2500-3000 TL Oyun Bilgisayarı Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

orçotüsi5

Asistan
Reaksiyon puanı
1
dostum 2 amd 3 intel işlemci testleri var ve amd hepsinin gerisinde? en başta izlemedik açıklamada bir karşılaştırma yazmadığı için ama baktım sonra.
zaten bizim dediğimizin aksini söylemiyor?

http://www.anandtech.com/bench/Product/701?vs=434 8150 vs 3570k
http://www.anandtech.com/bench/Product/288?vs=434 8150 vs 2500k

siz nerde o derece ivy brigde kullandınız bilmiyorum ama bizim kullandığımız hiç bir ivy bridge sistemde ısınma vs sorunu olmadı..

bende amd kullanıorum evimde fiyat performans olarak evet amd kurulur ama 8150 almaya gerek yok bile 6100 yeterlidir. fiyat yuksekse 8120 alınır.. ama 3000tl sisteme i5 3570k yada i7 3770k almamak şapşallık olur be arkadaşım

fiyat performansında bir limiti var
arkadaşım ben video yayınlıyorum bunu izleyin diyorum bunun karşısında yapılan video izlenmiyor sanki ortada bir video yokmuş gibi aynı laflar tekrar ediliyor birde üstüne test sonuçları yayınlanıyor

arkadaşım boşuna test sonucu yayınlama test sonucu hiçbir şeyin göstergesi değil benim paylaştığım videoyu izleyin testlerle intel amd`ye %50 fark atıyor ancak oyun karşılaştırmasına geçildiğinde bütün oyunlarda 200 dolarlık 1200 dolalık işlemci arasında sadece 1-2 fps var

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar peki bu sistem kaç watt la çalışır rahat bir şekilde ?

overlock vs yapılmayacaksa 600w da yeterlidir. geleceğe dönük bir şey için 650-700w olabılır. ama i5 3570k hayli hayli yeter i7 ye gerek yok bence

neyse arkadaş ya tartışmaya gerek yok,sen sistemini yazarsın ben yazaarım o yazar nedenini yazarız, almak isteyenın hangısı aklına yatarsa onu alır.

Bu arada alan arkadaş SSD alırsa bütçeyi biraz kısarak 8120 işlemcili bir sistem kurabılır.. Hız konusunda hiç bir problemi olmayacak çünkü. Ben kimseyi etkilemiyorum ama param olsaydı 3000 TL gtx670 kartla bırlıkte i5 3570k kurardım. alan arkadaş hangisinide alacaksa ikiside iyi işlemcidir hayırlı olsun şimdiden

SurqeoN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
overlock vs yapılmayacaksa 600w da yeterlidir. geleceğe dönük bir şey için 650-700w olabılır. ama i5 3570k hayli hayli yeter i7 ye gerek yok bence

neyse arkadaş ya tartışmaya gerek yok,sen sistemini yazarsın ben yazaarım o yazar nedenini yazarız, almak isteyenın hangısı aklına yatarsa onu alır.

Bu arada alan arkadaş SSD alırsa bütçeyi biraz kısarak 8120 işlemcili bir sistem kurabılır.. Hız konusunda hiç bir problemi olmayacak çünkü. Ben kimseyi etkilemiyorum ama param olsaydı 3000 TL gtx670 kartla bırlıkte i5 3570k kurardım. alan arkadaş hangisinide alacaksa ikiside iyi işlemcidir hayırlı olsun şimdiden

Hocam i7 ile i5 arasında 200 liralık bir fark söz konusu.Sizce buna değer mi i7 almak ? Dediğiniz 8120 işlemci nedir peki ? Ben bu bilgisayarı bir kez alacağım ve beni 5 -6 yıl rahat götürmeli.

