13 Milyon Çalışandan 600 TL Kesilecek!

Bu konuyu okuyanlar

Creative

nous
Yönetici
Admin
thumbnail_detail_474932.jpg

Zorunlu bireysel emeklilik düzenlemesi kanunlaştı.

Bireysel emeklilik düzenlemesi Meclis'te kabul edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen kanun tasarısına göre; çalışanlar için zorunlu katılımı öngören yasa tasarısı ile 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamı sisteme katılacak. Çalışanların maaşlarından 6 ay boyunca ayda 100 TL otomatik olarak kesilecek sistemle, hükümet 10 yıl içinde 100 milyar TL’den fazla kaynak elde etmeyi amaçlıyor.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, iş verenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren kanun tasarısına göre; Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancın yüzde üçüne karşılık gelen tutar olacak. Bakanlar Kurulu çalışan katkı payını iki katına kadar arttırmaya, yüzde bire kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye yetkili olacak.

Çalışan emeklilik planına dahil olduğunun kendisine iletilmesinden iki ay sonra sözleşmeden cayabilecek.
 

Creative

nous
Yönetici
Admin
Vatana millete hayırlı olsun.. Zaten aldığımız para ne kadar, birde üstüne kesinti yapılacak.
 

Tys23

Dekan
Devlet bizi kaldırdıyor mu yoksa başka bişey mi yapıyor belli değil :D Üretimi olmayan tüketimi sonda olan bir ülkeyiz sonumuz hayrolsun.
 

Lazzz

Rektör
Milleti önce 35-40 yaşında emekli ettiler onlara para yetiştiremiyorlar emeklilik yaşını 60 yaptılar. Bu da yetmedi 35-40 yaşında emekli olanları fonlamak için 2. bir zorunlu sigorta çıkarttılar.
 

Fudem

Öğrenci
Arkadaşlar asgari ücretli bir çalışan için ilk zamanlar zor olabilir fakat emekli olduktan sonra emin olun rahatlayacak çünki 100 tl kesilecek fakat 152 tl olarak geri dönecek yani devlet kısa ve orta vadede kar edecek çalışan ise uzun vadede iyi bir kar elde etmiş olacak
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst