2 Farklı HDD'ye, 5 işletim sisteminden sonra boot sorunu? (3 Windows, 1 Linux, 1 Mac)

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Öncelikle konu, Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinin üçü ile de ilgili olduğu için konuyu nereye açacağımı bir 5dk düşündüm lakin sonunda windows üzerinden gitmeye karar verdim [:)] Konu biraz karışık lakin yardımcı olacak babayiğit bir arkadaşa canı gönülden teşekkürü borç bilirim.

1TB'lık Ana diskimde (C:100GB, D:900GB) Windows 8.1 yüklü ve bu diski sürekli kullandığım için bunun üzerinde hiç bir işlem yapmıyorum.

Kullanmak istediğim başka işletim sistemlerini, 300GB'lik 2.5" diğer diskime kurmak istiyorum. Bunun içinde diski 6 parçaya ayırdım. 4. bölüme Yosemite'yi kurmadan önce diğer işletim sistemlerinin kurulumunu, ayırdığım diğer bölümlere gerçekleştirdim. Öncelikle ilk bölüme Windows 10, 2.'ye Windows Server, 3. ye Linux Mint kurdum;

ZA0VXz.jpg

Ancak bir sorun var: İki HDD'de anakarta takılı iken (1TB: Sata 0 portunda, 300GB: Sata 1 pordunda) sistem sadece Windows sürümlerini görüyor;

(Windows Server 2012 R2'yi kurmadığım için gözükmüyor, kurduğumu varsayarak konuşuyorum zira kurduktan sonra eminim oda Windows türevi olduğu için bu ekranda gözükecektir.)

LYL4vJ.jpg

Bunun üzerine Windows 8.1'in yüklü olduğu ve sürekli kullandığım 1TB'lık diskimi anakarttan söküp, sistemi 300GB diskten başlatıyorum. Bu sefer de Windows'u görmeden direkt Linux açılıyor, halbuki o diskin bir bölümünde Windows 10 ve Windows Server 2012'de yüklü. Kaldı ki birde Mac Yosemite'yi kursaydım o halde hangisinden başlayacaktı? Windows 10, Windows Server, Linux, Yosemite?

Çok karışık bir durum gibi gözükse de sanırım basit bir izahı vardır. Zira bazı anlatımlarda bu gibi durumlar için, eskiden yeniye doğru kurulum yapılması söylenmiş ki, yeni işletim sistemlerinin bootloader'ları eskileri de kapsasın ve seçim ekranı gelsin. Ancak bu anlatımlar sadece Windows NT işletim sistemlerinin kendi içindeki kurulumu için geçerli sanırım.

Ayrıca Windows için konuşacak olursak: Hangi diskin, anakart üzerindeki 0 veya 1. sata portuna takıldığının önemi yok sanırım. Zira 1TB'lık disk sata 0'da, 300GB'lik disk ise sata 1'de takılı olmasına rağmen, sistem direkt 300GB'lik HDD'de deki Windows 10 üzerinden açılıyordu. Bunun üzerine BIOS'dan Quick Boot sekmesini Enable yaptıktan sonra anca seçim ekranı geldi ve en azından Windows işletim sistemlerinin boot sorununu kendi içinde çözdüm.

Acaba 300GB'lik diske, önce Linux, sonra Yosemite, sonra Windows Server 2012 ve en son Windows 10'mu kurmam lazım ki, en yeni işletim sistemi olan Windows 10'un bootloader'i, diğer işletim sistemlerini de kapsayıp? Lakin bildiğim Windows bootloader'i, sadece kendi türevlerini (Windows 7,10,server) kapsar. Linux ve Yosemite için nasıl olacak.

Özetle benim yapmak istediğim: Sistemin, iki diskim de (1TB-300GB) takılı iken, 300GB'lik sistemime yüklediğim Windows 10-Windows Server, Linux ve Mac işletim sistemlerini, açılışta hangisinden boot edeceğimi bana sorması.

Yani bilgisayar açılırken bu seçim ekranını istiyorum;

Windows 8.1
Windows 10
Windows Server 2012 R2
Linux
Yosemite

Bu mümkün mü?

ve istediğim zaman sistemi hep, sürekli kullandığım işletim sistemi olan Windows 8.1'den başlatmak istiyorum. Her açılışta aynı ekranı görmek istemediğim için. Bu dediğimi de Windows işletim sistemleri için sonradan masaüstünden aşağıdaki şekilde seçebiliyoruz ancak sistemde bir de Linux ve Mac olacağı için, onlar buna izin verir mi?

