2000'li Yılların Online Muhabbetleri

Creative

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
17,398
Tabii ki o zamanlar internet kafe işletiyorum. O zamanları bilenler bilir. İnternet kafeler buluşma yerleri olur ve ortam her zaman neşeli olurdu.

Muhabbetler genellikle seviyeli ve saygılı olurdu. İnternet kafe işletirken çok kız arkadaşım oldu, buna nazaran erkek arkadaşlarım da çok fazla oldu.

Şu an hala görüşmüş olduğum arkadaşlarım bile mevcut.

Mesajlaşma uygulaması olarak MSN, ICQ ve IRC vardı. Ben özellikle şu an IRC ortamlarını çok özlüyorum.

ErXBXTCXMAIT6wo.png:large

mIRC uygulaması üzerinden birçok girebileceğiniz serverlar mevcuttu. Bunlar hatırladığım kadarı ile aşağıda size belirteyim.

- dalnet
- Zurna
- SuperOnline
- UnderNet
Eskilerden aklınıza gelen varsa sizlerde paylaşın lütfen.

Sonrasında bu mIRC odaları vardı. Genelde #zurna ve #ayva gibi popüler odalar üzerinde hoş sohbetler geçerdi. Mesajlaşma sırasında kısaltmalar özellikle çok kullanılırdı.

Kod:
Şu anda kullanılan kısaltmaların birçoğu mIRC zamanında kullanılmaya başlanmıştır.

slm : selam
asl : age (yaş), sex (cinsiyet), location (bulunduğu yer)
pls : please (lütfen)
ewt : evet
nbr ? : naber ?
slm : selam
olm : oğlum
uln : ulan
ok : tamam
oki : tamam
iiyim : iyiyim
ii : iyiyim
ıı : iyiyim
saol : sağol
cok iii : çok iyi
walla : valla
jnm : canım
tşk: teşekkürler
a.s: aleykumselam
s.a: selamunaleykum
kib:kendine iyi bak

Bu kısaltmalar günümüze işte bu chat odalarında tanışmak için özel mesajlaşmalarda kullanılırdı.

Aklıma geldikçe sizinle paylaşacağım güzel bir konu olacak, buyrun sizlerde anılarınız paylaşın.

Creative

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
17,398
MSN üzerinden karşı kişiyi titretebilirdiniz. Bu insanlar için çığır açan bir durum olarak görülür. Ekran nasıl titrer diye düşünürlerdi.

nudge_1.gif