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Hocam i7 ile i5 arasında 200 liralık bir fark söz konusu.Sizce buna değer mi i7 almak ? Dediğiniz 8120 işlemci nedir peki ? Ben bu bilgisayarı bir kez alacağım ve beni 5 -6 yıl rahat götürmeli.

hocam arkadaşın söylediği AMD FX 8150 bulldozer işlemcinin bir alt modeli 8120.. onu almak yerine onuda alabılırsın dedim. o zaman butcen epey düşecek. paran cebınde kalıcak SSD ile hiç bir hız sorunu felan görmezsin zaten. Ama benim 3000tl bütçem olsa i5 alırdım 3570 ve 3570k modelleri var i5 in.. sonun "k" kazan modeller hız aşırtma yani overclock yapılan modellerdir. İyi bir soğutucu ile 3570k alarak ilerde yazılımlarla basit şekilde yada destek alarak overclock yaparak hızı yukseltebılırsınız.

i7 ve i5 arasından i5 3570k öneririm. Sizi yıllarca memnun edecek işlemcidir. 2013 ü beklerim derseniz intelin 4. nesil işlemcileride çıkacak. şayet ben onları bekliyorum

http://www.teknobiyotik.com/akilli-pc-sihirbazi.html?kayitid=6254

seninle hemen hemen aynı bütçe isteyen bi arkadaşa bu sistemi kurmuştum. [MENTION=156934]SurqeoN[/MENTION]
monitorun en az 21.5" olsun.. full hd olmasını istiyorsan. mumkunse IPS panelli

SurqeoN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım teşekkürler üstad monitör tavsiyeleriniz var mı ?

MertKARA

Asistan
Reaksiyon puanı
0

*Alıntıdır

Başka bir forumda gezerken görmüştüm işine yarayabilir.

orçotüsi5

Asistan
Reaksiyon puanı
1

arkadaşım size o kadar anlattık hadi sadece kuru kuru ağzımıza bakma diye kanıtlarını da sundum ama hala i5 mi yoksa i7 diye soruyorsunuz

benim sunduğum kanıtlara cevap vermek isterken cevap vermekten kaçanların kurukuruya yazdıkları palavralara bakıyorsunuz

intel ile amd 1 sene arayla kurulmuş köklü firmalar ancak amd kullanıcıya önem verirken intel sadece satışa odaklanmış açgözlülüğün kitabını yazan bir firmadır öyleki bilgisayar firmaları ile yasadışı yöntemlerle amd satışını engeleme girişimleri mahkemde ortaya çıktığından yasalara başı belaya girmiştir

intelfanlar inteli çok sevdiklerini zannederler ancak bu; "o pahalı olduğuna göre herhalde iyidir" önyargısına dayanan taraftar sevgisinden öte birşey değildir

intelfanlar ise neden inteli seviyorlar çünkü intel para gücü ile ülkemize girdiğinden millet işlemciyle ilk intel ile tanıştı, bu kişiler aslen donanımdan anlamadıklarından sadece test sonuçlarını kanıt olarak görüyorlar

ve ayrıca bizim milletin ön yargısına göre birşey pahalı ve popülerse o en iyisidir

ki işin aslı hiç öyle değil amd`nin dörtyüz küsür tl ile satın alacağın işlemci ile en pahalı i7 işlemciye eş değer performans elde edersiniz amd sayesinde artan parayı ekran kartına ilave et ayrıca amd 32 nm olmasına rağmen intelden çok daha serin çalışmakta

ayrıca hollywood filmlerinde animason yapacağında her filminde ortalama olarak işlemlerin %95`inde amd kullanır %5`inde intel kullanır amd işlemcileri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz

daha çok yazılır intel`de daha çok skandal ve rezalet var ama ben yazacağımı yazdım bundan sonrası sizin sorumluluğunuzda eğer i5 işlemci alırsanız fx 6100 düzeyinde bir işlemci satın alırsınız eğer i7 işlemci alırsanız 8150 gerisinde kalan bir işlemci alırsınız

