3 Aylar orucu ne zaman tutulur?

Bu konuyu okuyanlar

fragger

@pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Katılım
21 Ekim 2016
Mesajlar
9,544
Reaksiyon puanı
3,578
Puanları
113
Mübarek üç ayların gelişi ile beraber pek çok Müslüman çeşitli ibadetlere yöneldi. Üç aylar içerisinde yapılan en önemli ibadetlerden biri olan oruç hangi gün tutulur?

Oruç konusunda söylenmesi gereken ilk konu, üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili ve bu kandilin öneminden bahsetmek olacaktır. 2017 yılında Regaip Kandili, 30 Mart tarihinde Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece kutlanacak. Regaip kelime anlamı olarak pek çok ihsan anlamına geliyor. Bu kandilde bolca dua ediliyorken, namaz kılanlar için de bol bol ihsan var.


Üç aylarda yer alan kandiller oldukça önemli gecelerdir. Bu dönemler oldukça istisnaidir. Regaip Kandili ile birlikte başlayan tövbe ve ihsan fırsat geceler, Miraç Kandili, Beraat Kandili ve Kadir Gecesi ile birlikte devam edecektir.

3-aylar-orucu-ne-zaman-tutulur--2782183.Jpeg


Üç Ayları Karşılama Orucu Nasıl Tutulur?

Üç ayları karşılama orucunun Perşembe ve Cuma günü birlikte tutmak doğru olacaktır. Sadece bir güç oruç tutma imkânı olan kişilerin ise Perşembe günü oruç tutmaları doğru olur. İmam Kurtubi’ye göre gece önce, gündüz ise sonra gelmektedir. Bu durum alışkanlık haline getirilmediği sürece Cuma günü de kandil için oruç tutulabilir. Hz. Nuh’un Recep ayında gemiye bindiği ve bu günü oruçla geçirdiği dair çeşitli rivayetlerde bulunmaktadır.

Recep Ayı Orucu Ne Zaman Tutulur?

İbn Abbas’ın sözlerine göre, peygamber efendimizin bu ayda oruç tuttuğu bilinmektedir. Orucu hiç bırakmayacağı dahi zannedilmiştir. Bazen de Recep ayında oruca o kadar çok ara verirmiş ki hiç tutmayacağı sanılırmış. Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle haber verirdi: “Allah’ım Recep, Şaban’ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır.”

Rahmet Yağan Geceler

Rabbin rahmeti her daim olsa da olsa Kadir gecesinin bin geceye denk olması gibi bazı günlerde daha rahmetlidir. Bu geceler;
- Kurban Bayramı'nın gecesi

- Ramazan Bayramı'nın gecesi

- Şaban ayının 15. gecesi (Beraat Kandili gecesi)

- Recep ayının ilk perşembe gecesi (Regaip Kandili gecesi)

Diğer Kandiller

2017 yılında sırasıyla gidecek olursak Regaip Kandili’nden sonra Miraç Kandili gelecektir. Miraç Kandili Pazar gününe denk gelmektedir. 23 Nisan 2017 Pazar gününün gecesinde peygamber efendimiz göğe yükselerek, dönüşünde Müslümanlara namazı hediye etmiştir.
Berat Kandili ise 10 Mayıs 2017 Çarşamba gününe denk gelir. Berat Kandili'nden iki hafta sonra 27 Mayıs Cumartesi günü ise Ramazan ayı başlamaktadır. Bu nedenle de ilk oruç 26 Mayıs Cuma gecesi kalkılarak tutulmaya başlanacaktır.

İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi ise oruç tutulması gereken en önemli gündür. Bu yıl Kadir Gecesi 21 Haziran 2017 tarihine denk gelmektedir. Kadir Gecesi’nde kılınan namazın bir ömre bedel olduğu söylenirken, hiçbir duanın da geri çevrilmediği söylenir. Kur'an-ı Kerim Kadir Gecesi’nin olduğu ayda indirilmiştir.
 
Üst