11 Ayın Sultanı Geliyor

warkortali

Profesör
Onursal Üye


Müslümanların "11 Ayın Sultanı" olarak adlandırdığı Ramazan 12 Eylül Çarşamba günü kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak. 13 Eylül sabahı da sahura kalkılacak. İlk iftar 13 Eylül Perşembe günü Ankara'da saat 19.12'de, İstanbul'da 19.28'de, İzmir'de 19.33'de yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın il ve ilçe müftülüklere gönderdiği genelgeye göre, Ramazan boyunca sabah ezanları Diyanet Takvimi'nde gösterilen imsak vakitlerinde ve her camide aynı anda okutulacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan öncesinde camilerin, şadırvan ve tuvaletlerin temizliğinin yapılması, elektrik ve ısıtma ile ses cihazlarının elden geçirilmesi, camilerin havalandırılması ve klimaların cemaatin rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılması konusunda müftülükleri uyardı.

Ramazan ayı içindeki "Camiler ve Din Görevlileri" haftası dolayısıyla "kan ve organ bağışı kampanyası" konusunda vatandaşların bilgilendirilmeleri için müftülükleri uyaran Diyanet İşleri Başkanlığı, ayrıca imamların namazı acele etmeksizin, usulüne uygun kıldırmasını istedi.


DİN GÖREVLİLERİNE BİR AY İZİN VERİLMEYECEK


Ramazan süresince cami görevlilerinin görev başında bulunması isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, genelgede zorunda olmadıkça hiç bir cami görevlisine bir ay izin verilmeyeceğini bildirdi.

Vaazların zamanında başlaması ve ezan vaktinde bitirilmesi konusunda gerekli dikkatin gösterilmesi istenen genelgede, konunun il ve ilçe müftülüklerince özel olarak takip edileceği belirtildi.

Ramazan süresince görevli bulunmayan veya ibadete açıldığı halde kadro tahsis edilmemiş camilerde, din hizmetlilerin emekli personel ya da imam hatiplik yeter belgesi almış olanlara öncelik vermek şartıyla ehil kişiler tarafından yürütülmesi önerilen genelgede, imkanlar dahilinde görevlisi olmayan hiçbir cami bırakılmaması istendi.

Genelgede, ayrıca çocukların camiye ve cemaate katılmaları teşvik edilerek, camide dikkat dağıtan çocuklara karşı kırıcı ve küstürücü tavır yerine, onları camiye ısındıracak şekilde yumuşak, sevecen ve hoşgörülü davranılması gerektiği kaydedildi. Kadınlara ayrılan mekanların daha geniş, aydınlık ve sağlıklı olması yönünde çalışmalar yapılmasına da yer verilen genelgede, bu konuda olumsuz bir durumla karşılaşılmaması için çaba sarf edilmesi gerektiği bildirildi.


İFTAR EN ERKEN IĞDIR'DA EN GEÇ ÇANAKKALE'DE


Ramazan'da orucu en erken Iğdırlılar, en geç de Çanakkaleliler açacak. Ramazan'ın ilk gününde Ankara'daki iftar saati Ankara'da 19.12, İstanbul'da 19.28, İzmir'de 19.33, Çanakkale'de 19.37, Iğdır'da ise 18.27.

İlk gün İstanbul'da 14 saat 22 dakika, İzmir'de 14 saat 15 dakika, Ankara, Iğdır ve Çanakkale'de de 14 saat 19 dakika oruç tutulacak.

Son gün ise Ankara, Çanakkale ve Iğdır'da 13 saat 3 dakika, İstanbul ve İzmir'de ise 13 saat 4 dakika oruç tutulacak.

Kadir gecesi, 8 Ekim Pazartesi günü kutlanacak. 11 Ekim Perşembe günü son oruç tutulacak ve 12 Ekim'de Ramazan Bayramı başlayacak.

Öte yandan, çalışanların teravih namazlarına katılımını sağlamak için teravih namazının saatleri il ve ilçe müftülüklerince düzenlenecek. Başkentte teravih namazı, yatsı ezanı saatine 15 dakika ilave edilerek kılınacak. Buna göre, Ankara'da ilk teravih namazı için ezan 20.46'da okunacak.

[size=10pt]Kaynak[/size]
 

ExE

Üyecik
"Müslümanların "11 Ayın Sultanı" olarak adlandırdığı..."

Sanki gayrimüslim bir memlekette yaşıyorlar bunu yazanlar!!
 

KAATGEMİ

Üyecik
ExE dedi ki:
"Müslümanların "11 Ayın Sultanı" olarak adlandırdığı..."