8150 veya 8350 düzeyinde i7 işlemciye de sizin paranız yetmez çünkü tek başına bu işlemci 2500 tl fiyata satılıyor üstüne 8150 işlemci karşısında kayda değer bir hız farkı sunamıyor ama siz 1-2 fps fark benim için önemlidir bu uğurda 2500 tl parayı öderim üstüne 500 tl-2000tl`ye anakartını satın alırım ısınsın razıyım diyorsanız buyrun (işlemci güncelemek istediğinde istediğin kadar çalışıyor olsun intel`in o anakartı çöpe attırmak zorunda bırakacağını da bil):

http://www.vatanbilgisayar.com/CPU ...bellek-islemci/productdetails.aspx?I_ID=63034

işin özü eğer intel tercih ederseniz gereksiz yere pahalı ve ısınma sorunu olan performansta amd ile aynı performansı verebilen işlemciye paranızı kaptırarak zarar etmiş olursunuz

hala ve hala intel diyorsanız siz bilirsiniz bir insana 10 defa o kapıyı açma kova kafana düşecek diye uyarıp ta uyarılan o kişi duyduğu halde hala kapıyı açıp kova kafasına düşme durumunda suç kova kafasına geçmiş olandadır

saygılarımla

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
İşlemci tavsiyem i7 3770. 200 lira daha veriyorsun 120 Watt yakan işlemciden kat kat daha performans alıyorsun, hem de sadece 77 Watt ile. Performanslı az ısınıyor ve bu sayede seni uzun yıllar götürüyor. Ben Core2Duo 8400 almıştım vakti zamanında o da öyle bir işlemciydi, sadece ekran kartını değiştirdim 1 sene olmadı Full 1680x1050 NFS shift 2'yi takılmadan oynadım. 1 ay önce de 3770 aldım. Core 2 Duo'yu kardeşime verecem, onu da 2 sene götürür. Yani diyeceğim 200 lira fazla verirsin, elektrikten tasarrruf edersin, ısınmaz üstüne de uzun süre götürür işlemci yenilemek zorunda kalmazsın. Intel sevmiyorum ama düşük güç üst seviye işlemcisi oldu mecburen kaçırmayacaksın ;) Pişman etmiyor. Hele ki o kada para veririm diyorsan kesin i7 3770

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Arkadaş sistem tavsiyesi isterken AMD / Intel savaşına döndürmüşsünüz başlığı. Gidin Intel mi AMD mi diye başlık açın. Bu memlekette hiç insanlar en ufak konuda bile iki gruba ayrılıp bir birine terslemeyecek ve yalan söylemekle itham etmeyecek.
AMD kullanan Intel kullanmadan konuşuyor, Intel kullanan AMD kullanmadan konuşuyor. Bir kere bile olsa "bak bunu bilmiyorum belki iyi olabilir iyice araştırmak lazım" gibi cümle kurarak daha iyi sonuca ulaşmaya çalışsak? Tartışmaların illa kavga gürültü ile mi olması gerekiyor?

89724426.jpg

Arkadaşım sen de ekran görüntüsü almayı bilmiyorsun, forumun yukarsında "Hoşgeldin raxetul" gibi yazıyor ya, pencereyi küçültüp orası görünecek şekilde saatin yakınına getireceksin, sonra da yanına sistem özelliklerini, hepsi görünecek şekilde ekran görüntüsü alacaksın, hatta windows kullanıcı adını da gösteren bir pencere daha aç. Olmuyor böyle...

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Arkadaş sistem tavsiyesi isterken AMD / Intel savaşına döndürmüşsünüz başlığı. Gidin Intel mi AMD mi diye başlık açın. Bu memlekette hiç insanlar en ufak konuda bile iki gruba ayrılıp bir birine terslemeyecek ve yalan söylemekle itham etmeyecek.
AMD kullanan Intel kullanmadan konuşuyor, Intel kullanan AMD kullanmadan konuşuyor. Bir kere bile olsa "bak bunu bilmiyorum belki iyi olabilir iyice araştırmak lazım" gibi cümle kurarak daha iyi sonuca ulaşmaya çalışsak? Tartışmaların illa kavga gürültü ile mi olması gerekiyor?

