24 Aylık ADSL Abonesi Olmayın!

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,166
Okurlarımızı uyarıyoruz. Daha sonra pişman olmak istemiyorsanız, 24 aylık sözleşmelerden uzak durun. Yakında, güzel haberler geliyor. İşte detaylar.

Şu sıralar evinize veya iş yerinize ADSL bağlantısı almayı düşünüyorsanız ya da daha önceden faydalandığınız kampanya sona erdiyse, aboneliğinizi başlatırken ve yenilerken size sunulan seçeneklere çok dikkat etmelisiniz. Seçenekler arasında 24 aylık abonelik karşılığında sizlerle paylaşılan indirimler, kesenize uygun gibi görünse de çok geçmeden, hatta yaz aylarında pişman olabilirsiniz. Çünkü kısa zamanda yer yerinden oynayacak ve kullanıcılar tarafında olan çok daha uygun tarife seçenekleri gelecek.

1049520_telecommunications1227913310.jpg

Bu nedenleri, adım adım açıklıyoruz...

Çıplak ADSL

www1227913888.jpg

Bu ismin, ilk olarak kimin tarafından literatüre geçirildiği bilinmiyor ama anlatılmak isteneni gayet iyi bir şekilde ortaya koyuyor. Eğer 24 aylık abonelik imzalarsanız, sadece ADSL değil, aynı zamanda telefon hattına da abone oluyorsunuz ve sabit ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Oysa çok yakında telefon hattı olmadan sadece internet için abone olabileceksiniz. Bu da her ay en az 15 YTL karda olacağınız anlamına geliyor.

ÖİV Fiyatlara Yansıyacak

1106018___network__1227913380.jpg

Ulaştırma Bakanlığı'nın açıkladığı vergi indirimi, kısa süre içerisinde fiyatlara da yansıyacak. Atılan bu adımın faturanıza etkisi de oldukça önemli sayılır. Hangi bağlantı seçeneğine abone olursanız olun, en faturanız bundan böyle %15 daha ucuz gelecek.

Alternatif Altyapılar Geliyor

uydu1227913419.jpg

Telefon hattına bağımlı olmaktan kurtaran alternatif internet bağlantı seçenekleri de gümbür gümbür gelmeye hazırlanıyor. Bunlar arasında ilk sırayı uydu alıyor. Tooway, bunlardan sadece biri. Telefon hattına gerek olmadan, dilediğiniz yerden bağlantı yapmanız mümkün olacak.
Şu sıralar, sınırlı sayıda bölgeye hizmet verebilen ve süper hızlı internet olarak adlandırılan alternatif bağlantı seçeneklerinin kullanılabileceği alanlar da giderek artacak. Turbonet, bu seçeneklere örnek olarak gösterilebilir.

3G İşin İçine Giriyor

cep1227913455.jpg

ADSL'in rakibi olarak görülmese de, aslına bakarsanız evde dizüstü bilgisayarında internet kullanmak isteyen birisi için ADSL yerine 3G desteği olan bir cep telefonu operatörü tercih etmek çok daha cazip olabilir. Dizüstü bilgisayarların satışının, masaüstü bilgisayarları geçtiği bir dönemde, cep telefonlarının sunacağı data kullanım paketleri, ADSL'den çok daha uygun gelebilir. Bu rakamları, en geç Haziran ayında öğrenmiş ve kullanmaya başlamış olacağız.

Abone Olun ama 24 Ay Değil!

kontrat1227913496.jpg

Okurlarımıza, internete abone olmamalarını değil, abone olurken seçenekleri çok iyi değerlendirmelerini öneriyoruz. İnternet bağlantı ihtiyacınızı karşılayın ancak çok uzun süreli abonelikler yerine dilediğiniz zaman kapatabileceğiniz seçeneklere yönelmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdierde, ya size sunulan 24 aylık seçenekleri kullanıp diğer kullanıcılara gıpta ile bakmak zorunda kalırsınız. Ya da sözleşmenize uymadığınız için ADSL operatörüne 24 aylık aboneliği iptal ettirmenin tazminatını ödeyerek cebinizi yakarsınız.

