Rehber 2023 yılında Hangi iPhone Alınır?

Bu konuyu okuyanlar

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Selamlar, bu rehberde 2023 yılında hangi iPhone alınır, hangi iPhone alınmaz, hangi telefon size ne vadeder ondan bahsedeceğim.

iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XR, XS XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max ,12 Pro, 12 Pro Max, 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri artık orjinal mağazada bulunmadığı için, çoğu satıcı 'kafadan fiyat koyalım, kime denk gelirse artık' kafasında olduğu için bu cihazlardan bahsetmeyeceğim.

iPhone SE2:

110000007422618.jpg

TSMC'nin 7nm üretim bandından geçirilen A13 Bionic'den güç alan, 1821 MAh bataryasına sahip olan, 4.8''lik 2020'de piyasaya sürülmüş minik canavar günümüz için her alanda fazlasıyla yeterli. Kamera anlamında XS ile çok rahat baş edebilen SE2, günümüzde uzun yıllar boyunca kullanıcısını üzmeden bir deneyim yaşatsa da 16.000 TL'yi hak etmiyor çünkü o fiyata SE3 var. Önümüzdeki günlerde durum ne olur meçhul ancak şu an kesinlikle herhangi bir alınabilirliği yok.

iPhone SE3:

download (2).jpg

İçerisinde TSMC üretimi, 5nm'lik A15 barındıran SE3'ün 2018 MAh batarya kapesitesi var. 4.8'' panele sahip küçük canavarın kamerasında A15 Bionic'in NPU (yapay zeka) geliştirilmeleri nedeniyle doğrudan gözle görülür iyileştirmeler var, gerek dinamik aralığı, gerek düşük ışık ve gün ışığı bakımından 2020'de ki modele göre ciddi bir üstünlük sağlıyor, batarya tarafında da A15'in artan verimliliği nedeniyle fark edilir iyileştirmeler var. Eğer ekranı gözden çıkarttıysanız, 16.000 TL'ye kesinlikle alınır. Belirttiğim gibi eğer ekranı, ultra geniş açıyı ve gece modunu gözden çıkarttıysanız kesinlikle o fiyat bandındaki iPhone 11'den daha mantıklı bir seçenek olur çünkü fazladan minimum 3 ana sürüm güncellemesi alacak.

iPhone 11:

iphone 11.jpg

İçerisinde A13 Bionic barındıran, 2019 yılında piyasaya sürülmüş olan, kamera anlamında S20 modelleriyle çok rahat rekabet edebilen iPhone 11'in, eğer Apple şu anki politikayla devam ederse 2 yıl güncelleme ömrü kaldı. 6.1'' boyuta rağmen 828p, 326 PPI, IPS LCD panel bulunduran iPhone 11, performans anlamında günümüzde kullanıcısını popüler uygulamalar yazılım desteğini kesene kadar memnun eder. Şu an eğer bir Apple ekosistemine sahipseniz, bütçeniz kısıtlıya ve SE3 gibi eski tasarıma sahip bir telefonu kullanmak istemiyorsanız o fiyat bandında ki Android amiral gemilerine göre pek de rekabetçi olmayan iPhone 11'i tercih edebilirsiniz. Böylesine bir cihazı 2023'de bu fiyata tercih etmenin tek mantıklı açıklaması bu olabilir.

iPhone 12, 12 Mini:

iphone 12.jpg

TSMC'nin 5nm üretim banından geçen A14 Bionic'den güç alan iPhone 12, 2815 MAh batarya kapesitesine sahip. Bu model ile köşeli tasarıma geçen Apple, prestijli cihazlar algısını bam başka bir yere çekti ve artık baz modellerde de OLED panel kullandı. Ayrıca değinmek isterim ki 12 Pro modelleri ile kamera havuzuna LIDAR sensörü eklendi, 3D tasarımcıların, modellemecilerin ve bunun gibi AL'a ihtiyacı olan alanlar için ciddi bir inovasyon. Bahsi geçen modelin fiyatı 23.000 TL, iPhone 13 ise 26.000 TL, bu durumda 12'nin fiyat performans bakımından al benisi epey düşüyor. Mobil cihazlar hakkında bilgi birikimi olan birisi bu durumda önermez, tercih etmek size kalmış.