Arkadaşım sen de ekran görüntüsü almayı bilmiyorsun, forumun yukarsında "Hoşgeldin raxetul" gibi yazıyor ya, pencereyi küçültüp orası görünecek şekilde saatin yakınına getireceksin, sonra da yanına sistem özelliklerini, hepsi görünecek şekilde ekran görüntüsü alacaksın, hatta windows kullanıcı adını da gösteren bir pencere daha aç. Olmuyor böyle...

arkadaşım ben bişey tartışmıyorumki en başta yazılanları okursan görürsün benim önerim intel, kullandım test ettim beğendim diorum adam onada inanmıyor zaten. benı ilgilendirmiyor o videodaki inceleme. gördüğümü bilirim ben. ayrıca ben amd kullanıyorum yani. 1000-1500 sistem isteseler amd derim diyorum ama 3000tl sistem kurucam diyorsa intel öneririm. para benim değil beni ilgilendirmez ne alacağı. fikrimizi söyleyelim susalım diyorum sabahtan beri

volkanv.jpg

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
konu amd-intel savaşına dönmüş gene...

eğer oyun sistemi toplanıyorsa öncelik işlemci değil, ekran kartıdır. bütçede öncelik ekran kartına ayrılmalıdır. 2500-3000 lira bütçe ile GTX 670 veya 680 alınmalıdır. bence 670 yeterlidir.

kalan apraya i5 3570K veya i7 3770K arasından tercih yapılmalı. bu da bütçeye kalmış. iki işlemcinin oyunlarda performansı yakındır.

http://www.anandtech.com/bench/Product/701?vs=551#

oyunlarda birkaç fps fark eder. sadece oyun içinse i7 işlemciye para vermeye gerek yoktur.

amd işlemcilerse daha düşük bütçeli, fiyat/perf sistemlerde tercih edilmelidir. 1500-2000 lira gibi...

anakartsa Z77 çipsetli 250-300 liralık bir model yeterlidir. MSI Z77A-G43 gibi...

ramlerin 1600 mhz olması kafidir. zaten daha yukarısını işlemciler desteklemez. (amd fx işlemciler 1866 mhz destekler)

gerisi kullanıcıya kalmış. ssd alıp almamak, hdd modeli, kasa... bunlar kişisel zevk ve beklenti meselesi...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
arkadaşım ben bişey tartışmıyorumki en başta yazılanları okursan görürsün benim önerim intel, kullandım test ettim beğendim diorum adam onada inanmıyor zaten. benı ilgilendirmiyor o videodaki inceleme. gördüğümü bilirim ben. ayrıca ben amd kullanıyorum yani. 1000-1500 sistem isteseler amd derim diyorum ama 3000tl sistem kurucam diyorsa intel öneririm. para benim değil beni ilgilendirmez ne alacağı. fikrimizi söyleyelim susalım diyorum sabahtan beri

volkanv.jpg

Ben şaka yaptım yahu, diğer arkadaşın atarlanarak cevap vermesi yüzünden öyle dedim. Herkesin kendince nedenleri vardır tavsiye etmek için. Ama bir başkasının tavsiyesine seviyeye aşan şekilde ters çıkmak hoş olmuyor. Sen de öyle yapmamışsın. Ben önce güvenirim, senin ilk ekran görüntünün sana ait olduğu adım gibi belli, arkadaşın seni yalancı ya da kendine ait olmayan ekran görüntüsünü paylaşmak ile itham etmesi hiç doğru değil. Hiç kimse de kullanmadığı sistem hakkında yorum yapmamalı, ben bu kadarını biliyorum diyerek orada durmalı. Bu tabi bunca sene AMD de kullandım Intel de kullandım Intel daha iyi demek de değil. Olur, çıkar bir tane işlemci modeli, istisna gibi kaideyi bozabilir pekala. Ben diyeceğimi kendimce dedim.

