2.3.7 Güncellemesi CyanogenMod7 (Optimus Black)Anlatımı Resimli Güncel

Bu konuyu okuyanlar

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Optimus Black 2.3.7 Versiyonuna Geçme

Anlatıma başlamadan Önce yardımlarından dolayı @orcnd Arkadaşıma sonsuz teşekkürü borç biliyorum. :) teşekkürler @orcnd

Öncelikle telefonumuzda Nova yada herhangi bir custom rom kurulu ise, bu yazılımlar bizlere sorunlar çıkartabilir..
Bunun için ilk olarak telefonumuzu ilk almış olduğumuz rom!’a getiriyoruz.
Ancak telefonumuz zaten v10a,v10b,v10c,v11c ise aşağıda anlatacağım işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nova rom yada bunun dışında herhangi bir romdan v10b ye geçiş. Ben burada v10b yi tercih ettim, root işlemi daha kolay diye =)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İNECEKLER LİSTESI

LG United Drivers Tıklayın !

AneUTL V10B (Europe/Open) Tıklayın !

KDZ_FW_UPD_EN Tıklayın !

LG B2CTool Tıklayın !

Windows Enabler Tıklayın !64 bit sistem kullananlar için gerekli, 32bit kullananlar indirmeyebilir.

1-B2CTools'u kurun (Resim 1 De bulunan ilk dosyamız)

5704.jpg

2-KDZ_FW_UPD_EN.7z 'i klasörünü buraya çıkart diyelim ve msxml.msi'i kuralım
5706.jpg

3-Açılan klasörden mfc42.dll'i silin (64bit işletim sistemlerinde sorun çıkartıyor. 32bit sisteminiz varsa silmenize gerek yok.)
5710.jpg

4-Windows Enabler'ı unpack edin.
5733.jpg

5-Telefonunuzun pilini çıkarın ve soldaki ses açma tuşuna basarak USB'ye takın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin. (Telefon Software Update modunda açılacaktır.)

5703.jpg

6-Aygıt Yöneticisini açın ve Modemler altında "LGE Mobile USB Modem" i deaktive edin.

5718.jpg

7-KDZ_FW_UPD.exe'yi admin olarak çalıştırın.(Resim 17)
Ve sonra Windows Enabler.exe 'yi admin olarak çalıştırın.(Resim 20)

Taskbar'da ikonunu göreceksiniz, bir kere tıklayın ve ON oldugunu görün.

5727.jpg
5729.jpg

8 - Şimdi KDZ dosyasını seçeceğiz, o dosyayı seçtiğinizde ekran aşağıdaki ayarlarda kalsın. (Resim 18- 19)

9 - Launch Software Update'ye tıklayın.
5722.jpg

İşlem bitene kadar bilgisayarı ellemeyin, bilgisayarınızın hızına göre 5-10 dk arası sürebilir. İşlem bitince telefonun açılacaktır. Program hala update devam ediyor desede aldırmayın. Sol alt köşeden Exit'e basın usb kablosunu çıkartın. Yeni Rom'unuz hayırlı olsun.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
153l.jpg
155s.jpg

Bu işlemlerin sonunda tertemiz romlu telefonumuza sahip oluyoruz.

tabiki işlemlerimiz bitmedi.
Şimdi İse

yapmamız gereken bir kaç işlem var. Bu işlemler sonrasında 2.3.7 versiyonuna geçiş yapabiliriz.
öncelikle telefonumuza root özelliği kazandırmamız gerekiyor, bunun için yapmamız gerekenler.

İşlemi Yapmak Genel Anlamda 3 Aşamadan Oluşuyor

1- Telefona Root Özelliği Kazandırma
2- CWM Recover Kurma
3-Recoveryden Rom Kurma

Telefonu Root İle Yetkilendirme

Telefondaki yazılımınız v10b veya aşağısı ise:

a. GingerBreak >uygulamasını< indirin ve telefona gönderin.
b. (Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini tikleyin.
c. (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneğini tikleyin.
d. Cihazınızda SD kartınız takılı ve kullanıma hazır olsun.
e. Polaris office veya bir dosya yöneticisi ile (astro, vb) telefona attığınız gingerbreak uygulamasını(a maddesi) kurun ve çalıştırın.
f. root yazan ikonua basın.
g. Telefon kendisini baştan başlatacak ve root hakları kazanmış olacaksınız her şey düzgünse. Menüde kurukafa ikonu çıkarsa olmuş demektir.

Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise:

Dosyayı indirelim ve arşivden çıkartalım:
Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!

İşleme başlamadan USB sürücülerinin kurulu olduğundan, ayrıca telefonun ayarlar > uygulamalar bölümünden güvenilmeyen kaynaklar ve hata ayıklamanın etkin olduğundan emin olalım.

Cihazı bilgisayara bağlayıp SuperOnceClick 2.1.1 programını çalıştırın. Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) Shell Root tuşuna basın. 4. adımda program yanıt vermemeye başlayacak. Görevi sonlandırın.

Aynı programı tekrar açın. Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. Cihazınızın root olduğuna dair onay alacaksınız. Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız.

2. CWM Recovery
CWM kurulumunu yapmadan ezboot ile recovrye girerseniz telefonunuz hard reset atar haberiniz olsun arkadaşlar...

a.İlk olarak telefonumuzun sd kart bölümüne indireceğimiz 2.3.7. dosyamızı atıyoruz.
b. Sonra : pc USB sürücüleri kurulu olmalı. Cihaz root'lu olmalı ve (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneği tiki olmalı.
c. Telefonu PC'ye takın ve sürücüleri yüklemesini bekleyin.(İlk bağlantı ise)
d. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye >indirin< ve PC'den çalıştırın.
e. Telefon ekranında bir onay penceresi çıkacak. Onayı verin. (Allow)
f. İşlem tamam. Marketten indirebileceğiniz >Ezboot< uygulaması ile Recovery'ye girebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu işlem sırasında cihazdaki tüm veriler silinecek. Yedeklerinizi alın

a. update-cm-7.1.0-SelfKANG7-2-OptimusBlack-signed’ yi indirin ve SD kartınızın kök dizinine atın.
b. daha önce indirdiğiniz Ezboot uygulaması ile "Recovery" moda girin.

Bundan sonraki adımlarda ses tuşları ile aşağı - yukarı hareket edip güç düğmesi ile seçeneği seçiyoruz

1- install zip from sd card
2- choose zip from sd kart
3- update-cm-7.1.0-SelfKANG7-2-OptimusBlack-signed.zip seç
4- bir sürü no arasından yes olanı getir ve seç
5- işlem bittiğinde reboot system now yani yeniden başlat.
6- telefon açılınca tekrar bir yeniden başlatın romunuz hayırlı olsun.

------------------------------------------------------------------------------------------
Olası sorunlar Olarak:

1. Diyelim ki update-cm-7.1.0-SelfKANG7-2-OptimusBlack-signed'yı beğenmediniz ve orijinal ROM'a döndünüz. Cihaz dahili hafızanızı 0mb olarak görüp program kurmanıza izin vermeyebilir. Bunu düzeltmek için yeni ROM'unuzu kurduktan sonra 3845#*970# kodu ile çıkan menüden veya Ayarlar > Gizlilik menüsünden cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterli.

2. Superuser hata veriyorsa bu dosyayı indirin ve bilgisayarınızda bir klasöre çıkartın. Telefonun usb hata ayıklama modunu açıp pc'ye bağlayın. Klasörden su fixer bat dosyasını çalıştırın.

3. Telefonunuza yeni rom’u yüklediniz ama ana ekranda dönüp duruyor animasyonu geçmedi ... o zaman yapmanız gereken işlemler; ilk olarak İNDİR adlı yazılımızı indiriyoruz,
Sonra Bu dosyamızı C nin içerisine aaa adlı klasör açıp dosyaları aaa nın içine yolluyoruz sonra
Msdos Komut satırına geliyoruz bu dakikadan sonra ki işlemleri yaparken telefonumuz usb bağlantısı ile pc mize takılı olması lazım.

