3GHz'lik AMD Phenom Türkiye'de Mi ??

alperveli

Profesör


Yaklaşık 1 senedir AMD'nin yeni nesil işlemci mimarisi ve bu mimariyi kullanacak yeni jenerasyon işlemcilere yönelik olarak çıkan haber ve güncel gelişmeleri sizler ile paylşamaktayız. Bilindiği gibi AMD, yeni nesil işlemci mimarisini ilk olarak sunucu odaklı hazırladığı ve hazırlık çalışmaları boyunca Barcelona kod adı ile anılan yeni nesil Opteron işlemcileri ile gün yüzüne çıkaracak. İlk etapta 1.9 ve 2GHz'lik modellerinin piyasaya giriş yapması beklenen Opteron işlemcilerin aynı saat hızında Intel'in bir miktar daha hızlı olan işlemcilerinden de daha hızlı olacağı ve ayrıca performans/watt anlamında da çok daha vermli oldukları söyleniyor. Tabi ortada henüz ciddi bir test sonucu bulunmuyor. Eldeki tek veri ise geçtiğimiz Haziran ayında Tayvan'da yapılan Computex fuarında ortaya çıkan ve 1.6GHz'lik Barcelona işlemcisine ait olan Cinebench test sonucuydu.

AMD 10 Eylül için hazırlıklarını sürdüredursun, son kullanıcıların Phenom işlemcileri için meraklı bekleyişleri sürüyor. Hem çift çekirdekli X2 hemde doğal 4 çekirdeğe sahip X4 ve FX serisi modelleri piyasaya sürülmeye başlanacak olan Phenom işlemciler takvimde artık yeni bir sorun yaşanmazsa Kasım ayının sonu ile birlikte piyasaya sürülmeye başlanacak. Haberlerimizden de takip ettiğiniz üzere AMD bir süredir global anlamda dünyanın çeşitli kentlerinde 3GHz'lik Phenom işlemcisinin canlı demosunu yapıyor. Firma herhangi bir test sonucu göstermemesine rağmen RD790 yonga setli 3GHz'lik Phenom işlemcili ve çift Radeon HD 2900XT ekran kartı ile bezenmiş sistemin Windows Vista'nın kendi puanlandırma sisteminde 5.9 puan aldığını biliyoruz.Bu arada AMD, Phenom tanıtımlarında Unreal 3 motorunun üzerine kurgulanan Stranglehold oyununu kullanıyor. Zira bu oyun 4 çekirdekli işlemciler için optimize edildiği ifade ediliyor. Her ne kadar AMD, Phenom demo sistemine el sürdürmese bile yapılan canlı demo tanıtımlarından biri ülkemizde gerçekleşebilir. Nasıl ve nerde ??

Bilindiği gibi 26 Ağustos'da İstanbull Park'ta Formula 1 yarışı gerçekleşecek. Yine bilindiği gibi AMD, Ferrari'nin en büyük sponsorlarından birisi ve teknoloji tedarikçisi. Cuma günü İstanbul Esma Sultan yalısında özel bir F1 kutlaması yapılacak ve burada AMD'nin de özel tanıtımları olacağı ve bunlar arasında Phenom demosunun olabileceği de ifade ediliyor. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Yapılacak organizasyonda sistemin mümkün mertebe her detayına kadar reismlerini çekmeye çalışarak sizler ile paylaşmayı düşünüyoruz. Tabi Phenom işlemcisinin kutlama alanına nasıl getirileceği yada nasıl sergileceği/canlı demosunun yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor ama biz bu sıcak gelişmenin de takipçisi olacağız.


KAYNAK
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Berkin de orada olacak ve sanırım ben de orada olacağım. Bir gelişme olursa ilk önce duyacağınız yer SDN olur :D
 
Üst