1350 TL Sistem Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar kasa toplucam da bu kasayla gta 5 gta 4 crysis 3 gibi ağır oyunları oynuyabilirmiyim bütçem 1350
İşlemci:AMD FX X4 4300 Soket AM3+ 3.8MHz 8MB Önbellek 95W
Anakart:ASUS M5A78L-M LX3 AMD 760G (780L)/SB710 AM3+ DDR3
Kasa:EVEREST EAGLE EC337 400W MidT ATX SİYAH KASA
Dwd rew:bende var pioner
Ekran kartı:Sapphire R7 240 GDDR3 4GB 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
Ram:Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram
Harddisk: WD 3.5" 500GB Caviar Blue 16MB Cache SATA 3.0 7200Rpm Harddisk
ARKADAŞLAR CEVAPLARSANIZ ÇOKSEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER HAYIRLIGÜNLER:)

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ama ben kesinlikle sipariş istemedigim için vatanı tercih etmiştim bu parçaları vatanda bulabilirmiyim

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim söylediğim parçalarla yeni nesil oyunlar oynanmazmı gta 5 vs. Gibi

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Benim söylediğim parçalarla yeni nesil oyunlar oynanmazmı gta 5 vs. Gibi
Oynarsın ama yüksek ayarlarda oynayamazsın. R7 360 daha iyi bir ekran kartı. Benim önerdiğim sistemi alırsan çok rahat edersin. İnternetten alırsan karlı çıkarsın. Gidip mağazadan alırsan kazık yersin açık ve net. Mağazadan almakla internetten almanın arasındaki tek fark fiyat farkı.

The Assasin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Oynarsın ama yüksek ayarlarda oynayamazsın. R7 360 daha iyi bir ekran kartı. Benim önerdiğim sistemi alırsan çok rahat edersin. İnternetten alırsan karlı çıkarsın. Gidip mağazadan alırsan kazık yersin açık ve net. Mağazadan almakla internetten almanın arasındaki tek fark fiyat farkı.
Hocam anakartta rev. farkları sizce önemli mi?

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Hocam teşekkürler düsünücem

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bi sorum daha olucaktı bu kasayı uzun süre kullanmayı düşünüyorum bi 10 yıl dayanırmı sizin önerdiğiniz parçalarla yapacağım kasa

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hocam bi sorum daha olucaktı bu kasayı uzun süre kullanmayı düşünüyorum bi 10 yıl dayanırmı sizin önerdiğiniz parçalarla yapacağım kasa
10 yıl dayanacağının kimse garantisini veremez. Sistem Pentium 3 veya Pentium 4 sistem olsaydı evet garantisini verebilirdim fakat günümüz teknolojisinde üretilen elektronik ve mekanik ürünler çok kalitesiz. Kalitesiz ama perforamans eskiye göre yüksek. 10 seneki önceki harddiskle şimdiki harddisk bir değil. Eski harddiski 10 sene belkide daha fazla kullanırsın fakat yeni harddiski 3 sene bile kullanamazsın. Ama emin ol şuan sana önerdiğim sistemden daha iyi sistem toplayamazsın.

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
10 yıl dayanacağının kimse garantisini veremez. Sistem Pentium 3 veya Pentium 4 sistem olsaydı evet garantisini verebilirdim fakat günümüz teknolojisinde üretilen elektronik ve mekanik ürünler çok kalitesiz. Kalitesiz ama perforamans eskiye göre yüksek. 10 seneki önceki harddiskle şimdiki harddisk bir değil. Eski harddiski 10 sene belkide daha fazla kullanırsın fakat yeni harddiski 3 sene bile kullanamazsın. Ama emin ol şuan sana önerdiğim sistemden daha iyi sistem toplayamazsın.
Zaten biliyorsundur da bilmeyenler öğrensin diye yazayım. Arkadaşın dedigine "planned obsolescence" yani "planlı eskitme" deniyor. Firmaların ürünlerine yerleştirdiği bir şey (tam ne olduğunu bilmediğim ama çip gibi bir şey olabilir) sayesinde aradan bir süre geçince cihaz bozuluyor. Böylece yenisini almak zorunda kalıyorsunuz. Bunlar önceden yoktu ama maalesef artık var ve örnekleri de var. 10 yıllık harddisk var elimde ve takır takır çalışıyor. Ama yeni çıkanlar kısa sürede bozuluyor. Böyle bir şey işte

