24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun.

cn_FIOJ3.jpg

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebekken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeyi, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.

İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Çocuğun bu döneminde ihtiyaç duyduğu eğitimin, ancak okulda ve öğretmen kılavuzluğunda sistemli bir eğitimle olacağı somut olarak ortaya çıkmıştır. Okulun ve öğretmenin devreye girmesiyle ailenin de bu konuda sorunu çözülür.

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.

Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanda da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdur. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve onları yaşama hazırlayan kimsedir. Öğretmenler Günü’nün amacı; öğretmenin toplumdaki yeri, rolü, önemi ve değerini anlamak, öğretmeni bulunması gereken yüce yerine oturtmaktır. Öğretmenler arasındaki bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte Öğretmenler Günü, bu fedakâr öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.

Google 24 Kasım 2015

Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi

Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.

8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.

Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

MEB

[video=youtube;LE-XeOUFKqs]https://www.youtube.com/watch?v=LE-XeOUFKqs[/video]

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Tum ogretmenlerin ogretmenler gunu kutlu olsun. :) [MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION] ogretmenler gunun kutlu olsun hocam :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Vatanını milletini seven ve Atatürk'ün gösterdiği yolda genç nesiller yetiştirmek çabalayan tüm öğretmenlerin "Öğretmeler Günü" kutlu olsun...

S

SDN Anonim 1

SDN Okuru
"Öğretmenler toplumun en özverili ve en saygı değer öğeleridir".
Başta, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin, öğretmenler günü kutlu olsun.

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
[MENTION=74670]mazruf[/MENTION] hocam, [MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION] hocam, öğretmenler gününüz kutlu olsun :)

Forumda var mı başka öğretmenimiz :)

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Ögretmenler gününüz kutlu olsun. Allah hicbir zaman ögretmenlerimizin eksikligini hissettirmesin. Iyi ki varsiniz :)

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Tüm meslektaşlarımın öğretmenler günü kutlu olsun :)

theBUBY

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben de tüm meslektaşlarımın öğretmenler Gününü kutlarım.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
[video=youtube;LE-XeOUFKqs]https://www.youtube.com/watch?v=LE-XeOUFKqs[/video]

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Tüm öğretmenlerimin öğretmenler günü kutlu olsun.