Sanki gayrimüslim bir memlekette yaşıyorlar bunu yazanlar!!

Eh kendilerine kurdukları dünyanın pek bi farkı yok gayrimüslim bir memleketten. O sebeble çok görmemek lazım. Üzücü olan bu tür olaylar karşısında ilgisiz ve tepkisiz kalmamız.
 

maps

Üyecik
Dünya coğrafyasında bir çok inanç vardır ve bu cografyanın içerisinde her dinin kendisine göre kutsal günlerinin olduğunu hatırlatarak, islam dinine inanan insanlar içinde kutsal olan bu günü böyle karşılamak istemelerinin bile sorun oluyor bazı kimseler için, ayrıca müslüman bir ülkede bile bu sözü söylenmesine karşı gelenler kabul edemeyenler oluyor, bunlar kim? neden böyle yaparlar ve esas düşünceleri nelerdir? yoksa medeniyet dedikleri bumudur, yoksa kendi düşüncelerine hizmet etmek adına bağdakine dağdan gelip kusur bulma çabalarımıdır, islam adına nerdeyse herşeyin adeta düşmalığının yapılmasının nedeni nedir, ne için ve ne uğrunadır!

Her şeyden önce insanların kültürüne ve inancına saygı duyulması gerektiğini söyleyen tarafların İslam ve müslümalık söz konusu olduğunda neden saygı ve yapıcılık ortadan bi anda buhar olmaktadır?

Lütfen bu soruları gözden geçiriniz!
Bu gibi bozucu tavırlar yerine hoşgörülü ve yapıcı tavırlar içerisinde yaşamayı öğrenmeniz dileklerimle!

Hoş Geldin 11 Ayın Sultanı Ramazan!
 

emubaltaci

Rektör
Onursal Üye
ExE dedi ki:
"Müslümanların "11 Ayın Sultanı" olarak adlandırdığı..."
Sanki gayrimüslim bir memlekette yaşıyorlar bunu yazanlar!!
bence de yanlış bir başlık yada giriş.. siz hiçbir yahudi yada hristiyanın böyle bir şey yazdığını göremezsiniz. başındaki müslümanları kaldırıp yerine hristiyan yada yahudi koyun. sonra da bu yazıyı kim yazmış olabilir diye sorun herkese... müslüman biri der.. demekki bu cümle yanlış. bunlardan şikayetçi olmamızı gericikle suçlamak medeniyetsizlikle suçlamak çok saçma.. yoksa buda mı laikliğe zaarar veriyolar.. bazı kişilerin ağızlarına sakız ettikleri laiklik (ki türkiye hiç bir zaman laik olmamıştır tam anlamıyla) böyle bir şekilde kullanılsa ortalık ayağa kalkmıştı şimdi. ne yazıkkı dini bilgisi olmayan, ramazan ayının islam dinindeki önemini bilmeyen kimseler tarafından yapılmış bu haber bence dinimize zarar vermektedir. %99 müslüman olan bir ülkede ben müslümanım demek artık suç sayılır oluyor nedense
 
Değerli Dostlar,

Yazılan şey teknik olarak doğru ve haber dediğiniz öyle yazılır. Bu konuda (habercilik) bilgi ve deneyiminiz yoksa tabii ki gidip "nüfus cüzdanı istatistiğinden" dem vurursunuz; yazan şöyle midir böyle midir yoksa, dersiniz.

Hah derseniz ki ben cemaat gazetelerinden (hatta, gaste diyelim) çok alıştım taraf olan yazı ve yazarları, bu niye öyle değil; o zaman size diğer tarata devam edin.

Haberin dine zarar vermesi falan zaten iyice fantezi ürünü; siz daha da fazla Cumhurbaşkanı sözcüğündeki iyelik ekine takılır gündeme madde olursunuz.

Güzel günler,
 

lb.bingol

Profesör
KAATGEMİ dedi ki:
ExE dedi ki:
"Müslümanların "11 Ayın Sultanı" olarak adlandırdığı..."

Sanki gayrimüslim bir memlekette yaşıyorlar bunu yazanlar!!

Eh kendilerine kurdukları dünyanın pek bi farkı yok gayrimüslim bir memleketten. O sebeble çok görmemek lazım. Üzücü olan bu tür olaylar karşısında ilgisiz ve tepkisiz kalmamız.
+1
 

seciL

Dekan
Onursal Üye
Allahim huzurlu bir ramazan nasip et. ıslam aleminin Ramazan ayı hayırlı olsun....
 
Üst