120

Bu konuyu okuyanlar

cathlack

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
sarikamis-2.jpg
<br /><br />Murat Saraçoğlu ile Özhan Eren’in yönettiği, Özge Özberk, Cansel Elçin, Burak Sergen ve Emin Olcay’ın başrollerini paylaştığı “120”, 15 Şubat 2008’de gösterime giriyor.<br /><br />1915 yılının Ocak ayında, 1. Dünya Harbi’nin ilk zamanlarında, yaşları 12-17 arasında değişen 120 Vanlı çocuğun, sınır birliklerine cephane yardımı yapmak amacıyla, cephaneyi sırtlanıp, karlı dağlarda günlerce, gecelerce yürüyerek yaşadıkları uzun yolculuğu anlatan “120” filminin yapım aşamasından önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz:<br /><br />• “120” filminin hazırlıkları Haziran 2005’te başladı ve yaklaşık 2 yıl sürdü.<br /><br />• Filmin tamamının Van’da çekilmesi, tarihsel olaylar neticesinde kentte bugün bir tek uygun yapının kalmamış olması sebebiyle gerçekleştirilemedi; bu nedenle 1914 yılına ait şehir içi sahneleri için Safranbolu tercih edildi.<br /><br />• Eylül 2007 günü Safranbolu’da filmin yaz sahneleri ile çekimler başladı. 10 gün süren ilk çekimlerden sonra ara verildi ve Kasım ayında filmin kış sahneleri için yine Safranbolu’da 3 hafta süren çekimler yapıldı. Bu çekimlerde Safranbolu halkı ve özellikle öğrencilerden büyük destek görüldü.<br /><br />• Daha sonra tekrar ara verildi. Ekip bu defa filmin diğer kış sahneleri ile çocukların karlı dağlardaki yolculuğunu çekmek üzere Aralık ayında Van’a gitti.<br /><br />• Van’daki çekimlerde Vanlı öğrenciler yer aldı. Van Valisi dahil birçok bürokrat ve öğretim görevlisinin çocuklarının da yer aldığı çekimlerde bütün öğrenciler, karlı dağlarda sürdürülen çekimlerin büyük zorluklarına rağmen hergün büyük bir heves ve tam bir tarihsel görev bilinci ile sette hazır bulundular. Öğrenci çocuklardan biri donma tehlikesi geçirmesine rağmen, kendisinin ısrarları ve ailesinin de teşvikiyle görevini set doktoruyla sağlık ekipleri kontrolünde gönüllü olarak sürdürdü ve tamamladı.<br /><br />• 1915 yılında 120 kahraman çocuğumuzun yürüyüşe başlamasını temsil eden sahne, eski Van’daki orijinal mekanında çekildi. Bu sahnenin çekimi için 130 km. uzaklıktaki Çaldıran’dan 40 kamyonla 120 ton kar getirildi ve kar makinaları ile çekim alanına serildi.<br /><br />• Van’ın karlı dağlarında ve şehir içindeki orijinal mekanlarda 10 gün süren bu zorlu çekimler neticesinde Van Belediyesi tarafından 1976 yılında yaptırılmış olan orijinal “120 Vanlı Kahraman Çocuk Anıtı” ziyaret edildi, şehrin ileri gelenleri ile halkın da katıldığı ve çok duygusal anların yaşandığı veda törenleri düzenlendi. 120 film ekibi post prodüksiyon çalışmaları için İstanbul’a döndü.<br /><br />• “120” filminin 3 farklı mevsimde geçen hikayesinin çekimleri Van ve Safranbolu’nun dağları da dahil olmak üzere aralıklarla 4 ay sürdü, filmin bütün aşamalarında 250 kişilik bir ekip çalıştı.<br /><br />• Yaklaşık 3 milyon dolar bütçeli filmde yüzlerce öğrenci, 2000’e yakın figüran ve develer başta olmak üzere birçok taşıma hayvanı rol aldı.<br /><br />• Süresi 115 dakika olan “120” filmi 15 Şubat 2008’de yaklaşık 200 sinemada gösterime girecek. <br /><br />Kaynak<br /><br />Filmin Konusu<br /><br /> Van, 1915 Ocak. Kış. 1. Dünya Harbi’nin ilk ayları. Eli tüfek tutan herkes Ruslarla ölüm kalım harbindeyken sınır birliklerinde cephane tükenir. Vanlı çocuklar gönüllü olurlar, yaşları 12 - 17 arasında değişen 120 isimsiz kahraman çocuk. Cephaneyi sırtlanırlar, karlı dağlarda günlerce, gecelerce yürürler. İsimleri unutulmuş olsa da bu büyük yolculuğu gerçek bir kahramanlığa dönüştüren gençlerin öyküsü.<br /><br />Yönetmen Murat Saraçoğlu, Özhan Eren<br />Senaryo Özhan Eren<br />Oyuncular Özge özberk, Cansel Elçin, Burak Sergen, Emin Olcay, Oytun Öztamur<br />Filmin Türü Drama<br />Orijinal Adı 120<br />Yapımcı Firma Posta Film<br />Yapım Yılı 2007<br />Yapım Ülkesi Türkiye<br />Orijinal Dili Türkçe<br />Resmi Sitesi http://www.120filmi.com/ <br />Dağıtıcı Firma Özen Film<br />Vizyon Tarihi 15.02.2008<br /><br />http://www.youtube.com/watch?v=xEVZigIYI_s<br /><br />Fragman İçin Tıklayınız

