3900X ASUS Al Suite 3 ile Overclock Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selam arkadaşlar. Anakartın yazılımlarını kurarken içinde al Suite 3 yazılımı da çıktı. Neymiş diye bilmeden açtım ve fark ettim ki overclock yapma fan ayarlarını ayarlama gibi gibi özelliklerin olduğu bir uygulamaymış. Şöyle bir sorum olacak programı açtım ve overclock bilgisayarı açsam da kapatsam da etkin 3.8 GHz olan hız 4.28'e çıktı. Böyle kalsa bir sorun olur mu? Bu işlemi BIOS değil de program üzerinden yapmanın ne gibi dezavantajları vardır?

İşlemci: AMD Ryzen 9 3900X.

Anakart: ASUS X570-E

Sıvı Soğutucu: Asus Lc 360

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Stress testi yapın. Stabil çıkarsa sorun yoktur.

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Stress testi yapın. Stabil çıkarsa sorun yoktur.
Sorun çıkmadı hocam. Peki anlıyorsan bu konudan kullanıcı adın da böyleyken bir aydınlat beni. İlk defa yaptım overclock onda da bilmeden yaptım kaldı böyle. Neden max 4.2'ye çıktı? Bios üzerinden bir ayarlama eklemem gerekir mi? Hep böyle kalırsa bir sorun olur mu?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sorun çıkmadı hocam. Peki anlıyorsan bu konudan kullanıcı adın da böyleyken bir aydınlat beni. İlk defa yaptım overclock onda da bilmeden yaptım kaldı böyle. Neden max 4.2'ye çıktı? Bios üzerinden bir ayarlama eklemem gerekir mi? Hep böyle kalırsa bir sorun olur mu?
Uygulamayı bilmediğim için çok yorum yapamayacağım ama internetten baktığıma göre, programda otomatik overclock özelliğini etkin etmiş olabilirsiniz.

Sorun çıkmaz diyebilirim. Zaten işlemciniz, soğutucunuz ve anakartınız overclock için çok uygun.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O program ile, overclock falan yapmayın. Sanırım TPU daki ,automatic level up seçeneğini tıkladınız. Kafasına göre ,bu tip yazılımlar ile overclock hem stabil olmaz ,hem kısıtlı olur,hem de bi yararı pek olmaz. İşlemcinin tek frekans 4,6 GHZ olan turbo frekansını iptal edip ,tüm çekirdekleri 4,28 GHZ hızına almışsın,sanıyorum Bu overclock değil,performans kaybıdır,daha çoğunlukla,özellikle oyunlar için.

Overclock, biosdan yapılır.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
O program ile, overclock falan yapmayın. Sanırım TPU daki ,automatic level up seçeneğini tıkladınız. Kafasına göre ,bu tip yazılımlar ile overclock hem stabil olmaz ,hem kısıtlı olur,hem de bi yararı pek olmaz. İşlemcinin tek frekans 4,6 GHZ olan turbo frekansını iptal edip ,tüm çekirdekleri 4,28 GHZ hızına almışsın,sanıyorum Bu overclock değil,performans kaybıdır,daha çoğunlukla,özellikle oyunlar için.

Testlerde sorun çıkmadığını söyledi. Tabii siz benden daha tecrübelisiniz diye tahmin ediyorum bu konuda.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Testlerde sorun çıkmadığını söyledi. Tabii siz benden daha tecrübelisiniz diye tahmin ediyorum bu konuda.
Sorun olayından çok ,demek istediğim bi işe yaramaz ,yani.Zaten hızdan ,belli.:)

Overclock olayına gelirsek,yaklaşık 20 senedir overclock yaparım.Naçizane ,epey bi bi bilgim vardır.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sorun olayından çok ,demek istediğim bi işe yaramaz ,yani.Zaten hızdan ,belli.:)

Overclock olayına gelirsek,yaklaşık 20 senedir overclock yaparım.Naçizane ,epey bi bi bilgim vardır.
Evet hocam, haklısınız. Bende overclock yapmayı çok sevsemde, sizin tecrübeniz var.

Tüm çekirdekleri sabitlemek renderda işe yarar diye düşünüyorum. Aydınlatır mısınız?

