Bu konuyu okuyanlar

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Öncelikle Selamun Aleyküm Gençler
Sorunum PC'me 2gb tan fazla ram takamıyorum

Sistem özelliklerim
- Intel Xeon E3 1245
- Gigabyte GA-H61M-S2PV Rev 2.1
- MSI RX 460 2GB

Olay şöyle gerçekleşti
benim 2x4Gb Ripjaws X ramım var dı.

Sonrasında pc nin soğutucusunu değiştirdim ve garip garip görüntü gelmeme, yeniden başlama tarzı garip garip sorunlar ile karşılaştım.

Anakartı Değiştireceğim sırada sorunun ram lerde olduğunu farkettim ve kingston 2gb ram taktım çalıştı sistem.
aynı zamanda burada 4GB kingston ram - Şuan takılı 2gb ramın aynısından - 16gb GSKill durumu bilinmeyen bir ram var.

gariptir ki hiçbiri çalışmadı. sadece 2gb lık kingston lar çalıştı ama ayrı ayrı takınca çalıştı onlarda.

yani hiçbir şekilde 2gb ramın üstüne çıkamamaya başladım nedeni nedir?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
garantisi varsa servise ver gerçi çatlak anakartın işi biter yeni al.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Öncelikle Selamun Aleyküm Gençler
Sorunum PC'me 2gb tan fazla ram takamıyorum

Sistem özelliklerim
- Intel Xeon E3 1245
- Gigabyte GA-H61M-S2PV Rev 2.1
- MSI RX 460 2GB

Olay şöyle gerçekleşti
benim 2x4Gb Ripjaws X ramım var dı.

Sonrasında pc nin soğutucusunu değiştirdim ve garip garip görüntü gelmeme, yeniden başlama tarzı garip garip sorunlar ile karşılaştım.

Anakartı Değiştireceğim sırada sorunun ram lerde olduğunu farkettim ve kingston 2gb ram taktım çalıştı sistem.
aynı zamanda burada 4GB kingston ram - Şuan takılı 2gb ramın aynısından - 16gb GSKill durumu bilinmeyen bir ram var.

gariptir ki hiçbiri çalışmadı. sadece 2gb lık kingston lar çalıştı ama ayrı ayrı takınca çalıştı onlarda.

yani hiçbir şekilde 2gb ramın üstüne çıkamamaya başladım nedeni nedir?
Merhaba,
Ramler birbiri ile uyumlu değilse bu sorun olabilir. CL değerleri ve Mhz değerleri aynı mıydı? Bir de ram slotlarında sorun olabilir. Bazen görüp bazen görmeyebilir.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Merhaba,
Ramler birbiri ile uyumlu değilse bu sorun olabilir. CL değerleri ve Mhz değerleri aynı mıydı? Bir de ram slotlarında sorun olabilir. Bazen görüp bazen görmeyebilir.
https://forum.shiftdelete.net/threads/anakart-bir-anda-ram-secmeye-basladi.567423/#post-4592707

ben meseleyi yanlış anlamışım. meseleyi daha doğru bir şekilde yazdım buraya. sorunum tam olarak bu. sorduğunuz sorunun cevabıda ve daha birçok detay konuda yazıyor