2016 YGS sınav giriş yerleri açıklandı! | ÖSYM Sınav Yerleri

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,848
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
17,296
Puanları
113
Yaş
39
OSYM.jpg


Sınav yerleri 14:00'de açıklandı - 2016 ÖSYM YGS sınav giriş yerleri, YGS sınavlarına girecek öğrenciler için sürekli olarak merak edilen konular arasında yer alıyordu. Şimdi öğrenciler ÖSYM'nin sitesine girerek YGS sınav giriş belgesi ekranına ulaşabiliyor.

Sınav yerinizi öğrenmek için tıklayınız!..

YGS SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?
Sınav giriş yerlerinin 3 Mart Perşembe günü tüm öğrencilerin erişimine açıldı. Sınav yerleri açıldıktan sonra YGS sınav giriş yerleri belgesi, Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden alınabilecek. 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak olan YGS (Yüksek Öğretime Geçiş) sınav sonuçlarının ise iki hafta içerisinde, 25 Mart Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Bu sınavda baraj puanı olan 150'yi geçen adaylar, bir sonraki aşama olan LYS'ye girmeye hak kazanıyor. TC kimlik numarası ve AİS şifrelerini bilen öğrenciler üstte bulunan link aracılığıyla, öncelikle 'sisteme giriş' butonuna tıkayıp, daha sonra gelecek ekrandan bilgilerini girip, giriş belgelerine ulaşabilirler.

YU Numarası Edinme Hakkında

 • YU Numarası Nedir?
  YU Numarası; T.C. Kimlik Numarası olmayan adayların ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurabilmeleri için sahip olmaları gereken üyelik numarasıdır.
 • 9 ile Başlayan YU Numarası Nedir?
  Yabancı Kimlik No, 11 haneden oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerekli şartları sağlayan yabancılara verilmiş tekil bir sayıdır. 9 ile başlayan YU numarası hakkında bilgi almak için tıklayınız.

  9 ile başlayan YU Numarası bulunan adaylara ÖSYM tarafından ÖSYM YU Numarası verilmemektedir. Adaylar başvurularında 9 ile başlayan YU Numaralarını kullanabilirler.
 • 0 ile Başlayan YU Numarası Nedir?
  T.C. Kimlik Numarası veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş 9 ile başlayan YU numarası olmayan adaylara sadece ÖSYM ile ilgili işlemlerde kullanılmak üzere ÖSYM tarafından verilen 11 haneli tekil üyelik numarasıdır.
 • 0 ile Başlayan YU Numarası Nasıl Edinilir?
  T.C. Kimlik Numarası veya 9 ile başlayan YU Numarası olan adaylara ÖSYM tarafından YU Numarası verilmemektedir.

  ÖSYM YU Numarası edinme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayınız:
  1. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi sayfası üzerinden YU Edinme Formunu doldurunuz.
  2. Forma girdiğiniz tüm bilgilerin doğruluğu kontrol ediniz ve doğruluğuna emin olduktan sonra "KAYDET" butonuna basınız.
  3. "KAYDET" butonuna basıldığında "YU No Talep Formu" oluşturulacak ve sistem tarafından 7 gün geçerliliği olan bir "BELGE KODU" otomatik olarak üretilecektir.
  4. "YU No Talep Formu"nun çıktısını alınız ve 7 gün içerisinde bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüğüne çıktıyla birlikte başvurunuz.
   KKTC dışındaki yurt dışı adayları 444 6796 ÖSYM Çağrı Merkezini arayarak YU Aday Kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.
  5. YU Numarası edinmenize engel bir durum yoksa 0 ile başlayan ÖSYM YU Numarası sistem tarafından verilecektir.
   Belge Kodunuzun geçerliliği 7 gündür. 7 gün içerisinde bir sınav koordinatörlüğüne başvurmadığınız takdirde belge kodunuz sistemden otomatik olarak silinecektir.
   ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin adres ve iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.
 • Daha önce sınav başvurusunda bulunduğum 0 ile başlayan ÖSYM YU Numaram var fakat ÖSYM YU Numaramı unuttum, ne yapmalıyım?
  YU Edinme Formunu "Sınav Başvurusu yaptığım bir YU Numaram var fakat YU Numaramı hatırlamıyorum" kutucuğunu işaretleyerek doldurunuz ve yukarıda belirtilen diğer ÖSYM YU Edinme adımlarını gerçekleştiriniz.

  İşlem sonunda sistemde bilgilerinizle örtüşen bir YU Numarası varsa eşleştirme yapılabilecek, eşleşen bir YU Numarası yoksa yeni bir YU Numarası verilecektir.
 
Son düzenleme:
Üst