ZA0D2G.jpg

Eminim iki disk de takılı iken, 1TB diskteki Windows 8.1 ve 300TB diskteki Windows 10 ile Windows Server 2012'yi sistem açılışta bana hangisinden başlatmak istediğimi soracaktır. Ancak 300GB'deki diğer Linux ve Mac için aynı şey geçerli olacak mı?

Yardımcı olursan minnettar kalırım.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
seni en çok zorlayacak olan Yosemite sistemidir. ya boot olmaz yada boot olduktan sonra windows mbr kısmını bozduğu için windows sürümleri açılmaz. baya uğraşırsın yani :)

yosemite kurmadan diğer tüm sistemleri kurup boot ayarlarını EasyBCD programı ile yapabilirsin.

Eğer yosemite sistemini de kullanmak istiyorsan ilk önce Yosemite ardından linux en sona da windows sürümlerini yüklemelisin

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
seni en çok zorlayacak olan Yosemite sistemidir. ya boot olmaz yada boot olduktan sonra windows mbr kısmını bozduğu için windows sürümleri açılmaz. baya uğraşırsın yani :)

yosemite kurmadan diğer tüm sistemleri kurup boot ayarlarını EasyBCD programı ile yapabilirsin.

Eğer yosemite sistemini de kullanmak istiyorsan ilk önce Yosemite ardından linux en sona da windows sürümlerini yüklemelisin

Öncelikle bu denli uzun ve günlerce (belkide hiç) cevap gelmeyeceğini düşündüğüm böylesine komplike bir konuya bu kadar kısa sürede okuyup, anlayıp cevap verdiğin için seni tebrik etmek ile beraber teşekkür ediyorum hocam zira ben daha mesajda hata var mı diye tekrar okumamı bitirmeden sen cevap vererek tarihe geçtin :)

Yosemite'yi sırf kurcalama amaçlı kullanacaktım ki zaten 2,3 gün önce .raw dosyasını usb'den boot edip benim Intel Q9550, GA-EP45T-UD3R ve Gigabyte GTX 460 üçlüsünden oluşan sisteme kurmaya çalıştığımda yapamamıştım. Ancak yılmadım, ekran kartının kext'lerini bulamamış olsam da Yosemite yüklemeye çalışmaya devam edeceğim inadım inat :) Ta ki yılana kadar.

Ve bende tam bundan korkuyordum, yani Yosemite için başka bir HDD mi bulmam lazım illa? Zira 1TB'lik HDD'de, sürekli Windows 8.1'i, 900GB'lik kısmını da depo olarak kullandığım için ona dokunamam. Ee 300GB'lik HDD'ye Windows 10, Windows Server ve Linux kurmaktan vaz geçip koca alanı tek bölüm olarak Yosemite'ye ayırmakta koyar doğrusu. Zaten bu 300GB'lik 2.5" diski de bozuk bir laptop'dan kurtardım, arada "diskte hatalar bulundu çökebilir hee!" şeklinde uyarılar verse de Windows 10, Linux vs sorunsuz kuruldu.

Tamam. Diyelim ki Yosemite için başka bir hdd gerekiyor. Peki 1TB'lık diskte sürekli kullandığım Windows 8.1'in yanında, şu anki 300GB'lik diskteki Windows 10, Windows Server 2012 ve Linux'ı da boot edebilir miyim?

Sistem, açılışta bana bu 4 seçeneği sunar mı?

Windows 8.1
Windows 10
Windows Server 2012 R2
Linux

Ona göre en azından yosemite için hdd bulmayı beklerken bunları denerim. Bu işlem için de öncelikle 300GB'lik HDD'den tüm işletim sistemlerini silip, önce Linux, sonra Windows Server 2012 ve en sonda Windows 10 mu kurmalıyım? Yoksa bunlara hiç gerek kalmadan hazır şu anda üçü de yüklü iken (Windows Server'i hala yüklü sayıyorum zira akşama yükleyeceğim :) ) "
EasyBCD" programı ile bu ayarı çekebilir miyim?

