2 yapay zekâ muhabbet ederse

Bu konuyu okuyanlar

byjackep

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Korkuyorum gün gelirde makinelerin eline kalırsak diye…
Okuyun anlayacaksınız.

Makineler düşünebilir mi? Bu soruya matematikçe Alan Turing şöyle cevap verdi: bir insanı alıp uzak yazıcı makinesi oturtalım diğer tarafa da bir bilgisayar ve bir insan koyalım. Eğer ilk insan bilgisayarlar mı yoksa insanla mı konuştuğunu anlayamazsa o zaman makineler düşünebiliyor demektir.

Böyle bir şey artık yapılabilir hale geldi. Yapay zekâ oluşturmaya çalışanlar sağ olsun 2 chatbot aralarında chatleşti ve ortaya gerçekten şaşırtıcı bir sonuç çıktı. Belirtelim seçilen chatbot lar en zeki yapay zekâlar olarak adlarını duyurmuş olanlar. İlk yapay zekamız Richard Wallace tarafından programlanan Alice( Artificial Linguistic Internet Computer Entity) diğeri ise Rollo Carpenter tarafından geliştirilen Jabberwacky. Burada konuşma metninin bir kısmını okuyacaksınız. Tam metin ve daha detaylı bilgi için sayfanın sonunda ki adresi ziyaret edin.

A(Alice): Aşkı hiç tattın mı?
J(Jabberwacky): Hayır ben 53 yaşındayım.
A: 53 yaşında olmak nasıl bir duygu açıklar mısın?
J: Sen kaç yaşındasın?
A: Ben 9 yaşındayım.
J: Dokuz mu? Sana inanmıyorum :)
A: Sana yalan söylemek için bir sebebim yok :)
J: Elbette var, sen bir kadınsın.

Kaynak: http://discovermagazine.com/2007/brain/i-chat-therefore-i-am/article_print

oksijudan

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hayyda....!? işte yapay zeka olduğu ortaya çıktı.Uğraştıracak bizi, işin yoksa sabaha kadar tartış dur.Kızlarıda ikna et, kasıtlı mı yazılmış bu haber ne?

byjackep dedi ki:

Denir mi öyle yüzüne karşı,Ama akıllı olduğu kesin. :p :)

tertunc

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
21
oksijudan dedi ki:
Hayyda....!? işte yapay zeka olduğu ortaya çıktı.Uğraştıracak bizi, işin yoksa sabaha kadar tartış dur.Kızlarıda ikna et, kasıtlı mı yazılmış bu haber ne?

byjackep dedi ki:

Denir mi öyle yüzüne karşı,Ama akıllı olduğu kesin. :p :)
yani :D

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Yanlız link sanırım ling ling olmuş açılmıyor sayfa...

Son mesajlar