[26 Ağustos] Tarihte Bugün

Bu konuyu okuyanlar

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Tarihte bugün, 26 Ağustos'ta yaşanan bazı olaylar:

1071 - Sultan Alparslan komutasındaki Selçuklu orduları Malazgirt'te Bizans ordularını yendi. Malazgirt zaferi Türkler'e Anadolu'nun kapısını açtı.
1895 - Yeni Asır Gazetesi yayın hayatına başladı.
1920 - Amerika Birleşik Devletleri'nde kadınlara oy kullanma hakkı Anayasal güvenceye kavuştu.
1922 - Büyük Taarruz başladı. Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa harekatı bizzat Afyonkarahisar yakınlarındaki Kocatepe'den idare ediyordu.

Var mı eklemek isteyen?​

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
1936 - İlk sesli televizyon gösterimi, BBC kanalından yapıldı.
1936 - Birleşik Krallık, -Süveyş Kanalı dışında- Mısır'a bağımsızlığını verdi.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Ben zannediyordum dünya da kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk türkiye cumhuriyeti verdi...

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir. Vikipedi

1920 - Amerika Birleşik Devletleri'nde kadınlara oy kullanma hakkı Anayasal güvenceye kavuştu.

Şimdi bu nasil oluyor ??

• Beğen
Reactions: BHA

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ben zannediyordum dünya da kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk türkiye cumhuriyeti verdi...

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir. Vikipedi

Şimdi bu nasil oluyor ??

Şöyle bir incelemeni isterim, 18.yy'dan itibaren bir çok devlette bu izin kadınlara verilmişti.