2.4 Ghz hızında olması gereken işlemci 2.9 Ghz de çalışıyor.

Bu konuyu okuyanlar

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İntel i7 5500U işlemcim var işlemci 2.4 ghz yani en fazla 2400 mhz de çalışması gerekirken Msı Afterburner ve Core Temp adlı programlarda 2993 mhz olarak çalıştığını gördüm. İşlemci bu hızla çalıştığı için çok fazla ısınıyor ve oyunlara fps dropları oluyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hayır o işlemci 2.4 GHz seviyesinden 3.00 GHz seviyesine otomatik boost seçeneğine sahip. Kendisi yapılan işleme göre GHz hızını arttırıyor işlemcide sorun yok.

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hayır o işlemci 2.4 GHz seviyesinden 3.00 GHz seviyesine otomatik boost seçeneğine sahip. Kendisi yapılan işleme göre GHz hızını arttırıyor işlemcide sorun yok.
Gelişmiş önyükleme seçeneklerinde işlemcinin 3 çekirdeği çalışıyordu ben onu 4 e çıkardım ondan sonra bu sorun olmaya başladı işlemci ısısı oyunda 100 dereceye kadar çıkıyor.Bence bu normal değil.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
İşlemcinin turbo boost özelliği var 3.0 ghz kadar çıkabilir..

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemcinin turbo boost özelliği var 3.0 ghz kadar çıkabilir..
Gelişmiş önyükleme seçeneklerinde işlemcinin 3 çekirdeği çalışıyordu ben onu 4 e çıkardım ondan sonra bu sorun olmaya başladı işlemci ısısı oyunda 100 dereceye kadar çıkıyor.Bence bu normal değil.

Drangleic

Müdavim
Reaksiyon puanı
263
100 derece normal bir sıcaklık değil yalnız soğutma sistemini gözden geçirmek lazım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Tamam işte siz işlemci boost hızına kaç çekirdek ile çıkacağına karışmışsınız bu da bilgisayarın olması gerekenden daha fazla ısınmasına yol açmış. U işlemciler zaten performans işlemcisi değilken sizde zorlamaya çalışmışsınız. Default ayarlara döndürmenizi tavsiye ederim.

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Tamam işte siz işlemci boost hızına kaç çekirdek ile çıkacağına karışmışsınız bu da bilgisayarın olması gerekenden daha fazla ısınmasına yol açmış. U işlemciler zaten performans işlemcisi değilken sizde zorlamaya çalışmışsınız. Default ayarlara döndürmenizi tavsiye ederim.
Yani normalde 3 çekirdek ile mi calismasi gerek islemcinin.3 cekirdek ile calistiginda ekran kartini besliyemiyor. 3 çekirdek aktif oldugunda fps düşüşü oluyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Laptoplarda ekran kartını besleyememe veya darboğaz gibi bir şey olması imkansızdır çünkü bu ürünler birçok fabrika testinden geçtikten sonra piyasaya sürülür yani donanımları birbirleriyle tamamen uyumludur. İşlemciler zeki donanımlardır yapılan işleme göre çekirdek sayısını ve hızını ayarlar diyebilirim. Masaüstünde gezinirken tek çekirdek kullanırken oyuna girince ihtiyaca bağlı 2-3-4 tane çekirdeğin hepsini birden kullanabilir tabi ki ısı durumunu da göz önüne alarak kısaca net bir durum yoktur diyebilirim.

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Laptoplarda ekran kartını besleyememe veya darboğaz gibi bir şey olması imkansızdır çünkü bu ürünler birçok fabrika testinden geçtikten sonra piyasaya sürülür yani donanımları birbirleriyle tamamen uyumludur. İşlemciler zeki donanımlardır yapılan işleme göre çekirdek sayısını ve hızını ayarlar diyebilirim. Masaüstünde gezinirken tek çekirdek kullanırken oyuna girince ihtiyaca bağlı 2-3-4 tane çekirdeğin hepsini birden kullanabilir tabi ki ısı durumunu da göz önüne alarak kısaca net bir durum yoktur diyebilirim.
Bildiğim kadariyla darboğaz işlemcinin ekran kartini besleyememesi yani ekran kartinin islemlerine yetismemesi durumu. CCS:GO oynarken 3 cekirdek aktif olduğunda ekran karti kullanımı %60-70 civari iken islemci kullanimi ara ara %99 oluyor bunun tam tersi olmasi gerekmez mi?