Bu mesaja da aynı hızda cevap verip bir şok daha yaşatma lütfen hocam zira bende kendimi hızlı sanardım :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Öncelikle bu denli uzun ve günlerce (belkide hiç) cevap gelmeyeceğini düşündüğüm böylesine komplike bir konuya bu kadar kısa sürede okuyup, anlayıp cevap verdiğin için seni tebrik etmek ile beraber teşekkür ediyorum hocam zira ben daha mesajda hata var mı diye tekrar okumamı bitirmeden sen cevap vererek tarihe geçtin :)

Yosemite'yi sırf kurcalama amaçlı kullanacaktım ki zaten 2,3 gün önce .raw dosyasını usb'den boot edip benim Intel Q9550, GA-EP45T-UD3R ve Gigabyte GTX 460 üçlüsünden oluşan sisteme kurmaya çalıştığımda yapamamıştım. Ancak yılmadım, ekran kartının kext'lerini bulamamış olsam da Yosemite yüklemeye çalışmaya devam edeceğim inadım inat :) Ta ki yılana kadar.

Ve bende tam bundan korkuyordum, yani Yosemite için başka bir HDD mi bulmam lazım illa? Zira 1TB'lik HDD'de, sürekli Windows 8.1'i, 900GB'lik kısmını da depo olarak kullandığım için ona dokunamam. Ee 300GB'lik HDD'ye Windows 10, Windows Server ve Linux kurmaktan vaz geçip koca alanı tek bölüm olarak Yosemite'ye ayırmakta koyar doğrusu. Zaten bu 300GB'lik 2.5" diski de bozuk bir laptop'dan kurtardım, arada "diskte hatalar bulundu çökebilir hee!" şeklinde uyarılar verse de Windows 10, Linux vs sorunsuz kuruldu.

Tamam. Diyelim ki Yosemite için başka bir hdd gerekiyor. Peki 1TB'lık diskte sürekli kullandığım Windows 8.1'in yanında, şu anki 300GB'lik diskteki Windows 10, Windows Server 2012 ve Linux'ı da boot edebilir miyim?

Sistem, açılışta bana bu 4 seçeneği sunar mı?

Windows 8.1
Windows 10
Windows Server 2012 R2
Linux

Ona göre en azından yosemite için hdd bulmayı beklerken bunları denerim. Bu işlem için de öncelikle 300GB'lik HDD'den tüm işletim sistemlerini silip, önce Linux, sonra Windows Server 2012 ve en sonda Windows 10 mu kurmalıyım? Yoksa bunlara hiç gerek kalmadan hazır şu anda üçü de yüklü iken (Windows Server'i hala yüklü sayıyorum zira akşama yükleyeceğim :) ) "
EasyBCD" programı ile bu ayarı çekebilir miyim?

Bu mesaja da aynı hızda cevap verip bir şok daha yaşatma lütfen hocam zira bende kendimi hızlı sanardım :)

linux ve windows için tekrar kurulum yapmana gerek yok hocam. EasyBCD ile direk boot yapabilirsin :)
Yosemite merakı bir ara bende de vardı. sisteme uzun uğraşlar sonucu yüklemeyi başardım ama sonra sıkıldım sildim tekrar :) istersen Yosemite i sanal sisteme yükleyip deneyebilirsin.

yemeğe gitmiştim hocam yoksa daha erken cevap verebilirdim :mrgreen:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu arada ilk mesajda gözümden kaçmış. 300gb lık harddiski GPT türünde kullanıyorsun sanırım. MBR olsa en fazla 4 bölüm oluşturabiliyordun :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
olay kabaca şu ilk en eski windows enson linux ama linux mint gibi grub2 kullanan bişey olsun grub2'yi ilk hdd'ye kurmak gerek ve o hdd asla sökülmemeli sonra çorba oluyor pc'de mac osx kurmak hayalcilikten başka bişey değil mac os için apple kullanman ruh sağlığın için daha iyi olur.
EkrenGoruntusu-10.png

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
olay kabaca şu ilk en eski windows enson linux ama linux mint gibi grub2 kullanan bişey olsun grub2'yi ilk hdd'ye kurmak gerek ve o hdd asla sökülmemeli sonra çorba oluyor pc'de mac osx kurmak hayalcilikten başka bişey değil mac os için apple kullanman ruh sağlığın için daha iyi olur.

Cevap için teşekkürler hocam. Sorun EasyBCD programı ile çözüldü gibi. Yosemite'ye gelince, benim sistem bileşenleri türünden sistemler kullanan çoğu arkadaşın Yosemite'yi sorunsuzca kurup kullandığına şahit oldum. O yüzden bende neden olmasın ki?" dedim. O yüzden olana kadar uğraşmaya devam yada en azından ben uğraşmaktan bıkana kadar :)

linux ve windows için tekrar kurulum yapmana gerek yok hocam. EasyBCD ile direk boot yapabilirsin :)
Yosemite merakı bir ara bende de vardı. sisteme uzun uğraşlar sonucu yüklemeyi başardım ama sonra sıkıldım sildim tekrar :) istersen Yosemite i sanal sisteme yükleyip deneyebilirsin.

