2 sistem arasında kaldım(Imac veya Toplama PC)

Bu konuyu okuyanlar

Parasychotian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar efendim. Yaklaşık 4 saattir bu konuyu araştırıyorum, daha önce forumda böyle bir konu açılmış olmasına rağmen pek tatmin edici cevaplar mevcut değildi hem de spesifik düzlemde bana hitap etmiyordu.
1 haftaya kalmaz grafik tasarım kursuna başlayacağım ve becerebilirsem "freelancer" olarak çalışacağım ve de hobi olarak müzik yapacağım. Yani enstrüman kaydı alacağım.
3000-3500 arası bütçem var
Diyorlar ki bu işler için mac daha yatkınmış hani o fiyata pc toplarım daha yüksek donanımı olur diye bakmamak gerekiyormuş. Grafik/müzik/video işleri açısından çok daha iyi performans veriyormuş(windowsa nazaran) Isınmadan dolayı veya uzun zamanlı kullanımdan dolayı performans kaybı olmuyormuş, ekranı kaliteli olduğu için renkleri daha iyi verebiliyormuş. Referans olarak da bu işi profesyonel yapanları gösteriyorlar, onlar da macle çalışmaktaymış.

Windows istememin sebebi ise program konusunda daha zengin olması ve yılların alışkanlığı. Sonuçta bir sürü program kullanmaktayım, macte bir çoğu yok olanı da yüklemesini bile baştan öğrenmem gerekiyor.

Dediğim gibi freelancer olacağım, öyle aşırı profesyonel işler yapacağımı/yapabileceğimi de sanmıyorum, ondan pc de alabilirim gibi gelmekte bana hem de oyun oynarım onunla. Ancak Imac cidden fark yaratabilen bir alet ise oyun oynayıp oynamamam çok sorun değil.

Sizce bu imaci mi almalıyım? yoksa eşdeğer fiyatta bir masaüstü toplayıp iyi bir IPS monitör mü almalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Parasychotian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3500 tl ye bir canavar düzebilirsin
evet bu kafamı karıştırmakta zaten. bir monitör alıp, mac seviyesinde iş yapabilir miyim bu önemli. Isınma sorununu gerekirse su soğutmayla bile çözerim diye düşünüyorum -ki bence fanlarla da çözülecektir-

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
evet bu kafamı karıştırmakta zaten. bir monitör alıp, mac seviyesinde iş yapabilir miyim bu önemli. Isınma sorununu gerekirse su soğutmayla bile çözerim diye düşünüyorum -ki bence fanlarla da çözülecektir-
ısınma sorunu diye bir şey kalmadı zaten artık 3000 lira ve yüksek bütçelerde kasaların üzerlerindeki fanlar bile aşırı güzel. işlemciler zaten 70 watt güç tüketiyor ekran kartlarını da directcuII ile bir şey alırsan 60 derecenin üzerine çıkmıyor. yani ısınma gibi bir sorununuz olmaz.o mac olayı da eskiden işletim sisteminden dolayı çok hızlı render alınabiliyordu mac ile o yüzden profesyoneller mac kullanıyordu. hala öyle ama artık donanım çok geliştiği için o bütçe ile alacağınız bilgisayar mac'in performansını rahat geride bırakır. Artık mac'in hiç bir esprisi kalmadı anlayacağınız

Parasychotian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ısınma sorunu diye bir şey kalmadı zaten artık 3000 lira ve yüksek bütçelerde kasaların üzerlerindeki fanlar bile aşırı güzel. işlemciler zaten 70 watt güç tüketiyor ekran kartlarını da directcuII ile bir şey alırsan 60 derecenin üzerine çıkmıyor. yani ısınma gibi bir sorununuz olmaz.o mac olayı da eskiden işletim sisteminden dolayı çok hızlı render alınabiliyordu mac ile o yüzden profesyoneller mac kullanıyordu. hala öyle ama artık donanım çok geliştiği için o bütçe ile alacağınız bilgisayar mac'in performansını rahat geride bırakır. Artık mac'in hiç bir esprisi kalmadı anlayacağınız
Aynı fiyata şu şekil bir pc yapabilmekteyim.

INTEL CORE I7 4770 SOKET 1150 3.4GHZ 8MB CACHE 22NM İŞLEMCI
COOLER MASTER RC-K380 600W MIDT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
GSKILL16GB (2X8GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ CL9DUAL KIT RAM
WD3.5" 1TB CAVIAR BLUE SATA 3.07200RPM 64MB CACHE HARDDISK
ZOTAC GTX760 O.C. GDDR5 2GB 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11.1 EKRAN KART
GIGABYTE
B85M-HD3 INTEL B85 SOKET 1150 DDR31600MHZ SATA 3.0 USB 3.0 HDMI ANAKART

2800 küsür liraya denk gelmekte bu sistem. Hani ortalama linkteki imaci katlıyor sistem olarak ancak monitör konusunda sıkıntı var, ne şekil bir monitör alacağımı bilmiyorum. Ne kadar tutacağını da.

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Aynı fiyata şu şekil bir pc yapabilmekteyim.

INTEL CORE I7 4770 SOKET 1150 3.4GHZ 8MB CACHE 22NM İŞLEMCI
COOLER MASTER RC-K380 600W MIDT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
GSKILL16GB (2X8GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ CL9DUAL KIT RAM
WD3.5" 1TB CAVIAR BLUE SATA 3.07200RPM 64MB CACHE HARDDISK
ZOTAC GTX760 O.C. GDDR5 2GB 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11.1 EKRAN KART
GIGABYTE
B85M-HD3 INTEL B85 SOKET 1150 DDR31600MHZ SATA 3.0 USB 3.0 HDMI ANAKART

2800 küsür liraya denk gelmekte bu sistem. Hani ortalama linkteki imaci katlıyor sistem olarak ancak monitör konusunda sıkıntı var, ne şekil bir monitör alacağımı bilmiyorum. Ne kadar tutacağını da.
anakartın ile kasan iyi olmamış. ekran konusu ise 60 fpsden yukarısı işine yaramayacağı için çok seçici davranmana gerek yok dediğin gibi ips bir ekran alıp geçebilirsin. Ayrıca sen 3500 tl ye bir sistem topla dersen yardımcı oluruz çünkü 1000 lira vermen birz gereksiz olur şu aralar işlemciye ayrıca ssd de alman gerekecek

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kusura bakmasın kimse ama xenon işlemcili hp makinem var render işlemleri için imac'imin hızının yanına yetişemiyor. ssd olmasına rağmen hemde. Özellikle ps ve ai de. sen sakın aldanıp pc kullanma beni dinle.

Parasychotian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anakartın ile kasan iyi olmamış. ekran konusu ise 60 fpsden yukarısı işine yaramayacağı için çok seçici davranmana gerek yok dediğin gibi ips bir ekran alıp geçebilirsin. Ayrıca sen 3500 tl ye bir sistem topla dersen yardımcı oluruz çünkü 1000 lira vermen birz gereksiz olur şu aralar işlemciye ayrıca ssd de alman gerekecek
Evet yardımcı olursanız sevinirim, ısınma sorunu olmayacak kasa + monitör 3500e denk gelecek şekilde bir bilgisayar yapabilirsek çok şahane olur.

berkaysavci

Life is a game - no strings attached dating is its
Reaksiyon puanı
1
Kardes yapcan seye bagli eger nete hizli girip is yapcaksan i mac he yok oyun oyncam dersen topla