11. Sınıfta okuyan oğlum okulu bırakmak istiyor gençlerden tavsiye bekliyorum

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Drift King

Profesör
Hanımefendi(babası dediğiniz için sizi annesi olarak anladım) bende o çağlardan geçmiş ve şuan Çukurova Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyan, bir yandan paramı kazanmaya çalışan 3. sınıf öğrencisi olarak şunları söyleyebilirim(bunları kendimi övmek için söylemiyorum. O durumlardan lise çağında bende geçtim fakat şuan geriye dönüp baktığım zaman çok komik şeyler istediğimi anlayabiliyorum.) Türkiye'de eğitim sistemi gerçekten çok kötü, iş hayatı çok zor evet ama bunlar iyi bir hayat yaşamaya engel değil sadece ulaşılması daha zor hale getiriyor. Önemli olan her zaman için insanın kendini yetiştirmesidir. Üniversite kimseye iyi bir insan olmayı öğretemez. Hoş ülkemizdeki birkaç nadir üniversite hariç geri kalanlar eğitimi de öğretemiyor orası ayrı. Ancak lisenin bitirilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü liseye gidilmesi insanın hayatında bir düzen sağlıyor. Çocuğunuza karşı ne çok sert yaklaşmanız lazım ne de her istediğine izin vermeniz lazım bunu bir ebeveyn olarak siz benden daha iyi bilirsiniz tabi ki. Liseden sonrasında hiçbir şey için zorlayamazsınız. Herkesin okuması gerekmiyor çünkü. Çocuğunuz belki sosyal medya fenomeni veya iyi bir yayıncı olacak. Bu sektörlerden oldukça yüksek paralar kazanan insanlar var. Ergenlik çağlarında her çocuk kendisinin çok şey bildiğini zanneder. Çocuğunuzla aile olarak oturup konuşmanız lazım. İlk önce liseyi bitirsin mümkünse notlarının mükemmel olmasına gerek yok. Sonrasında kariyer çizgisini nasıl planlamak istiyorsa öyle yapın ancak şunları hatırlatmanız lazım. 18-19 yaşında bir insanın fırında çıraklık yapması önemsiz gözükebilir fakat 30-35 yaşlarına gelindiğinde buralarda çalışmak insanın gururuna zarar verir ister istemez. Ben ne yapıyorum moduna girer. O yüzden ne yapmak istiyorsa iyi bir şekilde yapması ve o yolda ilerlemesi lazım. Kararlarını kendisi vermesi lazım en önemlisi. Hata yapmadığı taktirde ders çıkarak bir argümanı olmaz elinde. Sizinde destek vermeniz ve bu desteği hissettirmeniz gerekiyor. Gerisi kader. Şansın nereden döneceği belli olmaz. Her şeyi planlayamayız.
Benimde ağabeyim Çukurova'da okuyor. O da makine mühendisliği İngilizce okuyor.

stat counter