2. El Araç Piyasasının Hali Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Arkadaşlar merhaba. Geçen sene almayı planladığım araçların neredeyse hepsi günümüzde x2 fiyattan satılıyor. Böylesine anormal bir fiyatlandırma için bir yapılandırma gelecek mi? Yoksa bu şekilde artmaya devam mı edecek? Çünkü bu büyük bir saçmalığa dönmeye başladı. Aracın 0 etiket fiyatı 2. eli geçmeye başladı. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar merhaba. Geçen sene almayı planladığım araçların neredeyse hepsi günümüzde x2 fiyattan satılıyor. Böylesine anormal bir fiyatlandırma için bir yapılandırma gelecek mi? Yoksa bu şekilde artmaya devam mı edecek? Çünkü bu büyük bir saçmalığa dönmeye başladı. Aracın 0 etiket fiyatı 2. eli geçmeye başladı. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Düzelmez bence bir süre. Çürükten asfalt gözüken tofaşlara bile 15-20 bin fiyat çekiyorlar bu böyle gider. Bu hale getirenler utansın.

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Bir kaç ay öncesine dediğin gibi 0 araçlar gelecek fiyatlar düşecek vs. deniyordu. Şimdi de Perşembe günü Merkez Bankası'nın faiz açıklamasından sonra 2. el piyasasının %15 düşeceği söyleniyor. Bir umut belki diyelim :(

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Sıfır fiyatları düşmeden imkansız. Serbest piyasa.

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Sıfır fiyatları düşmeden imkansız. Serbest piyasa.
Sıfır fiyatları 2. eli geçti saçma bulduğum asıl durum bu. 2020 model boş Toyota Corolla 180.000'den etiketlenmiş iken 2. el 2016 Corolla 90.000 km'de iken 215.000 TL fiyatla satılıyor. Bunu anlayamıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sene bitti ama hala adam akıllı 2020 model araçlar ülkeye giriş yapmadı. Bu durum ne zaman rayına oturur acaba.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Sıfır fiyatları 2. eli geçti saçma bulduğum asıl durum bu. 2020 model boş Toyota Corolla 180.000'den etiketlenmiş iken 2. el 2016 Corolla 90.000 km'de iken 215.000 TL fiyatla satılıyor. Bunu anlayamıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sene bitti ama hala adam akıllı 2020 model araçlar ülkeye giriş yapmadı. Bu durum ne zaman rayına oturur acaba.
O araba satılmaz onu bir geç, anca şöyle oluyor, 0 araçları galericiler vs alıyor ve sıfırın üstünde satıyor neden çünkü bayide araba yok. Bayide ki araba nereye gitti? Alabilen aldı alamayan galericiye gitti. Bir iki ay sonraya sıra veriyorlar o sıra sana gelene kadar 10-20 zam geliyor üstüne

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
insanlar çok araç aldı fırsatçılarda gün yüzüne çıktı devlet vergi koydu hala almaya devam ettiler şu an azaldı satışlar böyle giderse 6. ayda bi ötv indirimi gelir

Reaksiyon puanı
12
Düzeleceğini zannetmem bulunduğumuz zamanada ikinci el ve tramer kayıtlı arabalarda yoğunluk var ve böyle bir durumda 2. el araçların fiyat düşüşü çok zor.

Ozkan_O

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese selam dostlar. Araç fiyatlarındaki dalgalanma, ki bu yaşadığımız dalgalanmadan biraz fazlası, illa bir yerlere oturacak, şahsen düşeceğini sanmıyorum ama en azından yükselişi duracaktır belki bir nebze aşağı inecektir. Araç fiyatları halen aynı, hepsi değerini koruyor. Fakat bizim kullandığımız satın alma aracının değeri yani paranın değeri yerinde durmadığı için fiyatlar dalgalanıyor. Araç alım satım işini sadece araç sahibi olmak olarak görmeyin lütfen. Bu da bir çeşit yatırım aracıdır, ekonomiden etkilenir.
Şöyle düşünün, geçen sene elinizdeki 60 bin lira parayı, doğru yatırım araçlarında kullansaydınız, bu gün ne kadar olurdu o para? Maksimum karı elde etmek için profesyonel kullanımınızdan bahsetmiyorum, ortalama bir hane halkının kullandığı yöntemleri kullansaydınız.

Örneğin 2020 ocak ayında altın fiyatı 300 lira gibi görünüyor, henüz baktım umarım doğru bakmışımdır. 60.000 lira değerindeki arabanızı satıp 200 gram altın alabiliyorsunuz. Sonra zaman ilerlesin, otomobil fiyatlarının yükselişin durduğu kasım ayına bakalım, altın fiyatı 534 lira. Yani 200 gram altınınızı tekrar satarsanız yaklaşık 106 Bin lira paranız olacak. Burada para kazanmadınız yanlış anlamayın, paranızı değerinde tuttunuz olarak yorumlayın. Yani geçen sene 60 Bin lira olan aracınız artık 106 bin lira. Bunu diğer yatırım araçları ile de değerlendirebilirsiniz yaklaşık benzer sonuçlar çıkacaktır.

Sonra zaman biraz daha ilerlesin, altın fiyatları tekrar düşüşe geçiyor, ama otomobil düşmüyor, karşılığında piyasa durgunlaşıyor, alım satım azalıyor. Ekonomi uzmanı değilim ama sanırım piyasa tepkileri ölçüyor. Eksik bilgi sahibi olan yada gerçekten önceliği araç almak olan insanlara yine araçları satabiliyor, fakat bilgi sahibi olanlara yada zaruri ihtiyacı olmayıp bekleyebilecek olan insanlara satış yapamıyor. Bunlar tesadüf değil, sanki bunun adına ekonomi diyorlar =)

Arkadaşlar, ikinciel alım satımı yapan profesyonel bir firmanın çalışanıyım. Aynı zamanda bu ekonomi içerisinde yoğurulan bir vatandaşım. Sektörde pek çok tecrübelerim var. Etrafınızda mutlaka, aldığı aracı geri satıp tek araçtan 10 - 20 bin lira kazandığını anlatan birilerini duymuşsunuzdur. İşte piyasa bu fırsatları görenler ile yükseldi, kimseyi suçlamayalım, ikinciel otomobil pazarı, makro boyuttaki ekonominin, mikro boyuttaki bir dalı sadece.

Edit : Bir de şöyle bir etken var, sadece altın fiyatı ile kıyaslamak doğru değil tabi ki, bir ürünün arzında sıkıntı varsa fiyatı yükselir. Pandeminin etkisiyle pazara geç giren sıfır araçlar da fiyatı yükselten etkenlerden birisi. Gerçekten araç almak isteyenlerin artık tramer kayıtlı yada ağır hasarlı araçlara yönlenmesi de bu kıtlığa işaret.

Tüm ekonomi bilgimi burada harcadım, daha fazlası çıkmaz ama otomobillerle ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa bilgim dahilinde cevap vermekten memnuniyet duyarım =)

İyi günler dilerim.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Bence araba bir yatırım olabilir. Fiyatının artmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
8,016
2016 Corolla dolu paketi , 2020 boş paketten daha kapsamlı olduğu için daha pahalı olabilir mi?