yemeğe gitmiştim hocam yoksa daha erken cevap verebilirdim :mrgreen:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu arada ilk mesajda gözümden kaçmış. 300gb lık harddiski GPT türünde kullanıyorsun sanırım. MBR olsa en fazla 4 bölüm oluşturabiliyordun :)

Ve mutlu son :) (en altta Yosemite'de olsa tadından yenmezdi de işte neyse :) )

bgm2Zm.jpg

Sanırım bu mutlu sonun mimarı, EasyBCD programı ve onu bana öneren sensin hocam :)

4ZXkW7.jpg

dWm2lp.jpg

GPT olayına gelince, bende tam bunun çalışma mantığı hakkında öğrenme açısından soru soracaktım ki konuyu sen açmışsın. O yüzden soruyorum karışmam :)

Şimdi MBR ve GPT disk sistemleri hangi durumda kullanılıyor? Araştırdığımda kaba tabiri ile her yerde "2TB üzeri disk varsa GPT seçilmeli, zira MBR desteklemez" şeklinde ibareler ile karşılaştım. Lakin detaycı bir yapım olduğu için bunu biraz daha açmak istedim zira bu ifade, aradığım cevabı vermedi.

EzkqG8.jpg

Gördüğün gibi 2 diskimde MBR gözüküyor. Ve MBR disk, 4 bölümden fazlaya bölünemiyorsa, 300GB'lik MBR diski nasıl 6 parçaya böldüm ben? Ayrıca şu 2TB ve üzeri olayı nedir? Yani ben şimdi sisteme 3TB 3.5" bir HDD taksam, bunu aktif ederken sadece GPT'mi seçmem gerekecek?

Disklerde ki bu GPT modunun, sadece UEFI sistemlerde çalıştı söyleniyordu halbu ki benim sistemim UEFI değil ama 3TB'lık taşınabilir WD My Book HDD'yi şimdi deneme amaçlı usb üzerinden taktığımda, kilidini açmadan önce biçimlemem uyarısı geliyor ve burada otomatik GPT seçili geliyor. Ben şimdi buradan MBR'yi seçip biçimleyemez miyim?

ZAmQY3.jpg

MBR, GPT ile konunun dışına çıktığımızı sanma zira tam da konumuz ile alakalı. Zira misal ben 300GB'lik diskimin 2. bölümüne Yosemite kurmaya çalışsaydım, disk GTP olmadığı için kurulmaz mıydı?

Şu MBR, GPT olayını, detaylı bir özet geçerek anlatırsanız sevinirim.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Bu konularda bende pek bilgili Değilim ama bildiğim kadarıyla izah edeyim hocam :) mbr eski bir sistem olduğu için en fazla 2tb a kadar veriyi destekliyor. Bu Yüzden 2tb ve üstü hdd ler gpt sistemi kullanır. 3gb hdd yi mbr olarak biçimlendirirsen kullanılabilir alan 2tb olarak Görünür sanırım :)
Mbr diskler en fazla 4 aktif bölümü destekliyordu sende nasıl 6 tane var anlamadım :D

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Bu konularda bende pek bilgili Değilim ama bildiğim kadarıyla izah edeyim hocam :) mbr eski bir sistem olduğu için en fazla 2tb a kadar veriyi destekliyor. Bu Yüzden 2tb ve üstü hdd ler gpt sistemi kullanır. 3gb hdd yi mbr olarak biçimlendirirsen kullanılabilir alan 2tb olarak Görünür sanırım :)
Mbr diskler en fazla 4 aktif bölümü destekliyordu sende nasıl 6 tane var anlamadım :D

Kime niyet kime kısmet hocam :) Kaba taslak anladım. Ve şimdi Yosemite uzmanı bir arkadaştan da onun kurulumu ile ilgili bilgi alacağım. Ancak arkadaş, bu konuda bahsettiğim sorunlardan habersiz "hallederiz" diye çok ümitleniyor :) Haydi hayırlısı. Tüm yardımların için canı gönülden teşekkürler hocam.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Rica ederim kolay gelsin :)

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
4 Primary Partition'a izin var. 4 Primary partition'dan birini Extended Partition yapıp, onu da bölmek mümkün. Ama iş gittikçe çorbaya dönüyor.

Virtualization diye bir kavram var, aradığınız belki bu değil ama tavsiye. :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
bilgilendirme için teşekkürler :) aklımda bulunsun