150mbps ve300mbps farkı

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
yanlışım yoksa bunlar ulaşılabilecek hızlar, yani zaten ülkemizde ev kullanıcıları 8 16mbps falan kullanıyor hangisini alacağın farketmez
çekim gücü için neye bakılması lazım o daha önemli, ben de merak ediyorum sinyal gücü için neye bakılması lazım

darknessfire

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Modemin Mbps hızının internet hızı ile hiç bir ilgisi yoktur.Mbps sadece Kablosuz veri transferi hızını etkiler.Örneğin kablosuz ağınıza 2 pc bağlı ve bunların arasında kablosuz şekilde veri transferi yapmak istiyorsunuz işte farkı sadece bu kısımdadır.birde bilgisayarın wireless kartınında 300mbps hızı destekliyor olması gerekli yoksa 300mbps modeminizde olsa o hızda kullanamazsınız.150 mbps de 300 mbps de internet hızını pc lere aynı hızda ulaştırır hiçbir fark oluşmaz fark veri transferinde olur sadece.

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
kesinlikle sinyal gücü için neye bakılmalı?

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
dBİ olarak her modemin çekim gücü kutusunda yazar, an itibari ile kesinlikle 300 mbps modemler tercih edilmelidir ve dbi ı yüksek modemler

neden mi ?

pc de 4k veya full hd bitrate yüksek bir film var bluray vb.

bunu tabletinize veya telefonunuza ağ paylaşımından açıp ( bir kaç ayar ve program ile ) çok rahat bir şekilde mobil cihazınızda izleyebilirsiniz.

modemin çekim gücü düşükse cihazlar arası mesafe uzaklaştıkça oynatılan video buffering edilirken takılır ve video kasar veya hiç oynatmaz.

çekim gücü yüksek ve 300 mbps modem de ise at koşturabilirsiniz laptop taki veya harici hdd deki filmlerinizi kablosuz evde paylaştırabilirsiniz.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Modemin Mbps hızının internet hızı ile hiç bir ilgisi yoktur.Mbps sadece Kablosuz veri transferi hızını etkiler.Örneğin kablosuz ağınıza 2 pc bağlı ve bunların arasında kablosuz şekilde veri transferi yapmak istiyorsunuz işte farkı sadece bu kısımdadır.birde bilgisayarın wireless kartınında 300mbps hızı destekliyor olması gerekli yoksa 300mbps modeminizde olsa o hızda kullanamazsınız.150 mbps de 300 mbps de internet hızını pc lere aynı hızda ulaştırır hiçbir fark oluşmaz fark veri transferinde olur sadece.

ağdan dosya transferi pek yapılan bişey değil, yani bizim 16mbit interneti kullanmamızda 150 olmuş 300 olmuş pek farketmez yanlış mıyım?

darknessfire

Asistan
Reaksiyon puanı
3
kesinlikle sinyal gücü için neye bakılmalı?
Hangi yönde sinyal gücü ama? yani çekim alanı gücümü veri aktarım gücümü yoksa internet bağlantı hızı gücümü bunların hepsi ayrıdır.Çekim alanı gücü Dbi ile tanımlanır.Yani bir modemin anteninin dbisi ne kadar yüksekse o kadar fazla alana sinyal yayar.Veri aktarım gücü ise Mbps olarak tanımlanır.54-72-150-300 ve daha yüksekleri buda modemin veri transfer hızını etkiler kablosuz olarak bir pc den başka bir pc ye dosya aktarırken farkeder.İnternet bağlantı hızı için ise zaten günümüzdeki modemlerin hepsi ADSL2+ yı destekliyor.Bu durumda günümüzde alıcağınız en ekonomik modem bile size internet hızı olarak aynısını sunucaktır.Tabi Fiber interneti ayrı tutuyorum onlar için VDSL modem gerekli çünkü.ADSL 2+ teknolojisi günümüzde 16 mbit veya biraz daha yüksek hıza kadar destek veriyor.Bu durumda 150 tl lik modemde size bağlantınız destekliyorsa 16 mbit internet verir 50 tl lik modemde.Tabi kablosuz sinyali tam verimli olarak çektiğinde geçerli.Burda ADSL2+ modemleri ayıran nokta anten gücü ve veri transfer gücüdür.Ha dersenizki ben kablosuz kullanıyorken veri aktarımı yapmam modemde yakınımda olur bu durumda gidip çok pahalı bir modem almanızın hiçbir mantığı yok.Kablosuz veri aktarımı çok yapıcaksanız Mbpssi yüksek modemler almaya dikkat edin(tabi wireless kartınızın destekliyor olması şartıyla).Yada çok daha hızlı internet kullanmak istiyorsanızda fiber internete bakmanız gerekiyor.Fiber modemlerde genelde 20 mbit üstünde çalışmak için tasarlanmışlardır.Bunun içinfiber internetle fiber modemden ADSL2+ ya göre daha fazla verim alırsınız.

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Benim Modem 150 Mbps alt kattaki arkadaşın modemi 300 Mbps ben zamundadan en fazla 800 kb/sn ile indirebilirken o 1,6 mb/sn hızla indirebiliyor modemden kaynaklanmıyor mu bu

darknessfire

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ağdan dosya transferi pek yapılan bişey değil, yani bizim 16mbit interneti kullanmamızda 150 olmuş 300 olmuş pek farketmez yanlış mıyım?
Evet internet hızınızda hiçbir fark oluşmaz.Ama günümüzde 300mbps diye satılan uygun modemlerde fazlalaştı fazla fiyat farkı olmassa 300 lük almak daha mantıklı.Çünkü 300mbps modemlerde genelde çift anten olur sinyali daha verimli yayar.Ama 150 lik elimde var kullanıyorum derseniz zaten wireless sinyali yüksek çektiği sürece ikisindede internet hızından aynı verimi alırsınız.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Benim Modem 150 Mbps alt kattaki arkadaşın modemi 300 Mbps ben zamundadan en fazla 800 kb/sn ile indirebilirken o 1,6 mb/sn hızla indirebiliyor modemden kaynaklanmıyor mu bu
Büyük ihtimalle onun kullandığı internet paketi daha hızlıdır sizinkine göre.Bİrde indirme hızına birçok şey etki edebilir.Örneğin dosya indirirken başka pc lerin internetinize bağlı olması, interneti kullanması , farklı DNS ler kullanıyor olmanız veya indirdiğiniz dosyalar farklı ise o dosyalara bağlı olan kullanıcı sayıları ve trackerlerin hız farkı vs vs. bunların hepsi hızı etkiliyen unsurlardır.İnternet hızınız aynıysa bile böyle farklar oluşmuş olabilir.