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Hocam programı kapatsam bile overclock hala açık. Nerden nasıl kapatabilirim?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sil gitsin programı o zaman.Overclock iptal olur. Sonra istersen,diğer özelliklerinden yararlanmak istersen,tekrar kurarsın.

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sil gitsin programı o zaman.Overclock iptal olur. Sonra istersen,diğer özelliklerinden yararlanmak istersen,tekrar kurarsın.
Programı silidim fakat overclock geçmedi. Anakart kod ekranında oc yazısı devam ediyor hız da 4.28 Ghz de halen

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bios ayarlarından değiştirmiş o zaman. :) İlginç.

Biosa girin, optimized default seçeneği hangi tuş ile yapılıyor,bakın .Genelde F7 tuşu olur. Ona basın, save yes deyin, biosdan çıkın.

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Peki bios ayarlarından değiştiriyorsa program için kullanışlı diyebilir miyiz?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Peki bios ayarlarından değiştiriyorsa program için kullanışlı diyebilir miyiz?
Hayır,çünkü sadece frekans üzerinden overclock yapar. Overclock olayı karmaşıktır. Sadece frekans arttırımı ile overclock yapılmaz Yanında bi sürü değiştirilmesi gereken parametre vardır. Onları da ancak bios ile değiştirebilirsiniz.

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hayır,çünkü sadece frekans üzerinden overclock yapar. Overclock olayı karmaşıktır. Sadece frekans arttırımı ile overclock yapılmaz Yanında bi sürü değiştirilmesi gereken parametre vardır. Onları da ancak bios ile değiştirebilirsiniz.
BIOS tan yap en iyisi.
Programı test ettim işe yarıyor arkadaşlar ekleri aşağıya bırakacağım. Kısaca anladığım kadarıyla programı anlatayım size. Programı çalıştırdığınız zaman 4 aşaması var ilki işlemcinin çıkabildiği frekans ayarını test aşamasında tek tek deniyor. Bunu en az 10 - 11 kez yapıyor ne zaman ki maksimum sıcaklığa geliyor orada kendini durdurup o yapılması gereken paremetreleri kendisi ayarlıyor devamında fan devri gibi ayarlamalar var.

Gelelim nasıl işe yaradığına. Önce bios üzerinden sıfırlanmış ayarlamalar ile yaptığım bir işin renderını aldım, sonra programı çalıştırıp overclock yaptım ve tekrardan aynı projeyi çıktı aldım. İlk videom 2:18 sürerken ikinci videom ise 1:53 sn sürdü. Bunu uzun ve büyük proje dosyalarına vurursanız güzel bir performans farkı yapar. Asus gibi bir markananın dandirik bir overclock uygulaması yapacağını şahsen bu saatten sonra düşünmüyorum arkadaşlar .

Ekli dosyalar

• Inkednon_over_ss_LI.jpg
    Inkednon_over_ss_LI.jpg
    905.4 KB · Görüntüleme: 159
  • Inkedon_over_ss_LI.jpg
    Inkedon_over_ss_LI.jpg
    49.3 KB · Görüntüleme: 127

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2.18 sn ile 1,53 sn farkı ne olur.Uzun bi projede deneyin.

glitche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2.18 sn ile 1,53 sn farkı ne olur.Uzun bi projede deneyin.
4k projemde onu da deneyeceğim fakat neticede işe yarayan bir uygulama var ve benim gibi birisi hiç bir bilgisi olmamasına rağmen overclock yapabiliyor bence bu müthiş bir şey. İnternette araştırmadığım overclock nasıl yapılır videosu kalmadı hepsi aynı şeyi söylüyor anakartlar işlemciler soğutucular farklılık gösterdiği için belli bir standartı yok ya bilginiz olacak ya da deneme yanılma yöntemiyle bulacaksınız. Ölme eşeğim ölme..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sen bilirsin. En son ,faydası oldumu olmadımı,bi test yap. Cinebench R 15 programını indir Overclocklu ve overclocksuz programı çalıştırıp,nihai puana bi bak. Gösterge,odur.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Uzun ve yüksek çözünürlüklü projelerinizde test edip, bu konuya yazarsanız memnun olurum.