Bu konuyu okuyanlar

Katılım
24 Mayıs 2017
Mesajlar
7,164
Reaksiyon puanı
626
Puanları
113
Yaş
24
Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen YÖKDİL sınavının sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 10 Mart tarihinde gerçekleşen YÖKDİL 2019 İlkbahar Dönemi Sınavı soruları ve cevap anahtarları kısa sürede Anadolu Üniversitesi adresi üzerinden erişime açıldı. Peki 2019 YÖKDİL sonuçları ne zaman duyurulacak?


Tarih beli oldu mu? 2019 YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? YÖKDİL sınav sonuçları detayları…


YÖKDİL sonuçları, Lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavı için yabancı dil puanına ihtiyaç duyan adaylar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Beklenen YÖKDİL sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bir ayrıntı bulunmuyor ancak önceki sınav sonuçları bu konuda fikir veriyor. İşte YÖKDİL sınav sonuçlarına dair detaylar…
YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
10 Mart Pazar günü, 30 ilde toplam 35 sınav merkezinde düzenlenen YÖKDİL sınavına katılım sağlayanların sonuç bekleyişi sürüyor. Geçtiğimiz dönemlerde düzenlenen YÖKDİL sınavlarında sonuçların, 15 gün dolaylarında açıklandığı görülmüştü. Bu yıl yapılan YÖKDİL sınavının da 25 Mart tarihinde açıklanması bekleniyor.
YÖKDİL BARAJ PUANI KAÇ?
İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.
AKADEMİK BİR DİL SINAVI OLARAK YÖKDİL
Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik “akademik yabancı dil sınavı” niteliği taşıyor.
sinav-iha-880_16_9_1519724557
YÖK tarafından yürütülen YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçirildi. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapıldı.
Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

Kaynak: Sözcü
 
Üst