:: Sizin önerileriniz neler? Forumda paylaşalım.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

Nemesis

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Güzel bir makale olmuş yeni abone olacaklar için :)

Elbruz46

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
ve benim gibi geçti borun pazarı sür eşeği niğdeye durumu gibi :(
Yaw herhalde mevcut abonelerde de bir indirim yaparlar en azından vergi indirimlerini yansıtmak zorundalar...
eğer çok bariz fiyat farkları olursa bu iş mahkemelik olur ben 40- 45- ytl civarı kotalı kullanacağım elin adamı oradan 4 mb kotasız kullanacak benle aynı fiyata kavga çıkar :D

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kullandığımızın fiyatı ucuzlasın ona da razıyız.bu kota işide rekabet ortamı oluşunca son bulur inşallah.

haber gerçekten hepimizi doğrudan ilgilendirdiği için ve hepimzi aynı dertten muzdarip olduğumuz için çok ama çok iyi geldi.

bu imkanların en kısa zamanda hayata geçmesi dileğiyle...

afterdinner

Asistan
Reaksiyon puanı
2

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Çıplak ADSL Haberleri Türk Telekom Tekzip

TT Hakkında > Basın Bülteni altında yayınlandı

Gazetenizin 26 Kasım 2008 tarihli nüshasında yer alan “Telefonsuz ADSL geliyor” başlıklı haberde bazı eksik ve yanlış aktarılan hususlar bulunmaktadır. Bahse konu haberde yer alan ve Genel Müdürümüz tarafından kullanılmayan ifadelerin, gerçek duruma uygun olacak bir şekilde tarafınızca düzeltilmesini, Basın Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Ceza Kanunları gereği eser (yazı) sahibi, yayın sahibi, sorumlu müdür ve diğer ilgililer hakkında bu yasalardan kaynaklanan her türlü hukuki ve cezai dava ve talep haklarımız mahfuz kalmak kaydıyla, 5187 sayılı Basın Kanununun 14. maddesi gereğince Mahkemeye başvurmak zorunda kalmaksızın işbu cevap ve düzeltme yazısının gazetenizin yayınlanacak ilk sayısında, aynı sayfa ve sütunlarda ve aynı puntolarla aşağıda yer aldığı şekliyle aynen ve tamamen yayımlanmasını rica ederiz.

Gazetenizin 26 Kasım 2008 tarihli nüshasındaki haberde yer aldığının aksine, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany tarafından, Türk Telekom’un “müşteri şikâyetlerini dikkate alarak yakında ADSL aboneliğinde telefon hattı zorunluluğunu kaldıracağı” şeklinde bir açıklama hiçbir şekilde yapılmamıştır.

Dr. Paul Doany yaptığı açıklamada, elektronik haberleşme altyapısının ve bu kapsamda ADSL hizmetlerinin verildiği bakır veya fiber optik kablo ile diğer teçhizatlardan oluşan altyapı ve hatların çalışır durumda bulunması ve her an elektronik haberleşme imkânının sağlanması, bir başka deyişle, müşterilere tahsis edilen hattın sürekli kullanılabilir durumda tutulması ve söz konusu altyapı ve hat üzerinden ADSL hizmetinin verilmesi maliyetinin karşılanmasının esas olduğunu, bunun için de maliyet bazlı hesaplama yapılmasının şart olduğunu dile getirmiştir.

Türk Telekom’un “müşteri şikâyetlerini dikkate alarak yakında ADSL aboneliğinde telefon hattı zorunluluğunu kaldıracağı” şeklinde bir açıklama, Sayın Genel Müdürümüz tarafından yapılmamıştır.

Nitekim ADSL, hizmetin doğası gereği, teknik olarak bakır ya da fiber optik kablo ve ilgili cihazlardan oluşan fiziki bir altyapı üzerinden verileceğinden, fiziksel altyapı üzerinden verilen bu hizmetin bir maliyetinin olması da doğaldır. Zira, her halükarda ADSL hizmetinin verilmesi için bir hattın eve kadar götürülmesi gerekir. Dolayısıyla, bu altyapının sağlanarak hizmetin verilmesinin, Türk Telekom veya hizmeti sunan Internet Servis Sağlayıcıya bir maliyeti vardır. Doğal olarak da verilen hizmet karşılığında Türk Telekom, Internet Servis Sağlayıcı ya da diğer işletmeciler bu maliyeti müşterilerine yansıtacaktır.