12 Mini modeli ise donanım olarak tıpa tıp aynı, daha küçük bir batarya kapasitesi var be 5.8''lik bir panele sahip. Batarya anlamında iPhone SE2, SE3 ve 11 modelleri ile benzer. Tek el ile kullanım rahatlığı isteyen kullanıcılar için bire bir.

iPhone 13, 13 Mini, 14, 14 Plus ve 14 Pro:

iphone 14 pro ve pro max.jpg

iphone 14 ve 14 plus.jpg

iphone 13 mini ve 313.jpg

Yonga setinin A15 Bionic olduğu 13 ve 13 Mini, kullanıcısına her alanda üst düzey bir deneyim sunuyor. Geçen seneki modele göre göre gözle görülür bir şekilde daha iyi kamera ve A15'in artan verimliliğiyle beraber daha iyi bir batarya performansı sunan iPhone 13 ve 13 Mini ikilisi arasında size hitap eden modeli alabilirsiniz, eğer bütçenizi iPhone 14 ya da 14 Plus alabilecek kadar arttırabilirseniz arada ki farka değer, 14 modelinde 13 Pro'da kullanılan sensör kullanılmış ve kaza algılama özelliği var, ayrıca soğutma bakımından diğer firmaların yıllardır kullandığı Vapor Chamber'i kullanmışlar, bunun yanı sıra 6 GB RAM bulunduruyor, bunun avantajını 2-3 sene sonra gözle fark edilir şekilde anlarsınız. 14 Plus'u ise diğer modellerden ayıran iki özelliğinden birisi bataryası, 3279 MAh batarya kapasitesine sahip 14 Plus, Apple mertebesine en iyi batarya performansına sahip cihaz, diğer bir göreceli avantajı ise 6.7''lik paneli.

14 Pro'ya değinecek olursak, mobil cihazlarda kamera deneyimini bam başka bir yere çeken 14 Pro'nun sinematik video özelliği ve A16 Bionic'in iyileştirilmiş NPU'su (yapay zekası) ile resmen profesyonel denilecek düzeyde videolar çekebiliyor. Ayrıca 14 Pro modellerinde çentik yerine eski modellerin aksine dinamik ada kullanılmış. 14 Pro kullanıcılarının yorumuna göre şu anda pek işlevsel olmayan dinamik adanın önümüzdeki günlerde, güncellemelerle ve yazılımların desteğiyle beraber fazlasıyla işlevsel bir hâle geldiğini görebilirsiniz. 14 Pro Max modeline bakacak olursak, 14 Pro'ya göre sadece batarya ve ekran boyutu avantajı var.

iphone 14 pro dinamik ada.jpg

Son düzenleme:

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde 13 Mini, 13 Pro Max cihazlarını deneyimledim ve şu anda 14 Pro kullanıyorum.

Memnun olsam da şu şartlarda 42 bin ₺ edeceğini düşündüğüm bir cihaz değil. Hiçbir cihaz değil, orası ayrı ama şu anda 14 serisi yerine S23 serisi hem ekonomik olarak, hem donanımsal olarak çok daha mantıklı.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256
Bilgilendirici konu kardeşim sağol ?

Diğer modelleri katmadan SE3 ve iphone 11 insanların en çok ikilemde kaldığı model tahminimce, hala net bir kararı olmayan karşılaştırma ama şahsen bütçe kısıtlı ve sık telefon değiştirmeyen birisi iseniz SE3 mantıklı, 11 ufaktan yolcu olacak bir telefon.

Parası olan zaten bu iki modeli almaz.

Bu iki modeli çok düşündüm şahsen SE3 alırdım ikisi arasında net 6 senesi var bu cihazın 6 sene içinde ölmez kalmaz isek ekonomi düzelirse direk satıp yeni iphone alınabilir, ama iki yıl içinde her ne olursa olsun ülkede ekonomik bir gelişme beklemesin kimse o yüzden şahsi olarak SE3 alırım.