komut satırına cd\ yazıyoruz

156j.png

Sonra
156x.png

aaa\adb.exe reboot recovery yazıp

enter dedikten sonra telefonumuz kendisine reset atıcaktır ve tekrar recovery ekranı gelicektir.
Bu ekranda yapmamız gerekenler, SD kart hariç diğer dosyaları silmek .. nasıl yapacağız.....
ilk olarak...

wipe data / factory reset 'e giriyoruz... yes delete all user data diyoruz...
157k.jpg

sonra

wipe cache partition'a giriyoruz.. yes - Wipe Cache diyoruz...
sonra
mounts and storage diyoruz orada ki klasörlerden , sd card hariç diğerlerini siliyoruz aynı şekilde....

157z.jpg

Silme işlemi bittik ten sonra

İnstall zip from sdcard diyoruz ...
158l.jpg

Choose zip froum sdcard'ı seçiyoruz

Tekrardan 2.3.7 dosyamızı seçip sıfırdan tekrar kuruyoruz...

------------------------------------------------------------------------------------------

Bu işlemler sonrasında 2.3.7 versiyonumuz telefonumuza sorunsuz yüklenmiştir.

yapmamız gereken küçük bir kaç işlem daha var.. aslında uzun yazarak sizleri sıkmak istemiyorum ama .. anlatayım ki sorun olmasın.. bu romda google markettimiz yok ama indiriliyor, telefonumuz wifi mize bağlıyoruz. ve daha sonra ana menüden rom manager adlı yazılımızı çalıştırıyoruz, rom manager romla beraber geliyor bu arada.

Download ROM a giriyoruz. bir dosya indiricek, bu dosya indikten sonra telefonumuza reset isteyebilir. istemesede atarsak güzel olur )

Sonra tekrardan aynı uygulamaya giriyoruz, rom manager.. daha sonrasında yine download rom'a giriş yaptığımızda google apps gelmiş olması lazım.. tıklıyoruz ve karşımıza çıkan ekranda ilk çıkan en üstteki uygulamayı indiriyoruz. uygulama indikten sonra bir reset daha atıcak ve artık google marketimiz aktiftir...

15g6.jpg

güle güle kullanın arkadaşlar...

ARKADASLAR BU ISLEMLERI YAPTIGINIZ ZAMAN EGER TELEFONUNUZUN ROM'U ORJIANLDEN DONERKEN LG LOGOSUNDA KALDIYA BU ISLEMI YAPARSANIZ GARANTI DISI KALIR .

AMA TELEFONUNUZDA Orjınal Romun Dısında Bi Rom varsa Bu işlemi yaparsınız. Ardındanda Buradaki işlemleri CM7 ye gecersiniz Sonrada Siteden Lg'nin orjinal sitesinden

Lg Mobile Update İle Telefonunuzu Güncelleye bilirsiniz.Ve Garanti Dısına cıkmamıs olur. AMA DIREK GUNCELLERSENIZ AVRUPANIN ORJINAL ROMUNU KURMUS OLURSNUZ VE

GENE GARANTI DISI KALIR.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Güzel anlatım olmuş eline sağlık

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Teşekkür ederim, sıfırdan bilmeyende yapabilsin istedim umarım etkili olur :)

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
hey maşallah sgs2 de 2 adım da hallediliyor :D ayrıca stabil değil bilginize 4 gün kullandım ama sorun çıkarmaya başladı ve mevcut yazılımları da siliyor kendi yazılımlarını yüklüyor.

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
bugün benim ikinci günüm şuana kadar bir sorun yaşamadım :) aynı zamanda tam bir anlatım olsun istediğim için hani sıfırdan yapanlar :) kolaylıkla yapabilsinler diye bu kadar yazı yazdım :) senin dediğini dikkate alacağım, bakalım bende sorun çıkartçak mı ama tahmin etmiyorum :)

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
sgs 2 de misal kies air dosya yöneticisi gidiyyordu tabi bunlar belli başlı olanlar hafıza kartını bazen görmüyordu terminalden komut girmek gerekiyordu. Bekleme konumunda pil kullanma konusunda ne kadar cimri olsa da standart kullanımda bi okadar düşüncesiz :D neyse 4.0 çıkıyormuş 2-3 hafta içinde onu yükleriz artık :D

metebyr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
telefondan ekran görüntüsü alarak görünümü burada paylaşabilir misin? yoksa görüntü menü teması falan nova romdaki gibi mi ? ayrıca anlatım güzel olmuş

blackmamba07

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
paylaşım için teşekkürler. elinize sağlık. arkadaşıma bildiriyorum hemen bu durumu kendi optimus black'inde denesin.

vladislav

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Harika olmuş abi eline sağlık, bende bi an önce güncellicem eve gider gitmez :) Merak ettim çok..