Buna göre, ADSL aboneliğinin telefon hattına sahip olmadan da verilmesine yönelik herhangi bir çalışma ya da değerlendirmemiz mevcut değildir. Şu an itibariyle ilgili mevzuat çerçevesinde böyle bir çalışma ya da değerlendirme yapılması da mümkün bulunmamaktadır. Zira, telekomünikasyon sektörü mevzuatı da Sn. Genel Müdürümüzün de ifade ettiği gibi, hizmetlerin maliyet bazlı ücretlendirmesini zorunlu kılmaktadır.

Bu bağlamda da ADSL hizmetinin verilmesi de, ADSL hizmetinin doğası gereği, bir bakır ya da fiber optik kablonun varlığını ve işletilmesini; dolayısıyla da tüketicinin sabit hatta sahip olmak suretiyle ADSL hizmetinin verildiği altyapıdan kaynaklanan maliyetleri karşılamasını gerekli kılmaktadır.

Saygılarımızla,
Türk Telekomünikasyon A.Ş.

not:bizi boş yere mi heveslendirdiler şimdi?

haberin kaynağı sağlam mıdır hakkı bey kardeşim?

michuozawa

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
493
24 aylık kullanıcılara da yapılacak olan indirimlerden faydalanması gerekir.Böyle bir saçmalık yapamazlar heralde :/

say55

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben biri.com.tr den aldım 24 aylık sözleşme yok istediğinz zaman ital edebilirsin dediler.Ben beğendim hizmetlerini bi arıza oldugunda hemen hallediyorlar.Ve faturada sürekli indirim yapıyor.5-10 ytl gibi. Koç birde kendi altyapısını kurarsa işler baya karışacak gibi...

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Benim Şubat'ta bitiyor 2 sene yeni aboneler için güzel bir yazı olmuş

laztopak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benim 24 ay sözleşmem 2009 haziranda bitiyor... TTnet ya indirim yapar yada quiknet e fiber optik hatta geçerim :icon_::icon_:

WaterBoy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bilgi verme açısından çok güzel bir yazı.

Ben geçen sene düştüm bu 24 ay oyununa neyseki haziranda bitiyor.Umarım o zamana kadar uydunet yaygınlaşır ve bende uydunete geçerim.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
atı alan üsküdarı geçti bile :D

Ceo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı olay sadece TTNet'te hakim değil.Sol'de ve diğer internet sunucularındada var.Ve TTnette şu olay çok üzücü.Eski aboneler devamli zararli, Yeni aboneler daima kar'da.

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Benim 3 yıl oldu ADSL abonesi olalı. Bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler. :D Yeni aboneler gerçektende dikkat etmeli. Şu anda abone olsam yazıda bahsedilmemiş ama mümkünse kablolu internet almaya çalışırım.

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
arkadaşlar ben,m bi müşterim ttnet te bilmem ne kordinatörü adamla sohbet etmiştik bundan 2-3 ay önce troyun anlattıklarının aynısını bana uzun uzun anlattı. Hatta bana iş teklifi yaptı. 2009 da telefon hattıyla bağımsız adsl hizmeti devreye girecek dedi. Yani her ne kadar yalanlasalarda çıplak adsl olayı doğru. Bakın görün. Adamlar 24 ay taahütlü hizmet satışlarında azalma olmasın diye yalanlıyorlar. görürsüz bak. ahanda buraya yazıyorum troyun anlattıkları doğru....

robinest

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Taahhütü kaldırmazlarsa yeni yılda TTnet in işin zor..

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Bilgi verme açısından çok güzel bir yazı.

Ben geçen sene düştüm bu 24 ay oyununa neyseki haziranda bitiyor.Umarım o zamana kadar uydunet yaygınlaşır ve bende uydunete geçerim.

aynı durumdayız benimde gözüm uydunet'in ustunde bana cok mantıklı gelıyor.:thumbup1:

crazyboys90001

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
32
ben de sırf bu yüzden şu anki 1 mbs sınırsız aboneliğimi koruyorum...2010 da indirim gelebilir 1 mbs sınırsızlara

Erdem-FB

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
28
24 aylık tahadüt olmasa peder şimdiye benim neti kapatırdı :D ama çok memlunum internetden smile

ZorhaK

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
259
24 ünde doluyor sözleşmem..Biraz hür gezeyim çok iyi bir kampanyaya katılabilirim yoksa beklemedeyim..

Neanderthal

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ben ilk başladığımda olmuştum ama 3 sene olucak nerdeyse bağımsız takılıyorum bayadır :)