Soru 2. el telefona güvenmeli miyim?

Bu konuyu okuyanlar

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Bir telefoncuda 2. EL Xiaomi Redmi 8 telefon buldum yurt dışı ama sınırsız kayıt yapılmış yani kayıtlı. Bu telefonu almak istiyorum ama içine keylogger falan atıldıysa veya hard reset atıldığında bile silinmeyen rat virüslerinden atıldıysa diye çok korkuyorum. Sizce böyle bir şey var mıdır?

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Bir telefoncuda 2. EL Xiaomi Redmi 8 telefon buldum yurt dışı ama sınırsız kayıt yapılmış yani kayıtlı. Bu telefonu almak istiyorum ama için keylogger falan atıldıysa veya hard reset atıldığında bile silinmeyen rat virüslerinden atıldıysa diye çok korkuyorum. Sizce böyle bir şey var mıdır?
İMEİ Kontrol
Ekran Kontrol
Ses-Ahize Kontrol
Ekran Orijinalliği Kontrol
Şarj Kontrol
Parmak izi kontrol
Bunlardan sonra çekirdek sürümüne tıkla hepsini dene.
Mi Account var mı yok mu kontrol et.
Bootloader kilidi açık mı bak.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Garantili olan cihazlara güvenilir genelde. Diğerlerinde ben satın alacağım kişiye dikkat ederim. Birazda insan sarrafı sayılırım. İkinci el alışverişlerimin hiçbirinde sorun yaşamadım.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
İMEİ Kontrol
Ekran Kontrol
Ses-Ahize Kontrol
Şarj Kontrol
Parmak izi kontrol
yine de sağol hepsini deneyeceğim

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Garantili olan cihazlara güvenilir genelde. Diğerlerinde ben satın alacağım kişiye dikkat ederim. Birazda insan sarrafı sayılırım. İkinci el alışverişlerimin hiçbirinde sorun yaşamadım.
Hocam telefonu ben teslim almayacağım ben sadece parasını vereceğim telefonu bir tanıdığım teslim alacak. virüs olup olmadığını nasıl anlarım bir yolu varmıdır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yav asıl sen ne diyorsun? Virüs olsa,ROM atarsın.Bunlar olmadıktan sonra virüs olmasa ne yazar?
benim bilgilerim çalındıktan sonra parmak izini ne yapayım. Ben sırf kuşkularımdan dolayı gmail hesabıma 36 haneli şifre koyan biriyim tabi ki güvenlik benim için her şeyden önemli

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Hocam telefonu ben teslim almayacağım ben sadece parasını vereceğim telefonu bir tanıdığım teslim alacak. virüs olup olmadığını nasıl anlarım bir yolu varmıdır
İkinci el alırken virüs en basit şey olarak kalıyor. Ses açma düğmesi ile açma kapama basılı tutup direk wipe data yapıp sıfırlarsın. Sonrada kullanırsın.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982

benim bilgilerim çalındıktan sonra parmak izini ne yapayım. Ben sırf kuşkularımdan dolayı gmail hesabıma 36 haneli şifre koyan biriyim tabi ki güvenlik benim için her şeyden önemli
Virüs felan olmaz.Takma.Benim dediklerime baktır.

İkinci el alırken virüs en basit şey olarak kalıyor. Ses açma düğmesi ile açma kapama basılı tutup direk wipe data yapıp sıfırlarsın. Sonrada kullanırsın.
Isıtılmış cihaz orada takılır.Aynısını şu an yazıyordum ?

Ses Açma+Kapama>Main Menu>Wipe Data>Reboot. Cihaza hard reset atacaksın kısacası.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Hard reset atmayı bende biliyorum kendi telefonuma sık sık atarım ama bir videoda hard reset atılsa bile silinmeyen virüslerin olduğunu duydum ben ondan korkuyorum

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Virüs felan olmaz.Takma.Benim dediklerime baktır.

Isıtılmış cihaz orada takılır.Aynısını şu an yazıyordum ?

Ses Açma+Kapama>Main Menu>Wipe Data>Reboot. Cihaza hard reset atacaksın kısacası.
Bende ikinci el sanal gözlük almıştım. Onda da oldu tuşlarla halletmiştim. Sonuçta işletim sistemi android. ??

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Virüse neden bu kadar takıntı oluşturdu sende ?

Çok takıntılıysanız,gidin bir telefoncudan alın.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
İMEİ Kontrol
Ekran Kontrol
Ses-Ahize Kontrol
Şarj Kontrol
Parmak izi kontrol
Bu dediklerinizi nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982

HakanÇ11

Asistan
Reaksiyon puanı
133

Custom rom LineageOS falan kurarsın. Parolalar için Bitwarden kullanabilirsin. 100 haneli şifreler hazırlarsın özel karakterlerle falan.

Zamanında virüslerle ilgili çok fazla araştırma yaptım. Bir insan bir konuya ne kadar hakim olursa o kadar kuşku duyuyor herhalde
Bende çok takıktım önceden. Önleminizi alın dikkatli olun. Olacağı varsa olur zaten.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Custom rom LineageOS falan kurarsın. Parolalar için Bitwarden kullanabilirsin. 100 haneli şifreler hazırlarsın özel karakterlerle falan.

Bende çok takıktım önceden. Önleminizi alın dikkatli olun. Olacağı varsa olur zaten.
Neden Custom kursun?

zypixeloffical

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Hard reset atmayı bende biliyorum kendi telefonuma sık sık atarım ama bir videoda hard reset atılsa bile silinmeyen virüslerin olduğunu duydum ben ondan korkuyorum
hocam allah size kolaylık versin bir çok kişi ben bir çoğunu okudum alakasız şeyler yazmış kimisi şunu kontrol ettir kimisi wipe data fln yap yazmış sizde virüslere karşı biraz tedirgin olan birisisniz herhalde

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
hocam allah size kolaylık versin bir çok kişi ben bir çoğunu okudum alakasız şeyler yazmış kimisi şunu kontrol ettir kimisi wipe data fln yap yazmış sizde virüslere karşı biraz tedirgin olan birisisniz herhalde
images.jpeg