yıllarında sırasıyla 2G ve 3G hizmetlerinin sona ereceğini açıkladı.


 

uydu3405

Doçent
Aynı konuyu mod umuzda açmış konular birleştirilsin bence.
 
Son düzenleyen moderatör:

okinkurt

Profesör
5 senedir mecburen 3g kullanıyorum daha öncede yazdım daha 3g adam gibi çekmiyor çektirecem diye mafoldum yıllardır 10 metre güç beslemeli uzatma ile catıya koyuyorum anten yaptım cektirdim oyun oynıyım diyorsun lag birşey indiremezsin kota var rezillik diz boyu tam anlamı ile çektirmek için endüstriyel cihazlar gerek ki bunların ana cihaz olarak fiyatı 2 bin tl olup antenleri de 500 tl ye satılmakta bunca para vericeksin ne için 2 gram kota ve rezalet bir sinyal ? pehh teknoloji imiş haha millete ucuza geniş imkanlar sağlamak gerek ben 20 gb nete ayda 96 tl veriyorum adam aynı parayı verip fiber kullanıyor bu nasıl iş .
 

the grudge

Profesör

çekiyor kardeşim bak Turkcell 3G GT-S5360 7,2Mbps hız yakın sayılır sen o maxi plus5'i sıfırla...
sabit olarak full çekmiyor 1~3 kademe çekiyor arada EDGE oluyor ki bu arada daha çok güç tüketiyor + durum ledi yanıp sönüyor ondan rahatsız oluyorum... bildiri ledide olunca kapatılması için neden yok...
 

Son mesajlar

Üst