14k Oyun ve render için toplayacağım PC'yi yorumlar mısınız

Bu konuyu okuyanlar

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhabalar arkadaşlar, monitör de dahil olacak şekilde 14k olan bir bütçem var ve aşağıdaki sistemi oyun için ve oyun videosu renderları yapmak için almayı düşünüyorum, inceleyip yorumlar mısınız acaba. Sizce bütçeme uygun daha iyi bir kombinasyon çıkarabilir miyim. Ayrıca hard diskim olduğu için aşağıdaki listeye hard disk eklemedim.

2LPRMMXY kodlu Özel Toplama Bilgisayar

sistem1.PNG

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sistem güzel olmuş. Harddiskin olsa bile ssd eklemeyi unutma. 120gb bile olsa iş görecektir.

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sistem güzel olmuş. Harddiskin olsa bile ssd eklemeyi unutma. 120gb bile olsa iş görecektir.
Teşekkürler hocam, SSD almıştım 1 ay önce Samsung 1TB. Bir de hocam bu sisteme bir soğutucu gerekir mi sizce? Ram'den dolayı vesaire? Yoksa bu şekilde de olur mu

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Teşekkürler hocam, SSD almıştım 1 ay önce Samsung 1TB. Bir de hocam bu sisteme bir soğutucu gerekir mi sizce? Ram'den dolayı vesaire? Yoksa bu şekilde de olur mu
Gerek yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar arkadaşlar, monitör de dahil olacak şekilde 14k olan bir bütçem var ve aşağıdaki sistemi oyun için ve oyun videosu renderları yapmak için almayı düşünüyorum, inceleyip yorumlar mısınız acaba. Sizce bütçeme uygun daha iyi bir kombinasyon çıkarabilir miyim. Ayrıca hard diskim olduğu için aşağıdaki listeye hard disk eklemedim.

Ekli dosyayı görüntüle 127510
Ssd in m2 mi

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
evet gerekir. k serisi işlemcilerden soğutucu çıkmıyor diye biliyorum.

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Ben hdd kullanmıyorum 2 tane ssd kullanıyorum bence sende öyle yap sistem özelliklerini merak edenler hakkımda kısmıma bakabilir

evet gerekir. k serisi işlemcilerden soğutucu çıkmıyor diye biliyorum.
Çıkmıyor evet Ama soğutucu ya çok gerek yok ama istersen sıvı soğutma sağlam bile alabilirsin

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Gerek yok

Ssd in m2 mi
Even hocam 970 Evo plus. Ben de bu arada 2 tane SSD kullanıyorum. 3 tane vardı aslında birisi görünmedi formattan sonra, diğer 2 SSD de sandisk 256gb idi, biri sata biri M2, ikisinden biri görünmedi. Aslında biosta göründü de windowsa gelmedi. Laptopyayım bu arada

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,524

Eline sağlık gayet güzel.

CPU ✔
Anakart ✔
Ekran Kartı ✔
Ram ✔
Kasa ✔
Depolama, Monitör - Kişisel yorum yok.

Ram seçimin gayet iyi, aynı fiyata CL18 ram alıyor herkes. Ben komple bambaşka sistem önerip kafanı karıştırmak istemiyorum. Tek önerim PSU tarafında, Termaltale iyi markadır ama ben gine de Corsair yada Silverstone marka bir psu seçmenizi öneririm. Hatta 80+ Gold sertifikası olursa daha da iyi olacaktır. Eğer bütçe varsa SilverStone Strider 750W 80+ Plus Gold Single veya CORSAIR RM750 80+ GOLD 750W önerilerim arasında olacaktır.

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Eline sağlık gayet güzel.

CPU ✔
Anakart ✔
Ekran Kartı ✔
Ram ✔
Kasa ✔
Depolama, Monitör - Kişisel yorum yok.