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
şimdi bir tane video çektim onu paylaşıyorum....

Anlatım gerçekten sıfırdan uygulamayı kurmak isteyenler için birebir :)

Biraz derleme biraz düzenleme tamamdır :)

ahmeta

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
@ technomind
Türkçe desteği varmıdır yoksa İngilizce mi?

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Bende akşam deneyeceğim. anlatım için çok teşekkürler... yeni sürüm gelecek diye hiç rom olaylarına girmedim. sıfırdan yapacağım.

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Türkçe Dil desteği var arkadaşlar, sadece Ayarlarda CyangenMod Settings ingilizce :) ordada bir çok kurcalanması gereken yerler var .. denemelisiniz bence.

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
157z.jpg

Bu ekranı özlemişim :D iPhone kullanmaya başlayalı 7 ay oldu tekrar Android beni mi çağırıyor ne :p

ahmeta

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Türkçe Dil desteği var arkadaşlar, sadece Ayarlarda CyangenMod Settings ingilizce :) ordada bir çok kurcalanması gereken yerler var .. denemelisiniz bence.
Teşekkür ederim, eline koluna sağlık anlatım için ;)
Akşam evde deneyeceğim

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
[MENTION=72151]ahmeta[/MENTION] dene bakalım umarım beğenirsin :) ben şahsen beyendim.. :))

@MirAge42

renktaş gelsende aramıza katıl :D bırak pahalı ürünleri :)

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
[MENTION=138307]technomind[/MENTION] Dün Ice Cream Sandwich lansmanından sonra sabaha kadar araştırdım ama şöyle ele avuca gelecek bir telefon bulamadım :D Elimdeki iPhone 3GS i satıp almayı düşünüyorum :D

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Onun adında hayır yok :) telefonun ne 3GS. hangi Takımlısın ? FB :) olmaz kardeş :)) Gel değiştir :D

Bence iyice araştır var sağlam kaliteli telefonlar ;) ben şimdi sana optimus black diyecem :D sen diyeceksin olmaz :D o yüzden demiyorum :D

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
O açıdan baktırdın telefona artık elime alasım gelmez :D Büyük ekranlı bir şey almak istiyorum. :D Kararımı netleştirdin. :devil:

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Sonylerede bak [MENTION=17734]MirAge42[/MENTION]

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
O açıdan baktırdın telefona artık elime alasım gelmez :D Büyük ekranlı bir şey almak istiyorum. :D Kararımı netleştirdin. :devil:

büyük ekren işte hem nova ekranlı , hem sağlam kaliteli :D ince zarif bir telefon, maçta hakemin kafaya atılmaz ama :)

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
büyük ekren işte hem nova ekranlı , hem sağlam kaliteli :D ince zarif bir telefon, maçta hakemin kafaya atılmaz ama :)

2.El alırım alırsam listeye ekledim güzel cihaz kamera bakımından düşük sanki :) Xperia x10i ön planda şimdilik :D

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Kamerası bakımından düşük mü :D ön kamerası bile 2mp bea :) xperia x10i güzel tabiki ben cevahirde sordum teknosaya :)

adamın verdiği cevap aynen şu ben müşterilerime black tavsiye ediyorum dedi. neden dedim hem x10 8 mp kamerası var falan ? neden özellikle optimus black dediğimde verdiği cevap aynen şu oldu :)

Evet kamerası olarak xperia x10i üstün olabilir ama nova display ekran sayesinde optimus black daha kaliteli olduğunu tasarım bakımından güzel ve kullanışlı olduğunu ve yakında gelicek olan güncelleme sayesinde daha iyi işler çıkartcağını. hatta bir kaç birşey daha söyledide inan hatırlamıyorum :)

he ayrıca bir kere ön kamerası 2mp demişti.