Not: son cümleler siyasi değildir ekonomi adına görüş

Reaksiyon puanı
4,385
Selamlar, bu rehberde 2023 yılında hangi iPhone alınır, hangi iPhone alınmaz, hangi telefon size ne vaat eder ondan bahsedeceğim.

iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XS XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max ,12 Pro, 12 Pro Max, 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri artık orjinal mağazada bulunmadığı için, çoğu satıcı 'kafadan fiyat koyalım, kime denk gelirse artık' kafasında olduğu için bu cihazlardan bahsetmeyeceğim.

iPhone SE2:

Ekli dosyayı görüntüle 181750

TSMC'nin 7nm üretim bandından geçirilen A13 Bionic'den güç alan, 1821 MAh bataryasına sahip olan, 4.8''lik 2020'de piyasaya sürülmüş minik canavar günümüz için her alanda fazlasıyla yeterli. Kamera anlamında XS ile çok rahat baş edebilen SE2, günümüzde uzun yıllar boyunca kullanıcısını üzmeden bir deneyim yaşatsa da 16.000 TL'yi hak etmiyor çünkü o fiyata SE3 var. Önümüzdeki günlerde durum ne olur meçhul ancak şu an kesinlikle herhangi bir alınabilirliği yok.

iPhone SE3:

Ekli dosyayı görüntüle 181752

İçerisinde TSMC üretimi, 5nm'lik A15 barındıran SE3'ün 2018 MAh batarya kapesitesi var. 4.8'' panele sahip küçük canavarın kamerasında A15 Bionic'in NPU (yapay zeka) geliştirilmeleri nedeniyle doğrudan gözle görülür iyileştirmeler var, gerek dinamik aralığı, gerek düşük ışık ve gün ışığı bakımından 2020'de ki modele göre ciddi bir üstünlük sağlıyor, batarya tarafında da A15'in artan verimliliği nedeniyle fark edilir iyileştirmeler var. Eğer ekranı gözden çıkarttıysanız, 16.000 TL'ye kesinlikle alınır. Belirttiğim gibi eğer ekranı, ultra geniş açıyı ve gece modunu gözden çıkarttıysanız kesinlikle o fiyat bandındaki iPhone 11'den daha mantıklı bir seçenek olur çünkü fazladan minimum 3 ana sürüm güncellemesi alacak.

iPhone 11:

Ekli dosyayı görüntüle 181754

İçerisinde A13 Bionic barındıran, 2019 yılında piyasaya sürülmüş olan, kamera anlamında S20 modelleriyle çok rahat rekabet edebilen iPhone 11'in, eğer Apple şu anki politikayla devam ederse 2 yıl güncelleme ömrü kaldı. 6.1'' boyuta rağmen 828p, 326 PPI, IPS LCD panel bulunduran iPhone 11, performans anlamında günümüzde kullanıcısını popüler uygulamalar yazılım desteğini kesene kadar memnun eder. Şu an eğer bir Apple ekosistemine sahipseniz, bütçeniz kısıtlıya ve SE3 gibi eski tasarıma sahip bir telefonu kullanmak istemiyorsanız o fiyat bandında ki Android amiral gemilerine göre pek de rekabetçi olmayan iPhone 11'i tercih edebilirsiniz. Böylesine bir cihazı 2023'de bu fiyata tercih etmenin tek mantıklı açıklaması bu olabilir.

iPhone 12, 12 Mini:

Ekli dosyayı görüntüle 181755

TSMC'nin 5nm üretim banından geçen A14 Bionic'den güç alan iPhone 12, 2815 MAh batarya kapesitesine sahip. Bu model ile köşeli tasarıma geçen Apple, prestijli cihazlar algısını bam başka bir yere çekti ve artık baz modellerde de OLED panel kullandı. Ayrıca artık bu model ile kamera havuzuna LIDAR sensörü eklendi, 3D tasarımcıların, modellemecilerin ve bunun gibi AL'a ihtiyacı olan alanlar için ciddi bir inovasyon. Bahsi geçen modelin fiyatı 23.000 TL, iPhone 13 ise 26.000 TL, bu durumda 12'nin fiyat performans bakımından al benisi epey düşüyor. Mobil cihazlar hakkında bilgi birikimi olan birisi bu durumda önermez, tercih etmek size kalmış.