Ram seçimin gayet iyi, aynı fiyata CL18 ram alıyor herkes. Ben komple bambaşka sistem önerip kafanı karıştırmak istemiyorum. Tek önerim PSU tarafında, Termaltale iyi markadır ama ben gine de Corsair yada Silverstone marka bir psu seçmenizi öneririm. Hatta 80+ Gold sertifikası olursa daha da iyi olacaktır. Eğer bütçe varsa SilverStone Strider 750W 80+ Plus Gold Single veya CORSAIR RM750 80+ GOLD 750W önerilerim arasında olacaktır.
Teşekkürler hocam, bahsettiğiniz PSU'lar sistemi topladığım sitede ne yazık ki stokta yokmuş. PC toplamada tecrübem olmadığı için de aynı siteden toplamak istiyorum montaj da yapabiliyorlar. 80+ gold sertifikası olan başka bir modele de bakacağım şimdi aynı siteden, olmadı aynı sistemi itopyadan da birleştirip bakacağım orda stokta var ise. Ayrıca seçtiğim CPU da soğutucu çıkmadığı için ayrı bir soğutucu almam şart sanırım. Siz ne düşünüyorsunuz ve almam gerekir ise bir öneriniz var mı acaba

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,045
Sistem güzel bu bana biyerlerden tanıdık gldi hocam ?

Hocam söylemeyi unuttum ileride eliniz genişe çıkarsa soğutucu ve ram yükseltmesi yapabilirsiniz

Son düzenleme:

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Hocam söylemeyi unuttum ileride eliniz genişe çıkarsa soğutucu ve ram yükseltmesi yapabilirsiniz
Tekrardan teşekkürler hocam önerileriniz için. Bir de siz ne düşünüyorsunuz ayrı bir soğutucu konusunda acaba?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,524

Hocamın önerdiği cihazlar hep çok güzel. Saygılar hocam.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,045
Tekrardan teşekkürler hocam önerileriniz için. Bir de siz ne düşünüyorsunuz ayrı bir soğutucu konusunda acaba?
Sğutucu gerek hocam yukarda alpsadik hocamın önerisi değerlendirilebilir

Hocamın önerdiği cihazlar hep çok güzel. Saygılar hocam.
Yok hocam bnden daha iyi bilen insanlar var forumda onlar ince ayrıntılarına kadar biliyorlar bn kendi çapımda bişeyler yapmaya calısmıyorum

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
10600K'ya o kadar para vermek bilemedim. O fiyatlarda 10700F var... O PSU yerine Sharkoon 750W 80+ Gold alınabilir birde. Ek olarak o monitörden bir tık daha iyi olan bu ürüne bak derim.

ASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar
Render için hangisi uygunsa onu almak istiyorum hocam. Sizce render için 6 çekirdek 4.1GHz 10600k mı yoksa 8 çekirdek 2.90 GHz 10700F mi? Bu iki işlemci seçtiğim ana karta da uyumlu mudur acaba

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Render için hangisi uygunsa onu almak istiyorum hocam. Sizce render için 6 çekirdek 4.1GHz 10600k mı yoksa 8 çekirdek 2.90 GHz 10700F mi? Bu iki işlemci seçtiğim ana karta da uyumlu mudur acaba
Temel frekansa göre niye değerlendiriyorsun ki? İşlemcinin en temel frekansı baz alınarak yapılmaz karşılaştırma. Render için elbette 8 çekirdek 10700 daha iyi bir tercih olur. Zaten render esnasında iki işlemciye de tam yük binecek, fazladan 2 çekirdek 4 izlek etkisini hissettirir ki zaten 10600K olmasına rağmen O.C. yapmayacağım diyorsunuz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
10600K s0ğutucusuz satılır ve epey ısınan bi işlemci. En az 400-500 tl arası güçlü bi hava soğutma şart. yani 14500 tl olur bütçeniz.

10700F çok,çok daha güçlü bi işlemci,Hemde ısınmaz .

ggg.PNG

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
10600K s0ğutucusuz satılır ve epey ısınan bi işlemci. En az 400-500 tl arası güçlü bi hava soğutma şart. yani 14500 tl olur bütçeniz.