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemciyi eski haline getirdim yinede işlemci 3 ghz hızında çalışıyor. Yani fazla ısınıyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
TJUNCTION105°C onun 100 derece de sabit kalıyorsa sorun yok 105 üzerinde kapanır fan egzostun tozunu al,aldırt...
Intel® Core™ i7-5500U Processor (4M Cache, up to 3.00 GHz) Ürün Teknik Özellikleri
Ekran Görüntüsü 2018-12-15 17-23-14.png
Ekran Görüntüsü 2018-12-15 17-22-34.png

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çalistir a dxdiag yazdigimda islemci 3 cekirdekli olarak gozukuyordu bende bios ayarlarini sifirladim gelismis baslatma seceneklerinden 4 cekirdegi aktiflestirdim sonra dxdiag a baktigimda 4 islemci cekirdege cikti. Bu islemleri yaptiktan sonra sistem 2.9ghz de calismaya basladi onceden bu hiza cikmiyordu. Bu hiza ciktigi icin oyun oynarken sicaklik 105 dereceye cikiyor. İslemci fazla isindigi icin kendi hizini anlik olarak dusuruyor bilgisayar 1-2 saniye kasiyor.
Ne yaptiysam duzelmedi yardim edin!

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
garanti varsa servise ver cpu ve gpunun termal macunu yenilesinler birde tozunu alsınlar yoksa garanti kendin yap cpu ve gpuya mercimek kadar macun koy kart ile yay çok kalın olmasın ...

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
garanti varsa servise ver cpu ve gpunun termal macunu yenilesinler birde tozunu alsınlar yoksa garanti kendin yap cpu ve gpuya mercimek kadar macun koy kart ile yay çok kalın olmasın ...
Onu zaten yapacagim da buraya bu konuyu acmamin sebebi ustte belirttigim gibi 4 cekirdegi aktif hale getirdikten sonra oldu. Eski haline getirince de değişmiyor. Yani 2 gun once boyle bir isi sorunum yoktu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
o zaman cpu'nun hatası varmış 3 çekirdekle idare ederken 4. ile ayyuka çıkan hatası var notebook mutlaka servise gitmeli sorun fiziksel çünkü.

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
o zaman cpu'nun hatası varmış 3 çekirdekle idare ederken 4. ile ayyuka çıkan hatası var notebook mutlaka servise gitmeli sorun fiziksel çünkü.
İşlemci hızını en fazla 2.4 ghz ye ayarlamak mümkün mü? Çünkü önceden CS:GO da 2295 mhz oluyordu en fazla şuan 2993 mhz oluyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sistem geri yükleme yaptım şimdi görev yöneticisinde işlemci 3 çekirdekli olarak gözüküyor ve max hız 2.39 ghz olarak gözüküyor. Bilgisayarı alalı 2 sene oldu 2 senedir bilgisayarı 3 çekirdekli olarak kullanıyormuşum mecburen 3 çekirdekli kullanmam gerek. Bu şekilde kullanınca da işlemci ekran kartını tam olarak besleyemiyor oyunlarda fps düşüyor.

Son düzenleme:

|KomutanLogar|

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sistem geri yükleme yaptım şimdi görev yöneticisinde işlemci 3 çekirdekli olarak gözüküyor ve max hız 2.39 ghz olarak gözüküyor. Bilgisayarı alalı 2 sene oldu 2 senedir bilgisayarı 3 çekirdekli olarak kullanıyormuşum mecburen 3 çekir
saç,baş yoldurtan notebooklardan bulmuşsun...
Maaalesef.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
casper değil mi? o ve hp kendini elektrikli ızgara sanıyordu.