Kendi haklılığını başkasının haksızlığını kanıtlayarak öne çıkarmak isteyen kaybeder.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
[MENTION=106311]orçotüsi5[/MENTION] sen kendini ne zannediyorsun?

buraya gelip insanları suçlamaya, dalga geçmeye hakkın yok. bu bir...

burası bir forum. kimse kimseye birşey ispatlamak zorunda değil. herkes fikrini söyler. isteryen kaale alır; isteyen almaz.

suçladığın, dalga geçtiğin üyeler, daha önce hangi işlemcileri önermişler; millete fanboy demeden önce bunu bir araştır. eski konulara gir bir bak. tabi zahmet olmazsa!..

senin mesaj sayının kaç katı sistem önerisinde bulunmuş kişilerle muhatab olurken dikkatli ol. önce saygı göstermeyi öğren.

orçotüsi5

Asistan
Reaksiyon puanı
1
az önce bana hemen uyarı geldi donanım haber sitesini eklenmesine (evet onca site içersinden birtek donanım haber sitesi) müsade edilmiyormuş

buyrun bende pclabs sitesinden sunuyorum o halde

interneti kotalı olanlar için açıklama yapayım 140 dolarlık amd işlemci i7 3770k işlemciye bütün testlerde fark atıyor!

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
@orçotüsi5 sen kendini ne zannediyorsun?

buraya gelip insanları suçlamaya, dalga geçmeye hakkın yok. bu bir...

burası bir forum. kimse kimseye birşey ispatlamak zorunda değil. herkes fikrini söyler. isteryen kaale alır; isteyen almaz.

suçladığın, dalga geçtiğin üyeler, daha önce hangi işlemcileri önermişler; millete fanboy demeden önce bunu bir araştır. eski konulara gir bir bak. tabi zahmet olmazsa!..

senin mesaj sayının kaç katı sistem önerisinde bulunmuş kişilerle muhatab olurken dikkatli ol. önce saygı göstermeyi öğren.

bora kardeşim daha önceki mesajlarını görmedim ama bu model arkadaşlara verilen en güzel cvp cvp vermemek olacaktır.. verecek cevabınız olmadığı için cvp veremezsinizde ondan diyerek bir süre kendisini oyalar ,sonra susar gider. artık ben muhattap olmuyorum.. Yazdığı teste amd "APU" nun grafik testlerinde ( arkadaş genel oyun performansı sanıyor o testi) HD 7660D performansını öne çıkarmışlar.

orçotüsi5

Asistan
Reaksiyon puanı
1

volkanv.jpg

madem bu mesaj silinmemiş bana da cevap hakkı doğar

kardeşim ben sana kanıtı ile gösteriyorum sizde kafanıza göre bence değil demenizi kanıttan saymaya çalışıyorsunuz af buyrun da; biz neden sizin kuru kuruya ağzınıza bakalım?

ben kanıt sununca başka yerin yaptığı test beni ilgilendrirmez diyorsunuz ama kendinizin bizzat başka siteden test sonuçları yayınlayor o zaman bunu kanıttan sayıyorsunuz

haa şimdi gelelim sizin amd kullandığınız iddiasına:

copy paste yaptıktan yaklaşık değil tam 20 dakika sonra siteye eklemişsiniz copy paste ediş saati 00:14 sitede yayınlama 00:34

yani göz göre göre kanıtları görmezden gelmeye çalışıyorsunuz

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
madem bu mesaj silinmemiş bana da cevap hakkı doğar

kardeşim ben sana kanıtı ile gösteriyorum sizde kafanıza göre bence değil demenizi kanıttan saymaya çalışıyorsunuz af buyrun da; biz neden sizin kuru kuruya ağzınıza bakalım?

