2000 Yıl Önce Hüküm Süren Roma İmparatorları Neye Benziyordu

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Roma İmparatorluğunun ilk yıllarında sanata çok önem verilirdi, zengin ve varlıklı bir ülke olmanın da avantajıyla o yıllarda yaşamış Roma İmparatorlarına ait heykellerden bir kısmı günümüze kadar korunabildi lakin Hristiyanlığa geçtikten sonraki ilk yıllarda sanata verdiği değeri azaltan, bununla birlikte fakirleşen Doğu Roma yani Bizans imparatorlarının gerçekçi resimleri yahut heykelleri bulunmamakta ancak basit sembolik tasvirlerine ulaşılmaktadır.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir başka ilginç ayrıntı ise Roma'nın en güçlü yılları kabul edilen cumhuriyetin son dönemleri ve imparatorluğun ilk dönemlerinde konsol ve imparatorların sakal traşı olmaya özen gösterirken sonraki yıllarda özellikle Hristiyanlığa geçişten sonra sakalın moda haline geldiği görülmekte.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,036
Rahmetlinin arkasından konuşulmaz da hiç ihtişamlı durmuyorlar. :p

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,036
Ne biçim cevap bu usta?

Reaksiyon puanı
10,324
Ne biçim cevap bu usta?
Usain, kızma! Kötü bir niyetim yok. Bilirsin rahmet sadece müslümanların ölmüşlerine denir. Senin deden de muhtemelen vefat etmiş düşüncesiyle rahmetin ancak ona yakışacağını anlatmak istedim. Başka bir mana çıkarma.

Edit: pardon, deden hayatta ise özür dilerim, Allahtan hayırlı uzun ömürler dilerim.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Usain, kızma! Kötü bir niyetim yok. Bilirsin rahmet sadece müslümanların ölmüşlerine denir. Senin deden de muhtemelen vefat etmiş düşüncesiyle rahmetin ancak ona yakışacağını anlatmak istedim. Başka bir mana çıkarma.

İslam 1400 yıldır var. O dönem yaşayan insanların Allah katından nasıl yargılanacağını bilemeyiz. Rahmetli olamaz dediğiniz kişi belkide o dönem için doğru bir inanışa sahip. :)

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,036
Abi rahmetli dediğime kızdın onu anladım da şükür dedem yaşıyor. Hem neyse ana konuya dönersek bu imparatorlar 2000 yıl önce yaşamış. İslamı değil de başka dini seçmeleri yanlış mı? O zamanlar o varmış, ona inanmışlar. :)
Sonuçta hristiyanlık da Allah'ın dini değil mi?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Dikkat edin, bu heykeller günümüzde yapılan heykeller değil 2000 yıl öncesine ait ve günümüze kadar korunmayı başarabilmiş heykeller.
Bu bağlamda o dönemin koşulları düşünüldüğünde çok çok başarılılar.
Öyle ki Romadan belki de 1800 yıl sonra kurulan çoğu devletlerin dahi yöneticilerinin neye benzediğini göremiyoruz (çoğunlukla 2 boyutlu çizimler yapılıyor ve gerçekçilik yerine sembolizm tercih ediliyor) ta ki fotoğraf makinesi icat edilene kadar.

495px-Gaius_Iulius_Caesar_%28Vatican_Museum%29.jpg

hith-8-things-augustus-2.jpg

800px-Marcus_Aurelius_Glyptothek_Munich.jpg

Vespasianus01_pushkin_edit.png

Pseudo-Vitellius_Louvre_MR684.jpg

Reaksiyon puanı
10,324
Sonuçta hristiyanlık da Allah'ın dini değil mi?

Eğer konuyu iyi okudunuzsa burada resimleri olan kişiler Hristiyanlık gelmeden önceki, muhtemelen putperest inanışa sahip olan kişiler. Çünkü yazıda belirtildiği gibi Hristiyanlık geldikten sonra sakalın moda olduğunu, öncekilerin ise tıraşlı olduklarını belirtiyor.

Sevgili @Ben Kenobi ufacık bir latife uğruna konunu dağıttım, üzgünüm. Özür dilerim kardeşim, hakkını helal et lütfen.

Son düzenleyen moderatör:

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Sanat konusunda çok hayran olunası bir medeniyet. Dediğiniz gibi çoğu ülke yöneticilerinin tam suretleri bile bilinmiyorken bu insanların 2000 yıl öncesi heykelleri muazzam.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sevgili @Ben Kenobi ufacık bir latife uğruna konunu dağıttım, üzgünüm. Özür dilerim kardeşim, hakkını helal et lütfen.
Üstad konunun oraya gelmesi normal çünkü Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde kullanmaya başladığı ünvanlardan biri de Kayser-i Rum'dur.
Kayser o zamanki ismiyle Sezar,
Rum o zamanki ismiyle Roma demektir.
Bu bağlamda Türkiye nasıl ki Osmanlı'nın halefiyse Osmanlı da Roma'nın halefiydi.
Zaten tarihte imparatorluk geleneğine bakıldığında Romadan sonra bu geleneğe en uygun imparatorluk Osmanlıdır (Almanlar ise Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunu örnek göstermektedir lakin bu imparatorluk ünlü yazar Voltaire'in deyişiyle ne kutsaldır ne Romadır ne Cermendir :D) ki onun da rejim değiştirmesiyle günümüzde monarşik imparatorluklar kaldığı söylenemez ve şu anki ülkelerin çoğu da Romanın 2000 ile 2500 yıl önce uyguladığı Cumhuriyete geri dönmüştür. Tarih gerçekten de tekerrürden ibarettir.
Dolayısıyla bir kısmımızın dedelerinin o zamanda yaşamış olması oldukça muhtemeldir.
Zaten hepimiz Hz Adem'den geliriz hehe. :)