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
cathlack dedi ki:
Bu filmi çok merak ediyorum

4 gün var, Bende merak ettim filmi, dandik opera ile fragmana bakacazda yüklenene kadar film çıkar :D

Ek: Filminn süresi 115 Dk. mış. Şimdi farkettim okuyunca tamamını :$

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Yakın tarih konulu olduğu için filmin kalitesine dair olumsuz eleştirilere rastlamazsam giderim bu filme.
Bu tip savaş hikayeleri, dinlerken bile insanı bu kadar etkiliyorsa sinemada çok daha yoğun hisler yaşatacaktır.

seciL

Müdavim
Reaksiyon puanı
102
izledim ve beyendim hatta ağladım |) herkese tavsiye ederim kesinlikle izleyin |)

cathlack

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Şöyle bir yorum!
Fİlmin içeriği ağlamaya elverişli ya da izleyenlerin beklentileri o yönde
Beklentilere karşılık vermişki ağlamış seçil arkadaşımız
Dolayısıyla filmi beğenmiş ve tavsiye etmiş ;)

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Şu ifade -> |) "ben böyle söylüyorum ama siz dediğimin tersini anlayın" gibi bir anlam ifade etti benim için ama yanılmışım.
Yanıldığıma sevindim :)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Seçil tek gitmiş sinemaya ondan o ifade :p

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bir radyo programcısı vasat bir film olduğunu söylemişti ama ne kadar doğru bilemiyorum.

anavarza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Özge ÖZBERKin oynadığı hiç bir flim kötü değildidr kesin gidin:p

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Az önce sinemadan geldim :)

Bazı küçük eksiklikler dışında gayet güzel ve beklendiği gibi duygu yüklü bir film olmuş.Ağlamamak için yoğun gayret gösterdiğim sahnelerin sayısı normalin oldukça üzerindeydi.

Olumsuz noktalarını belirtmek gerekirse; giriş bölümü fazla uzatılmış neredeyse filmin yarısına kadar esas konuya girilmiyor.Önemli karakterlerden Süleyman'ın vurulma sahnesi çok daha orijinal olabilirdi, biraz klasik olmuş.

seciL

Müdavim
Reaksiyon puanı
102
Filmi yalnız izlemedim..:)

saçma sapan filmlere giden herkesi böyle filmlere gitmeleri gerektiğini hatırlatırım....umarım böyle filmlerin devamı gelecektir...

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yarın akşam gidicem bakalım nasıl bir film ciddi anlamda merak ediyorum gidenler de şiddetle tavsiye ediyorlar ...
devamı yarın artık..............

