11. Sınıfta okuyan oğlum okulu bırakmak istiyor gençlerden tavsiye bekliyorum

Bu konuyu okuyanlar

Justjust

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hocam aman diyeyim çocuğu serbest bırakmayın ama aşırı da sıkmayın. Aynısını ben de yaşadım bizimkiler fazzla serbestti ben de okulda fazla çalışmadım deeskerim pek de iyi değildi son sınıfta sadec bı dönem çalıştım sonrası fos 1 yıl sonra tekrar sınava girdim üni tercihi yaptım . Okulun hazırlığı vardı ben de hazırlık nasıl olsa rahat dedim yattım . Sonuç olarak hazırlığında geçemedim ve okul yine uzadı şu anda hem deslerime çalışıp hem de bir işte çalışıyorum. Yasitlarim nerdeyse okulu bitirdi benim daha okula devam edip edemeyeceğim belli degil. Çok pişmanım ama yapacak bir şey yok. Durumu kabullendim o yuzdenn biraz daha rahatım. Size tavsiyem yaşamı sadece okul olarak değil de çeşitli aktivitelerin birleşimi gibi düşünün ona göre ayarlayın. Farklı aktivitelere yönlendirin mesela spor yapmak futbol olabilir basketbol olabilir okçuluk olabilir herhangi bir şey bunun yanında haftasonlari onu ufak bir işte calistirabikirsiniz. Garsonluk yaparım demiş bir yerde garsonluk yapsın ve nasıl bir şey olduğunu anlasin. Demek istediğim hayatı biraz tecrübe ederek yaşasın. Ben şimdi içimde kalanları yapmak istiyorum ama ne maddi durumum ne de psikolojik olarak onları yapamayacağımı düşünüyorum. Siz öyle yapmayın çocuğa ulasmaasi için bı hedef verin karşılığında yapmak istediği şeyi yine yapsin gitsin tik tok videosu da çeksin ama ileriye dönük yatırım da yapsın inşallah oğlunuz bir hata yapıp benim gibi pişman olmaz
Keşke çevremde oğlumdan yaşca büyük sizin gbi tecrübe sahibi gençler olsa da oğluma anlatabilseler aileler dinlenmiyor neticede bi kulağından giriyor öbüründen çıkıyor sen gene bişey başarmışsın üniversite okuyorsun ve aklın başına gelmiş bi amacın var okulu bitirmek er ya da geç okulun bitecek meslek sahibi olacak ve kendini geliştirmek alanında uzmanlaşacaksın
Oğlumu dün spora yazdırdık boş boş gezmesin spora gitsin diye ve cesaretimi toplayabilirsem fırıncı çocukla konuşmak istiyorum oğlum arasa çağırsa bile bişey bahane et gitme yanına sen ailevi sorunlar yüzünden okuyamadın hayatına böyle devam ediyorsun 1-2 sene oğlumla görüşme diyeceğim umarım beni anlar
sana katılıyorum, ben de daha üniyi bitirmedim üstüne üstün Hacettepe de okuyorum. 35 yaşında sınıf arkadaşım var dı..
Ah be gençler ne güzel mesleğiniz var bir an önce hayata atılın çalışmak çok güzel hele birde sevdiğin bir mesleği yapmak uzmanlaşmak inşallah okulu bir an önce bitirirsiniz...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ey dost..
Lise okumak universite okumak zorlanmak midir sorarim. Elbet cesitli zorluklari emegi olacak muhakkak. Ammavelakin oyle rahat bir nesil olduk ki en basit seylerin altindan kalkamaz olduk. Bu evladimiz belli ki genclikten cocukluktan bu karara varmis. Her seyi gectim bir araba tamircisi muhendis otnegi verilmis. Haddime degil hicbir isi kucumsemek hepsine saygim sonsuz zinhar hayatimda amele gibi seklindeki benzetmeyi dahi kullanmadim kullanan ile munakasa ettim ki yasim on yedi idi o zaman. Demek istedigim su ki toplum bellidir hayatin bizi surukledigi yer bellidir. Universite okumak bir zorunluluk halimenin gelmistir. Illa en zor yerleri okusun demiyoruz. Okusun eninde sonunda bu onun zararina olmayacaktir. Bir demek istedigim de benim abimi de babam okuymuyor bir yerlere cirak veriyormus. Lakin abim universite gitmis yeri gelmis matematik okumus birakmis yeri gelmis muhendislik okumus en sonunda mezun olmus. Simdi Allahim daim etsin bir eli yagda bir eli balda lakin belki bir yere cirak olsaydi ne suanki esi ile evlenebilirdi ne bu derece mesut ve rahat edebilrdi. Bunun zitti ornekler de mevcuttur. Demek istedigim okullara devam etmek hicbir zaman zarar olmamis kar olmustur. Ve daha ergen yasta kucuk bir cocugun buna karar vermesini engellemek pismanliklarini onlemek girevimizdir.
Teşekkür ederim cevap yazdığın için
Yazdıklarının Her harfine katılıyorum eşim ben sonuna kadar engelleyeceğiz bu yolda neler yapabilirim her türlü yolu deneyeceğim inşallah bir gün bu mücadelemin karşılığını alırım
Oğlumda bu bana yaşattıklarından pişman olup doğru yolu bulur inşallah inşallah

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Ah be gençler ne güzel mesleğiniz var bir an önce hayata atılın çalışmak çok güzel hele birde sevdiğin bir mesleği yapmak uzmanlaşmak inşallah okulu bir an önce bitirirsiniz...

