Öneri 11 bin TLye kadar laptop önerisi

Bu konuyu okuyanlar

mahmut şevki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Ben bu sene bilgisayar mühendisliğini kazandım ve “Öğrenim döneminde işini görür” laptopu yerine gayet hızlı ve kullanışlı bir laptop aramaktayım. 11 bin TLye kadar bütçem var fakat tabii ki de bunun hepsini harcamamız gerekmiyor. 3 tür üzerinde yoğunlaşmıştım:

1) Macbook. Lakin hocalar derslerdeki bazı programlarda sıkıntı çıkaracağı için bunu özellikle istemediler.

2) Gaming laptop. i5 11. Nesil, Ryzen 5 veya Ryzen 7 bir işlemci, üstüne 512GB SSD, 8 veya 16 GB RAM, RTX 3050 veya GTX 1650 ekran kartı diye düşünmüştüm en başta. Biraz araştırdığımda gaming laptopların gerek ağır olması (2,5 kilogram) gerek pil ömrünün az olmasından dolayı (2 3 saat) okula giderken şarj adaptörünü de sürekli yanımda taşımam gerektiğini ve sürekli priz bulmak zorunda olduğumu fark edince bundan da vazgeçtim

3) Ve şimdilik en mantıklısı, üzerinde durduğum laptoplar (Ultrabook mu deniyor tam bilmiyorum). Yazdığına göre 8 saat kadar bir pil ömrü var. 1,9 kilogram ağırlığında olduğundan taşıması da benim için rahat olacak.

Yani sonuç olarak 3. tür laptop üzerinde yoğunlaştım. Bunun üzerine 4 sorum olacak

a) Alacağım laptopun işlemcisi U serisi. Yani pil ömrü uzun olsun diye daha düşük performans veriyor. Peki bir gaming laptopta kodları derlemek mi daha uzun sürer yoksa bu U serili bir laptopta mı?

b) İkisi arasında kaldım. Ya Ryzen 7 3700U ya da Ryzen 7 4700U. Aralarında 1400 TL fark var. 1 nesil üstünü almak için sizce 1,4 bin TL fazla vermeye değer mi?

c) Bu laptoplar nasıl, beni 6 sene falan götürür mü titiz kullanımda?

d) Eğer hem hafif, hem işlemcisi güçlü hem de uzun süre fişe takmadan kullanacağım laptop varsa önerilere açığım.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-...nabilir-bilgisayar-20t8001utx-p-HBV00000YA9A3

https://www.hepsiburada.com/lenovo-...abilir-bilgisayar-81w10127tx-p-HBCV000007XFJ6

Not: İleride 8GB ram ekleyeceğim bunlara

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Bir bilgisayar mühendisi olarak, kodlama için illa H serisi bir işlemciye ihtiyacın yok. U serisi de gayet yeterli. Zaten okulda gösterilenler temel seviyede olacak. Benim sana önerim kesinlikle bu ürün:
Hem hafif hem malzeme kalitesi çok iyi. Ekran renk değerleri iyi. İki adet Thunderbolt girişi var. SSD PCIe 4.0 bu sayede tüm işlemlerin çok hızlı olur. İşlemcisi güçlü. Arada sırada basit oyunlar oynarım dersen ekran kartı idare eder. En önemlisi pili çok büyük ve uzun bir şarj süresi vaat ediyor. Aldıktan sonra RAM eklemeni öneririm.

Ben geçenlerde M1 işlemcili MacBook Pro aldım. MacBook almasan kesinlikle bu ürünü alacaktım. Hazır indirimdeyken kaçırma bence. Atmış olduğun laptopların işlemcileri eski nesil sayılır artık. Ya 11. nesil Intel ya da 5000 serisi Ryzen al derim.