RuNaL

Müdavim
Reaksiyon puanı
71
yorumu bekliyoruz armess, sinema da izleyemem büyük ihtimal ama VCD'e cıkınca alırım artık :)

jamess26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sinemada izledim, ağlayanlar oldu fakat beklediğim kadar iyi değildi

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
RuNaL dedi ki:
yorumu bekliyoruz armess, sinema da izleyemem büyük ihtimal ama VCD'e cıkınca alırım artık :)
canım benim 3 gündür resmen sinema kapısında cadır kurdum yer yok okullar sağolsun sinemayı kapatıyorlar öğretmenlerimiz bu filme baya duyarlı davrandı sanırım...
hergün yeni bi sınıf bu filmde bi kaç gün önceden yer ayırtmak gerekiyor sanırım ...
bakalım gitmeden yorum yapmak istemiyorum ...

RuNaL

Müdavim
Reaksiyon puanı
71
Sabırsızlıkla bekliyorum yorumunu :)

Ulemans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Filmde 250 kişilik bir ekip bulunmamıştır. Oyuncular dahil max 200 kişi vardır[ oda abartılı rakamdır ]. bütçe 3 milyon değildir saçmalamayın :D filmin maliyeti taş çatlasa 1 milyon dur. hadi post reklam tanıtımıyla olsa olsa 2 milyon u aşmaz.

Filmde süleymanın vuruluş sahnesindeki tek eksik bence adam suleymana dibinden ates ediyor çavuşta süleymanda görmüyorlar [ klasik türk filmi sahnesi koşarak slow motionda koşu gibi :D ]

Ama senaryonun konusunu baz alırsak dehşet bir hikaye. ve çok milliyetçi duygulara saldırmamış. herşey yerinde tadında ama anlatımı manası büyük taktire şayan bir sunum o yüzden. ermeni doktor türklere yardım ediyor dikkat ederseniz tü kaka bunlar muhabbeti ortadan kaldırılmış durumdadır.

Muzikler ise bana göre " mountain " isimli filmin muziklerine bire bir uymaktadır. tabi muzikte esinlenme diye bir olgu oldugundan bunu konu edemiyoruz :D Esinlenebiliniyor birebir :D

Filmin Müziklerinin ses düzeyi çok düşük seviyede esasında genel olarak seste bir sorun var çünkü günümüz sinemalarindaki ses sistemleri dehşet başarılıdır ama bu filmde bu sistemlerde sorunlar oluşmuş galiba :D

Son olarak filmde yürüyen çocukların ayakkabilari nike adidas gibi bir marka olarak net benimseniyor. Sanırım o dönemde çok modaydi o ayakkabilar :D

Filmin kurgulama ışık teknik kısmını begendim.

Sonuç:Bana göre Türk filmleri arasında bana göre en başarılı olan filmdir. Tabiki aksaklıklar olacaktir. Ama dandun ve ticaret para amacı güdülmeden halka arz edildigi kesindir. Fakat bunlar olacakki bizler ilerleyebilelim...

Sevgiler Saygılar....

Ulemans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
seçiL dedi ki:
Filmi yalnız izlemedim..:)

saçma sapan filmlere giden herkesi böyle filmlere gitmeleri gerektiğini hatırlatırım....umarım böyle filmlerin devamı gelecektir...

Filmin istanbul galasına özel VİP davetliydim. Cevabımıda Foruma verdim.

Ulemans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
120 Filmi ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayabilirim. İsteyen varsa...

Şuan Box office de izlenim orani 900 bin e yaklaşmış durumdadır. 1 Milyonu aşar diye tahmin ediliyor.

Günde ortalama 15.ooo kişi izlemektedir. Tabiki geneli okullardan gelmektedir. Sinemalar vizyondan kaldırmasına ragmen özel istek üzerine sabahları seans koyulmaktadır.

Sevgiler saygılar...

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Filmi izledim hala düşündükçe tüylerim diken diken oluyor.