12 Mini modeli ise donanım olarak tıpa tıp aynı, daha küçük bir batarya kapasitesi var be 5.8''lik bir panele sahip. Batarya anlamında iPhone SE2, SE3 ve 11 modelleri ile benzer. Tek el ile kullanım rahatlığı isteyen kullanıcılar için bire bir.

iPhone 13, 13 Mini, 14, 14 Plus ve 14 Pro:

Ekli dosyayı görüntüle 181760
Ekli dosyayı görüntüle 181759

Ekli dosyayı görüntüle 181758

Yonga setinin A15 Bionic olduğu 13 ve 13 Mini, kullanıcısına her alanda üst düzey bir deneyim sunuyor. Geçen seneki modele göre göre gözle görülür bir şekilde daha iyi kamera ve A15'in artan verimliliğiyle beraber daha iyi bir batarya performansı sunan iPhone 13 ve 13 Mini ikilisi arasında size hitap eden modeli alabilirsiniz, eğer bütçenizi iPhone 14 ya da 14 Plus alabilecek kadar arttırabilirseniz arada ki farka değer, 14 modelinde 13 Pro'da kullanılan sensör kullanılmış ve kaza algılama özelliği var, ayrıca soğutma bakımından diğer firmaların yıllardır kullandığı Vapor Chamber'i kullanmışlar, bunun yanı sıra 6 GB RAM bulunduruyor, bunun avantajını 2-3 sene sonra gözle fark edilir şekilde anlarsınız. 14 Plus'u ise diğer modellerden ayıran iki özelliğinden birisi bataryası, 3279 MAh batarya kapasitesine sahip 14 Plus, Apple mertebesine en iyi batarya performansına sahip cihaz, diğer bir göreceli avantajı ise 6.7''lik paneli.

14 Pro'ya değinecek olursak, mobil cihazlarda kamera deneyimini bam başka bir yere çeken 14 Pro'nun sinematik video özelliği ve A16 Bionic'in iyileştirilmiş NPU'su (yapay zekası) ile resmen profesyonel denilecek düzeyde videolar çekebiliyor. Ayrıca 14 Pro modellerinde çentik yerine eski modellerin aksine dinamik ada kullanılmış. 14 Pro kullanıcılarının yorumuna göre şu anda pek işlevsel olmayan dinamik adanın önümüzdeki günlerde, güncellemelerle ve yazılımların desteğiyle beraber fazlasıyla işlevsel bir hâle geldiğini görebilirsiniz. 14 Pro Max modeline bakacak olursak, 14 Pro'ya göre sadece batarya ve ekran boyutu avantajı var (göreceli.)

Ekli dosyayı görüntüle 181757
"Ayrıca artık bu model ile kamera havuzuna LIDAR sensörü eklendi" İphone 12 Pro ve 12 Pro Max modellerinde Lidar sensöre yer verildi. Düz 12 ve 12 mini modellerinde bu sensör kullanılmadı.

Reaksiyon puanı
4,385
Evet. Arkadaşım 14 Plus kullanıyor. Düşmedi, çizilmedi, yazılımıyla oynanmadı. Şebeke sorunları veriyor. Satmak istiyor. Yeni telefon diye de Xiaomi 12T alacak.

Şaun aktif olarak İphone 14 Plus da kullanıyorum bir sorun yaşamadım şu ana kadar :)
Gram çizigi de yok renk atması vs gibi bir problem yaşamadım :) Apple destek veya ayarlarını kontrol etmeli diye düşünüyorum.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,045
Anladım Apple Destek ile görüşme sağladı mı? Çok iyi şekilde yardımcı oluyor ilgili arkadaşlar.
Onlar da yardımcı olamadı. En son satacam diyordu. Dün yine görüştük arkadaşla. 16. Kattan aşağı atmış telefon paramparça. Bir daha elmanın yüzünde bakmam diyor.

Reaksiyon puanı
4,385
Onlar da yardımcı olamadı. En son satacam diyordu. Dün yine görüştük arkadaşla. 16. Kattan aşağı atmış telefon paramparça. Bir daha elmanın yüzünde bakmam diyor.

