1980'lardan Günümüze İntel İşlemcileri

Bu konuyu okuyanlar

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
[sdntv]http://hardwaremania.com/news/wp-content/uploads/Videos/Intel_History.flv[/sdntv]
Beğendim paylaşayım dedim.Umarım beğenirsiniz.
^^Edit:
Forumda bazı arkadaşlar Dowland linki istediler bende vereyim dedim : Tıkla İndir
Rar şifresi : SDN-PETER

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
pentium I den öncesini kullanmadım ama vay bee ne ihtişamlı duruyodu yaa :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Vaybe nerden nereye..:D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
bakalım 10 yıl sonra neler olacak

ugurböcee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Paylaşım için teşekkürler
baKIN nerden nerelere gelmiş intel :) bunun AMD sinide bekliyoruz Peter

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
bulursam eklerim ugurböcee

steinmetz

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Daha bugün anlatmıştı hoca bunları, iyi oldu.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
celeron 466'ım hala gözlerimin önünde 8 mb s3 marka ekran kartım. o zamanlar teknolojinin gelişmesi daha çok koyuyordu adama küçkü alım gücü çok düşüktü 2-3 nesil sonra yenileyebiliyorduk pc yi şimdi en geç 2 senede parçalar değişmiş oluyor.

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Şimdi benim anlamadığım birşey var yardımcı olan olursa sevinirim.
Soru şu neden işlemcileri bukadar küçük yapmaya çalışıyorlarki hani abartmadan makul ölçülerde ( yani biraz daha ) büyüterek şu Megaherz olayını aşamayızmı yani şöyle 5 -6 megahertz falan olsa fenamı olur illa küçük yapmaya gerek yok büyük olsun hız artsın hem güç tüketiminide azaltabilirler yok 45nm üretim yapma inadı niye veya bu inat bir gerekliliktenmi doğuyor.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Şimdi benim anlamadığım birşey var yardımcı olan olursa sevinirim.
Soru şu neden işlemcileri bukadar küçük yapmaya çalışıyorlarki hani abartmadan makul ölçülerde ( yani biraz daha ) büyüterek şu Megaherz olayını aşamayızmı yani şöyle 5 -6 megahertz falan olsa fenamı olur illa küçük yapmaya gerek yok büyük olsun hız artsın hem güç tüketiminide azaltabilirler yok 45nm üretim yapma inadı niye veya bu inat bir gerekliliktenmi doğuyor.
kardeşim iş büyüklükte/küçüklükte değil
iş içinde kullanılan parçada ;)

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Ozaman neden 65nm den 45 nm ye geçiyorlar üretim bandında.? ( sadece soru )
65nanometre yada 45 nanometre üretim şekli oluyor.yani basitçe bu rakam küçüldükçe daha iyi.45 nm destekiyorsa anakartın yeni çıkacak işlemcilerede destek verecek.;);)

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ozaman neden 65nm den 45 nm ye geçiyorlar üretim bandında.? ( sadece soru )

içindeki transistorler küçüldükçe, her bir transistorun harcadığı enerji azalır, harcadığı enerji azaldıkça ısınması azalır, daha az ısınırsa daha fazla transistor yerleştirebilirsin. Daha fazla transistor yerleştirirsen saniyede yapabildiğin toplam işlem sayısı artar. Saniyedeki toplam işlem sayın işlemcinin gerçek performansını verir.

Saat hızını maksimize etmek önemli değil, Zaten bildiğim kadarıyla 5ghz'e yakın bir teorik sınır var 45nm üretim teknolojisi ile. Önemli olan MIPS (Million instruction per second) değeri.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Pentium 3 görmüştüm en az. Bunları da gördük iyi oldu sağol paylaşım için...

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
içindeki transistorler küçüldükçe, her bir transistorun harcadığı enerji azalır, harcadığı enerji azaldıkça ısınması azalır, daha az ısınırsa daha fazla transistor yerleştirebilirsin. Daha fazla transistor yerleştirirsen saniyede yapabildiğin toplam işlem sayısı artar. Saniyedeki toplam işlem sayın işlemcinin gerçek performansını verir.

Saat hızını maksimize etmek önemli değil, Zaten bildiğim kadarıyla 5ghz'e yakın bir teorik sınır var 45nm üretim teknolojisi ile. Önemli olan MIPS (Million instruction per second) değeri.
bal damlıyor ağzından Big cevabını aldın sanırım ¿

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Berkin Abinin inceleme videoları gibi olmuş valla :)

Çok sağol Peter. Ancak Download linkinide ekleseydin daha bir güzel olurdu kanımca.

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Bu güzel cevap için teşekkür edrim.

Bildiğini anlatabilen birinin olması güzel