İlla telefon alıcam diyorsan bence bir bak incele :D

Xperia 10i de güzel telefon [MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION] sendeki neydi bak oda güzel ben çok beğendim :D

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
bendeki xperia ARC almayı düşünenlere önerilir :D

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Android işletim sistemli bir telefon alacağım artık kafaya koydum :D 3GS direk karar vermeme olanak sağladı. HTC Desire vardı bundan önce hiç memnun kalmamıştım. Senin güncelleme konusunu da baltaladık :D

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
neyse o zaman burada kalsın muhabbet :D güncelleme hakkında şikayet sorun olursa yardımlaşırız..

yani bencede değiştirmekle iyi yaparsın, nasıl olurda düşünmezsin anlamadım :D ben S diyince bile hemen değiştiriyorum :p

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
güzel detaylı anlatım.

bende kurdum tavsiye ederim. ayrıca bir sürü teması var. tavsiye ederim.

şu an tek yaşadığım sorun radyosunun olmaması.

blackmamba07

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Kamerası bakımından düşük mü :D ön kamerası bile 2mp bea :) xperia x10i güzel tabiki ben cevahirde sordum teknosaya :)

adamın verdiği cevap aynen şu ben müşterilerime black tavsiye ediyorum dedi. neden dedim hem x10 8 mp kamerası var falan ? neden özellikle optimus black dediğimde verdiği cevap aynen şu oldu :)

Evet kamerası olarak xperia x10i üstün olabilir ama nova display ekran sayesinde optimus black daha kaliteli olduğunu tasarım bakımından güzel ve kullanışlı olduğunu ve yakında gelicek olan güncelleme sayesinde daha iyi işler çıkartcağını. hatta bir kaç birşey daha söyledide inan hatırlamıyorum :)

he ayrıca bir kere ön kamerası 2mp demişti.

İlla telefon alıcam diyorsan bence bir bak incele :D

Xperia 10i de güzel telefon @REDFOKS sendeki neydi bak oda güzel ben çok beğendim :D

aynı olay bizim başımıza geldi şu anda optimus black kullanan arkadaşımın kafası smartphone'u alamdan önce xperia neo ve black arasında gidip geliyordu. gittik vatan bilgisayara satış gürevlisine sorduk dedik durum böyle böyle ikisi arasında bize bir karşılaştırma yapar mısın? adam karşılaştırmayı geçti drek olarak optimus black'i tavsiye etmeye , övmeye başladı. kamera kalitesi süper ve 2mp ön kamerası var, tasarımı süper ağırlık desen yok kalınlık desen yok, tam bir fiyat performans ürünü, nova display ekranı var vs. vs. xperia neo denilen birşey kalmadı ortada optimus black'i aldık çıktık :) şu anda çok memnun.

ocean1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba CM7 rom daha önce yüklemiştim fakat birtakım sorunlardan dolayı yeniden daha düzgün yüklemek istedim ve bugün bu deneyişim hazin bir şekilde sonuçlandı. CM7 rom u normal anlatıldığı şekilde kurma işlemlerine başladım.fakat rom yüklenip ROOT işlemi yapacağım zaman LG başlangıç logosunda kaldı ve hiçbirşey yapamıyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim. ne yapmam gerekiyor.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
merhaba CM7 rom daha önce yüklemiştim fakat birtakım sorunlardan dolayı yeniden daha düzgün yüklemek istedim ve bugün bu deneyişim hazin bir şekilde sonuçlandı. CM7 rom u normal anlatıldığı şekilde kurma işlemlerine başladım.fakat rom yüklenip ROOT işlemi yapacağım zaman LG başlangıç logosunda kaldı ve hiçbirşey yapamıyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim. ne yapmam gerekiyor.
kullandığın sürüm nedir ?

kullandığın sürüme göre root etme şekli değişebilir. v10b'de gingerbreak, v10c'de superoneclick 1.9.5 ile root olabiliyorsun.