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Zaten biliyorsundur da bilmeyenler öğrensin diye yazayım. Arkadaşın dedigine "planned obsolescence" yani "planlı eskitme" deniyor. Firmaların ürünlerine yerleştirdiği bir şey (tam ne olduğunu bilmediğim ama çip gibi bir şey olabilir) sayesinde aradan bir süre geçince cihaz bozuluyor. Böylece yenisini almak zorunda kalıyorsunuz. Bunlar önceden yoktu ama maalesef artık var ve örnekleri de var. 10 yıllık harddisk var elimde ve takır takır çalışıyor. Ama yeni çıkanlar kısa sürede bozuluyor. Böyle bir şey işte
Evet. Mesela bu olay harddisklerin biosuna gomulu. Belli bir devir sayisini gectikten sonra ornek 200 gun calistiktan sonra harddiskin kartini degistirmek zorunda kaliyorsun. Yoksa diske erisim hicbir turlu olmuyor. Ancak profesyonel ortamlarda veri okunabiliyor.

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Alocent hocam peki önerdiğiniz hardisk nedir şuanda yani yinede size göre kaliteli olan

Frsapulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürle hocam ilgilendiğiniz için

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yani benim alacağım herhangi bir laptop'da bu şekilde bozulabilir mi ?
Evet. Mesela bu olay harddisklerin biosuna gomulu. Belli bir devir sayisini gectikten sonra ornek 200 gun calistiktan sonra harddiskin kartini degistirmek zorunda kaliyorsun. Yoksa diske erisim hicbir turlu olmuyor. Ancak profesyonel ortamlarda veri okunabiliyor.
Peki bu bios'a ulaşabiliryor muyuz ? Ayrıca bu hard diskin kendi bios'u mu yoksa anakart'daki bios'dan mı bahsediyoruz ? Araştırmak lazım, belki o bios'u değiştirme şansımız vardır. Örneklerini görmüştüm.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yani benim alacağım herhangi bir laptop'da bu şekilde bozulabilir mi ?

Peki bu bios'a ulaşabiliryor muyuz ? Ayrıca bu hard diskin kendi bios'u mu yoksa anakart'daki bios'dan mı bahsediyoruz ? Araştırmak lazım, belki o bios'u değiştirme şansımız vardır. Örneklerini görmüştüm.
Harddiskin kendi kartının yazılımı var biosu ondan bahsediyorum. Biosa ulaşmak için profesyonel ortama sahip olman gerekiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kısaca eski bilgisayarımı yine elimde tutmam akıllıca bir seçim olacak sanıyorum bu yazdıklarından çıkararak. Ancak garip değil mi ? Eğer dediğiniz doğru ise bugün insanları güçlü donanım almaya zorlayan bir sistem var ama donanım kendi kendini bozmaya programlı. Bu durumda uzun süre kullanırım diye 3000-4000TL'ye makine toplamak aptallık değil de nedir eğer bozulmak için programlandıysa ? Basitçe maksimum 1500TL'lik bir şey almak daha mantıklı görünüyor.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Kısaca eski bilgisayarımı yine elimde tutmam akıllıca bir seçim olacak sanıyorum bu yazdıklarından çıkararak. Ancak garip değil mi ? Eğer dediğiniz doğru ise bugün insanları güçlü donanım almaya zorlayan bir sistem var ama donanım kendi kendini bozmaya programlı. Bu durumda uzun süre kullanırım diye 3000-4000TL'ye makine toplamak aptallık değil de nedir eğer bozulmak için programlandıysa ? Basitçe maksimum 1500TL'lik bir şey almak daha mantıklı görünüyor.
Sadece elektronik böyle değil. Evler, arabalar, beyaz eşyalar vs.. yeni seri üretim tüm mallar çok çok dandik ve eskisinin yerini asla tutmaz. En basit örnek; 1997'de buzdolabı aldık Bosch marka hala tık demiyor, çatır çatır çalışıyor buzdolabı. Şuan sadece fanı ötüyor oda çift bilyalı olmadığı için. Millet yeni alıyor daha bismillah 1 senesini tamamlamadan sıkıntı çıkarmaya başlıyor.