sağolunn, ben hali hazırda bi kaç ders bırakıp Sheraton otel bünyesinde çeşme de çalışıyorum. cv mizde bulunsun maksat okul üniversite olunca özgürlük iyi oluyor nasılsa bitireceğiz..

crna

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Ee abla ne oldu oglunuz gidiyo mu liseye unuttum konuyi ama gitmek istemiyodu en son

Justjust

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ee abla ne oldu oglunuz gidiyo mu liseye unuttum konuyi ama gitmek istemiyodu en son
Zaman herşeyin ilacıdır derler ya
hep bu telaşa düşmelerim beni çok yıpratıyor kaç yaşındayım öğrenemedim
oğlum fırıncı arkadaşıyla görüşmüyor 1-2 ay oldu
tiktok olayı bitmek üzere
okul müdürü oğluma 2,3 tane arkadaş buldu çok iyi çocuklar
giyinme tarzı değişti
okula gelince
polis olmaya karar verdi it çakal olacağına it çakal kovalasın buna da şükür bir hedefi var inşallah olur...
seneye polislik antremanlarına başlayacak sınava hazırlanacak
bu kadar olayın hızla yaşanmasında benim çok etkim var zannımca
kontrole gittim nüks etmiş tekrar ameliyat oldum
haliyle beni nasıl üzdüğünü farketti sanırım...

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Zaman herşeyin ilacıdır derler ya
hep bu telaşa düşmelerim beni çok yıpratıyor kaç yaşındayım öğrenemedim
oğlum fırıncı arkadaşıyla görüşmüyor 1-2 ay oldu
tiktok olayı bitmek üzere
okul müdürü oğluma 2,3 tane arkadaş buldu çok iyi çocuklar
giyinme tarzı değişti
okula gelince
polis olmaya karar verdi it çakal olacağına it çakal kovalasın buna da şükür bir hedefi var inşallah olur...
seneye polislik antremanlarına başlayacak sınava hazırlanacak
bu kadar olayın hızla yaşanmasında benim çok etkim var zannımca
kontrole gittim nüks etmiş tekrar ameliyat oldum
haliyle beni nasıl üzdüğünü farketti sanırım...
öncelikle geçmiş olsun, çocuğunuz adına da sevindim. umarım daha aklı selim bir insan olur ve sizi gururlandırır her zaman :)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
@Justjust hanım geçmiş olsun, acil şifalar dua ederim. İnşaALLAH çocuğunuz vatana millete hayırlı, size layık gurur veren bir polis olur. :)

crna

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Ne hastasisiniz ki?
Cok gecmis olsun
Her sey cok guzel olur insAllah

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,964
Hanımefendi(babası dediğiniz için sizi annesi olarak anladım) bende o çağlardan geçmiş ve şuan Çukurova Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyan, bir yandan paramı kazanmaya çalışan 3. sınıf öğrencisi olarak şunları söyleyebilirim(bunları kendimi övmek için söylemiyorum. O durumlardan lise çağında bende geçtim fakat şuan geriye dönüp baktığım zaman çok komik şeyler istediğimi anlayabiliyorum.) Türkiye'de eğitim sistemi gerçekten çok kötü, iş hayatı çok zor evet ama bunlar iyi bir hayat yaşamaya engel değil sadece ulaşılması daha zor hale getiriyor. Önemli olan her zaman için insanın kendini yetiştirmesidir. Üniversite kimseye iyi bir insan olmayı öğretemez. Hoş ülkemizdeki birkaç nadir üniversite hariç geri kalanlar eğitimi de öğretemiyor orası ayrı. Ancak lisenin bitirilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü liseye gidilmesi insanın hayatında bir düzen sağlıyor. Çocuğunuza karşı ne çok sert yaklaşmanız lazım ne de her istediğine izin vermeniz lazım bunu bir ebeveyn olarak siz benden daha iyi bilirsiniz tabi ki. Liseden sonrasında hiçbir şey için zorlayamazsınız. Herkesin okuması gerekmiyor çünkü. Çocuğunuz belki sosyal medya fenomeni veya iyi bir yayıncı olacak. Bu sektörlerden oldukça yüksek paralar kazanan insanlar var. Ergenlik çağlarında her çocuk kendisinin çok şey bildiğini zanneder. Çocuğunuzla aile olarak oturup konuşmanız lazım. İlk önce liseyi bitirsin mümkünse notlarının mükemmel olmasına gerek yok. Sonrasında kariyer çizgisini nasıl planlamak istiyorsa öyle yapın ancak şunları hatırlatmanız lazım. 18-19 yaşında bir insanın fırında çıraklık yapması önemsiz gözükebilir fakat 30-35 yaşlarına gelindiğinde buralarda çalışmak insanın gururuna zarar verir ister istemez. Ben ne yapıyorum moduna girer. O yüzden ne yapmak istiyorsa iyi bir şekilde yapması ve o yolda ilerlemesi lazım. Kararlarını kendisi vermesi lazım en önemlisi. Hata yapmadığı taktirde ders çıkarak bir argümanı olmaz elinde. Sizinde destek vermeniz ve bu desteği hissettirmeniz gerekiyor. Gerisi kader. Şansın nereden döneceği belli olmaz. Her şeyi planlayamayız.
Benimde ağabeyim Çukurova'da okuyor. O da makine mühendisliği İngilizce okuyor.