Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,729
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,154
Puanları
113
Yaş
38
maxresdefault.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nda bir ilk gerçekleştirilerek çocukları sevindirdi. Sosyal paylaşım sitesinde ki hesabından paylaştığı 3 filmi çocukların beğenisine sundu.

Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarınca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla hazırlanan kısa filmler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sosyal paylaşım sitesi Youtube’deki hesabından yayımlandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığınca hazırlanan “Asker Ağabeyime Mektubumuz Var” isimli filmde miniklerin terörle mücadele eden askerlere yazdığı mektuplar konu alındı.

Filmde kapı kapı dolaşan çocuklar, arkadaşları tarafından askerlere yazılan mektupları topladıktan sonra bir araya geliyor. Mektupların bulunduğu çantalar, askeri üniforma giyen minikler tarafından taşınarak askeri birliğe getiriliyor.

Birliğe girişlerinde kapıdaki nöbetçileri asker selamıyla selamlayan çocuklar, helikopterin bulunduğu alana geçiyor. Uçuş ekibine “asker ağabeylerimize mektubumuz var.” diyen çocuklar, daha sonra ellerindeki çantaları askeri helikoptere bırakıyor. Bir çocuğun telsizden yaptığı “Görev tamamlandı” anonsunun ardından helikopter havalanıyor.

Film, “bizlere mektup göndererek güç ve moral veren çocuklarımıza teşekkür eder, tüm çocuklarımızın bayramını kutlarız” ifadeleriyle sona eriyor.

Sevgi evlerinde kalan çocuklar rol aldı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, “23 Nisan Denizde Bayram” filminde de bir çocuğun gördüğü rüya konu edildi.

Büyük önder Atatürk’ün, “Küçük hanımlar, küçük beyler, hepiniz, geleceğin bir gülü ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz.” sözleriyle başlayan film, resim yaparken uykuya dalan çocuğun gördüğü rüyayla devam ediyor.

Rüyasında gemi komutanı olan çocuk, kendisini denizci üniformasıyla Foça Deniz Üssü’nde buluyor. TCG Heybeliada Fırkateyni’ne çıkan çocuk, bir diğer minik tarafından çalınan silistrenin ardından güvertede askeri üniforma giyen diğer arkadaşlarını selamlıyor. Bu sırada, gemide görevli küçük bir kız tarafından “Komutan gemide” anonsu yapılıyor.

Telsizden geçen “Bismillah, halatlar fora” anonsunun ardından fırkateyn mavi sularda yol alıyor. Geminin kontrol ve komutasının çocuklar tarafından gerçekleştirildiği filmde, Dalaman Deniz Hava Üssü’nde çocukların görev alması da canlandırılıyor. Çanakkale denizaltısının personelinin de çocuklardan oluştuğu film, fırkateynin limana yanaşmasıyla sona eriyor.

Deniz Kuvvetleri Genel Sekreterliğince hazırlanan film kapsamında Foça, Dalaman ve Aksaz’daki üslerde çekim yapıldı. Sevgi evlerinde kalan 4-6 yaş grubu 88 çocuğun görev aldığı film için savaş gemisi, denizaltı, deniz karakol uçağı ve helikopterlerde gerçekleştirilen çekimler 9 gün sürdü.

Büyük hayaller cesaret ister

Hava Kuvvetleri Komutanlığınca hazırlanan “Büyük Hayaller Cesaret İster” isimli kısa film de 4. Ana Jet Üs Komutanlığında çekildi. “Deniz” isimli küçük kızın Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi Solotürk’ü uçurmaya yönelik hayalinin peşinden koşmasını konu alan filmde, kızın Solotürk’ün pilotuyla konuşmasına da yer veriliyor.

Fimde bakım ekibindeki çocukların yaptığı kontrollerin ardından Solotürk, pist başına geçiyor. Kontrol kulesindeki miniklerin verdiği iznin ardından gökyüzüyle buluşan F-16, gösterisini gerçekleştiriyor. Gösterinin kontrolü ise “Deniz” isimli kıza verilen ve senaryo gereği uçağı kontrol ettiği belirtilen kumanda tarafından gerçekleştiriliyor.

Film, kız çocuğunun sevinci ve “Büyük hayaller cesaret ister” sözleriyle sona eriyor.

23 Nisan Denizde Bayram | Deniz Kuvvetleri Komutanlığı


23 Nisan - Büyük Hayaller Cesaret İster | Hava Kuvvetleri Komutanlığı


23 Nisan - Asker Ağabeyime Mektubumuz Var | Kara Kuvvetleri Komutanlığı

 
Üst