Arkadaşın çılgınmış gerçekten satsaydı istediği cihazı alabilirdi, 16 kattan atmak nedir abi :D
Arkadaşın sorunlu galiba :D Bence de bakmasın bir daha hatta cihaz da almasın yeni :D
Xioami alacağına da Zamsung alsın kullansın bari :D

Reaksiyon puanı
4,385
Çocuk sakin adamdı Allah Apıl'ın belasını versin diyordu. Arkadaşa Samsung bakıyoruz. Ben de başkaları böyle sorunlar yaşamasın diye bütün forumlarda Nankör Elma'yı gömüyoruz. Lanet olsun elmaya
Normal de bela okunduğunda o kişiye geri dönüyor karşim arkadaşına bunu hatırlat bence :D
Apple daha çok satış yapacak demek ki :D

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,045
Normalde bela okunduğunda o kişiye geri dönüyor karşim arkadaşına bunu hatırlat bence :D
Apple daha çok satış yapacak demek ki :D
Ben de diyorum umarım yapmaz. Zaten neymiş efendim kullananlar Snapchat kullanmak için kullanıyor. GTA San Andreas Google Play'de 30 Lira iken Apple'da 150 TL. Yüzüne bakmam için bir neden söyleyin.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Zamsung'cular sizi :D Kalitesiz mi Peki :D
Sizin Samsung'a karşı şu alaycı tavrınızı anlamıyorum. Kalitesiz olmasının mümkünatı yok çünkü kasada çoğu bölgenin malzeme tedarikçisi Apple ile aynı. Ayrıca Android bünyesinin en iyi arabirimine Samsung sahip, bunun yanı sıra iPhone 14 Pro'da dahil olacak şekilde bütün mobil cihazlar arasında en iyi kameraya sahip cihaz S23 Ultra. Samsung bu kadar hafife alınmamalı, zira Realme ya da Oppo gibi kalitesiz Çin firmalarından değil.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,045
Sizin Samsung'a karşı şu alaycı tavrınızı anlamıyorum. Kalitesiz olmasının mümkünatı yok çünkü kasada çoğu bölgenin malzeme tedarikçisi Apple ile aynı. Ayrıca Android bünyesinin en iyi arabirimine Samsung sahip, bunun yanı sıra iPhone 14 Pro'da dahil olacak şekilde bütün mobil cihazlar arasında en iyi kameraya sahip cihaz S23 Ultra. Samsung bu kadar hafife alınmamalı, zira Realme ya da Oppo gibi kalitesiz Çin firmalarından değil.
Hocam büyülü Apple'lar insanların gözünü kör ediyor

Reaksiyon puanı
4,385
Bende Sizi anlayamıyorum, Yaptığım yorumda kalitesiz mi diyorum? Dikkatli bakın bence.
Konu samsung değil şuan konunun dışına çıkmasak mı? Ne dersiniz!

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Bende Sizi anlayamıyorum, Yaptığım yorumda kalitesiz mi diyorum? Dikkatli bakın bence.
Alıntıladığım içerikte anlam bozukluğu yaşamışsınız, ben ne yapayım?

Sen önce benim paylaştığım içeriği oku, konu Samsung değil diyerek sıyrılmaya çalışmanın gereği yok.

Reaksiyon puanı
4,385
Alıntıladığım içerikde anlam bozukluğu yaşamışsınız ben ne yapayım.

Abicim sen önce benim paylaştığım içeriği oku, konu Samsung değil diyerek sıyrılmaya çalışmanın gereği yok.

Komiksin gerçekten neden sıyrılma çabam olsun ki :D Sen PP Apple GIF var diye kime ne anlatıyorum diyen birisin! Anlatamıyorum demiyosun da ben orada kalitesiz mi peki diyorum. Element uydurmaya ne gerek var?

techno99

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Para varsa iPhone 14 Pro veya Pro Max alınır. Ekonomiden ötürü teknolojiyi geriden takip etmek zorunda kalıyoruz maalesef.

Reaksiyon puanı
6,405
İkinci elde satabilirdi arkadaşın.
Zamsung'cular sizi :D Kalitesiz mi Peki :D
Valla bence bir markaya bağlanmamak gerek ben telefona ZTE ile başladım sonrasında Sony'e geçtim ondan sonrasında ise biraz Huawei kullandım şuan ise Samsung kullanıyorum. Eğer birgün Apple hoşuma giderse iPhone kullanabilirim.

Son düzenleyen moderatör:

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Emeğine sağlık hocam güzel bir içerik yazısı olmuş.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,584
Emeğine sağlık güzel yazı hocam. Miss gibi 2. el Samsung alınır ve olay biter :D.

Son mesajlar