12000₺ sistem tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
merhaba ben sistem toplamak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum çünkü ne zaman bir foruma konu açsam tüm bileşenlere küfür ediliyor sanki. beceriksizim bu konuda ?. ondan dolayı hazır sistem bakmıştım bir tane güzel sistem buldum monitör fln hiçbir bileşen yok ondan onları ayrı alacağım. rtx kesin olmak zorunda. onun dışında standartlarım yok. monitör tavsiyesinde de bulunursanız çok güzel olur çünkü anlamiyorum. hazır sistem bu:

bunun gibi amd tabanlı hazır sistemler ya da toplama tavsiyesi lazım dostlar.

selimaksungur1

Doçent
Reaksiyon puanı
689
amd işlemcileri pek bilmiyorum ama sistemin geri kalanı güzel birde 1 tb hdd alın derin 500GB Yetmeyebilir bu bilgisayar sizi en az 5 yıl götürür hatta daha fazla 500 gb hemen dolar 3-5 oyun / uygulama yükleyince

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
amd işlemcileri pek bilmiyorum ama sistemin geri kalanı güzel birde 1 tb hdd alın derin 500GB Yetmeyebilir bu bilgisayar sizi en az 5 yıl götürür hatta daha fazla 500 gb hemen dolar 3-5 oyun / uygulama yükleyince
tamamdır 1TB HDD eklendi bile ?. monitör konusunda neleri bilmem gerekiyor, önemli noktaları neler. bilgilendirebilir misiniz?

selimaksungur1

Doçent
Reaksiyon puanı
689
ben de laptop kullanıcısıyım da öyle pek anlamam ama bütçe varsa monitör en az 144hz olması daha iyi olacaktır.
@Görkem Say

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
ben de laptop kullanıcısıyım da öyle pek anlamam ama bütçe varsa monitör en az 144hz olması daha iyi olacaktır.
@Görkem Say
anladım. teşekkürler ?. ben birkaç yerde ips, va, tn panellerde 0,5;1;5 ms değerlerinde monitörler gördüm araştırdım fakat hangisinin daha iyi olduğuna karar verememiştim. sagolun yine de. bu arada HDD nin hızı cok onemli mi? sonucta sadece çöp ve gereksiz dosyaları atacagim bir yer olacak sanirim

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
anladım. teşekkürler ?. ben birkaç yerde ips, va, tn panellerde 0,5;1;5 ms değerlerinde monitörler gördüm araştırdım fakat hangisinin daha iyi olduğuna karar verememiştim. sagolun yine de. bu arada HDD nin hızı cok onemli mi? sonucta sadece çöp ve gereksiz dosyaları atacagim bir yer olacak sanirim
Onun yerine HDD yerine SSD boyutunu arttırın, çok daha iyi olur.

Monitör olarak 1 MS veya 0.5 MS olması iyi olur. 144/165 veya 240 HZ bir monitör güzel olacaktır.

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Onun yerine HDD yerine SSD boyutunu arttırın, çok daha iyi olur.

Monitör olarak 1 MS veya 0.5 MS olması iyi olur. 144/165 veya 240 HZ bir monitör güzel olacaktır.
Anladım peki monitör paneli olarak hangisi tercih edilmeli? kusura bakmayın bu arada ilk defa pc topluyorum ondan hata olmasını istemiyorum pişman olmamak için. cok soru soruyor olabilirim ? ssd konusunda ssd çalıştıkça bozulan bir depolama birimiydi yanılmıyorsam. sırf gereksiz uygulamalari koymak icin neden ssd gibi pahalı bir urun alayim ki?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anladım peki monitör paneli olarak hangisi tercih edilmeli? kusura bakmayın bu arada ilk defa pc topluyorum ondan hata olmasını istemiyorum pişman olmamak için. cok soru soruyor olabilirim ? ssd konusunda ssd çalıştıkça bozulan bir depolama birimiydi yanılmıyorsam. sırf gereksiz uygulamalari koymak icin neden ssd gibi pahalı bir urun alayim ki?
Gereksiz dosyadan kastınız ,depolama ise, tabi HDD alın.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Milisaniye saniyenin 1000'de 1'ine denk geliyor. Bakın 60'da 1'i değil, salise ile karıştırmayın. 0.001 saniyeden bahsediyoruz. 0,5-1.5 bir tarafa dursun, 1ms ile 5ms arasındaki "tepki süresi" farkını görmenin, hissetmenin imkanı yok. Bunu hissedebildiğini söyleyenler plasebo etkisinden muzdaripler. Aynı kullanıcıya 10ms tepki süreli bir monitör kullandırıp 1 ms olduğunu söylerseniz, farkı hissettiğini ve daha hızlı veya akıcı olduğunu söyler. Kullanıcıyı bilgilendirmeden 2 farklı tepki süresi değerlerine sahip monitör kullandırıp hangisinin tepki süresinin daha düşük olduğunu söylemesini isterseniz, bunu yapamaz. Monitörün markasını, çözünürlüğünü, sync teknolojisini, ekran teknolojisini (LED,LCD vs), kullanıcı yorumlarını ve fiyatını dikkate alın.