10700F çok,çok daha güçlü bi işlemci,Hemde ısınmaz .

Ekli dosyayı görüntüle 127542
Hocam peki listedeki anakart ile uyumlu mudur 10700F. Ayrıca 650W acaba biraz az gelebilir mi. Extra soğutma ile güç sıkıntısı olur mu. Hiç risk almadan 300 TL daha koyup 750W bir şey almam mantıklı olur değil mi.

Temel frekansa göre niye değerlendiriyorsun ki? İşlemcinin en temel frekansı baz alınarak yapılmaz karşılaştırma. Render için elbette 8 çekirdek 10700 daha iyi bir tercih olur. Zaten render esnasında iki işlemciye de tam yük binecek, fazladan 2 çekirdek 4 izlek etkisini hissettirir ki zaten 10600K olmasına rağmen O.C. yapmayacağım diyorsunuz.
Anladım hocam 10700F'yi tercih edeceğim. Seçtiğim anakart ile uyumlu olur mu sizce. Bir de esktra soğutucu ve PSU olarak ne önerirsiniz acaba.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Zaten senin yazdığın asus prime Z490 anakartı yazdım bende. Uyum sorunu yok yani.
650 watt power gayet yeterli. Zotac kendi resmi sitesinde de 650 watt öneriyor.300 tl fazladan para vermek ,gereksiz bu durumda. :)
10700F 'i bizim sitede @IDisaster, o kağıt gibi, incecik stok soğutucusu ile kullanıyor. Ben, yine de, 4 ısı borulu ve gayet yeterli ,hesaplı bi soğutucu ilave ettim.

Ahmet-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,042
Zotac kartı alma pişman olursun.

Son düzenleme:

csgbbb2

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Ryzen 5000 serisine geç. Daha fazla performans alırsın.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kartın sıcaklık sorunu yok. Yükte ,67 derece .
Alıntıdır. Guru3D.com.

9.PNG

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

Güzel olmus. Ama bütçe varsa 10700K ya da çikmak mantıklı olur. Yayın ve Render icin çok daha iyi bir işlemci.

Ki baska bir seçeginiz varsa B550 + 5600X öneririm 500 TL aşılıp İ9 10900K gücünde bir işlemci.

Ahmet-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,042
Hocam neden öyle dediniz acaba, ısınma sorunları vesaire mi var?
Zotac ekran kartı diğer firmalara daha çok arıza veriyor haylada baş ağrıtıyor RTX 2000 Serisi kullanan ortamımda var. Chipset kalitesiz. baş ağrıtıyor.

Saykomana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Güzel olmus. Ama bütçe varsa 10700K ya da çikmak mantıklı olur. Yayın ve Render icin çok daha iyi bir işlemci.

Ki baska bir seçeginiz varsa B550 + 5600X öneririm 500 TL aşılıp İ9 10900K gücünde bir işlemci.
Hocam var öyle bir seçeneğim aslında. Şöyle bir sistem bir araya getirmiştim bakabilir misiniz, bu sırada seçtiğim ekran kartının da stoku bitmiş;

8UGA7D57 kodlu Özel Toplama Bilgisayar

Hocam 5600X ile alternatif önerileriniz var mıdır acaba. Bir de anakartı da dediğiniz gibi seçmişim bu sistemde B550

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,045
Hocam var öyle bir seçeneğim aslında. Şöyle bir sistem bir araya getirmiştim bakabilir misiniz, bu sırada seçtiğim ekran kartının da stoku bitmiş;

8UGA7D57 kodlu Özel Toplama Bilgisayar

Hocam 5600X ile alternatif önerileriniz var mıdır acaba. Bir de anakartı da dediğiniz gibi seçmişim bu sistemde B550
Hocam bnce önce amd mi yoksa intelmi istiyorsunuz ona karar verin