ben kanıt sununca başka yerin yaptığı test beni ilgilendrirmez diyorsunuz ama kendinizin bizzat başka siteden test sonuçları yayınlayor o zaman bunu kanıttan sayıyorsunuz

haa şimdi gelelim sizin amd kullandığınız iddiasına:

copy paste yaptıktan yaklaşık değil tam 20 dakika sonra siteye eklemişsiniz copy paste ediş saati 00:14 sitede yayınlama 00:34

yani göz göre göre kanıtları görmezden gelmeye çalışıyorsunuz

20dk geç yazdığım için hesapmı vermem gerekiyordu , vurguladığınız noktayı kaçırmışım?

ben hiç birşey kanıtlama çabasında değilim. Benim 1000-2000TL sistemlere önereceğim sistem AMD, 2000 üstü sistemlere önereceğim sistem inteldir.. Bana tavsiye soranlarada kendim alıyormuş gıbı benım bu butcem varsa intel alırım derim ki öle olacağı için..

Artık uzatmayalım bu konuyu. En son yolladığın testler dahil hepsi dahice kanıtlanmış testler,kabul ediyorum amd bir numara. baştan sona kadarda sen haklısın. eli öpülecek adamsın. 10 numarasın.

bu mesajımdada bir şey iddaa etmiyorum,cvp yazmada uazamasın artık, ben senin fikrini kabul ettim tamam?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
20dk geç yazdığım için hesapmı vermem gerekiyordu , vurguladığınız noktayı kaçırmışım?

ben hiç birşey kanıtlama çabasında değilim. Benim 1000-2000TL sistemlere önereceğim sistem AMD, 2000 üstü sistemlere önereceğim sistem inteldir.. Bana tavsiye soranlarada kendim alıyormuş gıbı benım bu butcem varsa intel alırım derim ki öle olacağı için..

Artık uzatmayalım bu konuyu. En son yolladığın testler dahil hepsi dahice kanıtlanmış testler,kabul ediyorum amd bir numara. baştan sona kadarda sen haklısın. eli öpülecek adamsın. 10 numarasın.

bu mesajımdada bir şey iddaa etmiyorum,cvp yazmada uazamasın artık, ben senin fikrini kabul ettim tamam?

adam sana diyor ki; başkasını ekranını kendi ekranın gibi göstermişsin! yani amd kullanıcı değilsin kapiş!

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
"SurqeoN" konu epey karışmış. Ben uzun süre alacağım sistem için birçok sitede araştırma yaptım. Sonunda gördüm ki "rtsbora" ve sonrasında "Black" bu konuda yeterince bilgiye ve tecrübeye sahipler. Onların tavsiyeleri doğrultusunda bir sistem topladım(AMD fx6100, HD7850, 8 gb ram vs.). Onların tavsiyelerine güvenebilirsin. Kişisel fikrim, işlemci ve ekran kartı pahalı oldukları ve işlemciye göre anakart alacağın için değişmesi zor parçalar. Ve tüm uygulamalarda performansı doğrudan etkiliyorlar. Bu yüzden bütçene göre iyi bir işlemci -tavsiyem İntel i5 3570k- ve iyi bir ekran kartı -tavsiyem GTX660 veya 670- almalısın. Kafanı fazla karıştırma. Ben çok karıştırdım kendi kafamı. Şimdi aldım ve çok memnunum. Ayrıca Vatan bilgisayarın hafta sonları yaptığı %25 indirimle tüm parçaları almanı tavsiye ederim. Piyasada en ucuza ordan alabilmiştim ben bilgisayarı. Adamlar sistemi kurup bana teslim ettiler. Kendim windows 7 kurdum. Şimdiden hayırlı olsun:)

Ayrıca İntel-AMD tartışması çok gereksiz bence. Şuan AMD den memnunum ancak bütçem daha yüksek olsaydı İntel alırdım.