Son düzenleme:

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
merhaba ben sistem toplamak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum çünkü ne zaman bir foruma konu açsam tüm bileşenlere küfür ediliyor sanki. beceriksizim bu konuda ?. ondan dolayı hazır sistem bakmıştım bir tane güzel sistem buldum monitör fln hiçbir bileşen yok ondan onları ayrı alacağım. rtx kesin olmak zorunda. onun dışında standartlarım yok. monitör tavsiyesinde de bulunursanız çok güzel olur çünkü anlamiyorum. hazır sistem bu:

İşlemci gayet yeterli hayırlı olsun aalcaksan 1080p monitörde kullan ama

Hocam va 144 hz üstü bir monitör alsanız yeter

Ve hocam eğer acil değilse bekleyin derim

Son düzenleme:

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
İşlemci gayet yeterli hayırlı olsun aalcaksan 1080p monitörde kullan ama

Hocam va 144 hz üstü bir monitör alsanız yeter

Ve hocam eğer acil değilse bekleyin derim
evet zaten ben de bekleyecektim?. babamla anlaştık 6 ay gibi bir sürede her ay para ayırarak almaya karar verdi ben de kabul ettim. hem de isime geliyor zaten ekran kartı stok sorunu yüzünden beklemis olurum ?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
evet zaten ben de bekleyecektim?. babamla anlaştık 6 ay gibi bir sürede her ay para ayırarak almaya karar verdi ben de kabul ettim. hem de isime geliyor zaten ekran kartı stok sorunu yüzünden beklemis olurum ?
O zaman 12.nesil çıkabilir rtx 3060 ti lı toplanır 11700k + rtx 3060 ti 4000 mhz 16 gb ram pc toplanır 1tb ssd li

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ekran kartı stok sorunlarının ne zaman düzeleceğine dair kesin bir bilgi yok. 2021 yılında RTX 30 ve RX 6000 serisi ekran kartlarına ulaşamayabiliriz...

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Ekran kartı stok sorunlarının ne zaman düzeleceğine dair kesin bir bilgi yok. 2021 yılında RTX 30 ve RX 6000 serisi ekran kartlarına ulaşamayabiliriz...
2021 bitmeden düzelme ihtimali yok mudur? birisi tam olarak duzelmez ama suankinden daha iyi olur piyasa diyordu oyle olmaz mı?

ahmetkulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

ben bunu adlım 3 gün oldu sanırım firma yeni fiyatı performans olarak memnun kaldım

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
ben bunu adlım 3 gün oldu sanırım firma yeni fiyatı performans olarak memnun kaldım
rx 6700xt hangi ekran kartının muadili hocam? sanırım bu seri rtx serisine karşı çıkmıştı. bu amd nin rtx e karşı çıkardığı seride ray tracing özelliği kullanilabiliyor mu? onun disinda sistem güzel beğendim.

bir de bu harika özelliklere sahip pc neden bu kadar ucuz insan şüpheleniyor bir sıkıntı çıkmasın?

ahmetkulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
rx 6700xt hangi ekran kartının muadili hocam? sanırım bu seri rtx serisine karşı çıkmıştı. bu amd nin rtx e karşı çıkardığı seride ray tracing özelliği kullanilabiliyor mu? onun disinda sistem güzel beğendim.

bir de bu harika özelliklere sahip pc neden bu kadar ucuz insan şüpheleniyor bir sıkıntı çıkmasın?
hocam bende senin gibi şüpe ediyordum fiyatlar konusunda minig için 6 adet kart aldım ordan gidip sonra içim rahatladı bunu uzaktan siapriş ettim tabi git gör öyle al ben kimseye kefil olmam.
tahminim bunlar sağlam para yatırmış ama o kartları sistemleri nası koymuslar bılmıyorum ilerde ismlerini cok duyucaz gibi depo stogunu gordum 3te1 sitede ekli